Malatya
Giriş Tarihi : 02-08-2016 19:38   Güncelleme : 02-08-2016 19:38

Kiraz'dan ekmek zammina tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Malatya'da ekmek fiyatlarina zam yapilmasina tepki göstererek, "Insanlarimiz zaten zor bir dönem geçiriyor. Böyle bir dönemde zam yapmak vicdani degildir" dedi

Kiraz'dan ekmek zammina tepki

Parti Il Binasinda basin mensuplarina gündeme dair açiklamalarda bulunan Kiraz, konusmasina Bingöl'de Çevik Kuvvet polislerini tasiyan zirhli servis midibüsüne düzenlenen bombali saldirida sehit düsen Malatyali polis memuru Abdullah Biyik'a Allah'tan rahmet dileyerek basladi. Kiraz, "Maalesef son dönemlerde terör saldirilari hizlanmaya devam ediyor. Son bir hafta içerisinde Malatya'da iki tane sehidimiz oldu. Hatirlanacagi gibi birkaç gün önce Malatya'da bir askerimizi son yolculuguna ugurladik. Bugün de Bingöl'de 7 polisimiz sehit oldu. O polislerden birisi de Malatyaliydi. Malatya yine sehidine agliyor. Ben sehit olan kardesimize Allah'tan rahmet yakinlarina bassagligi diliyorum. Bu terör olaylarinin bir an önce son bulmasi gerekiyor, her firsatta ifade ediyoruz terör, nereden gelirse gelsin bir insanlik suçudur ve bütün insanlar tarafindan siddetle lanetlenmelidir ve biz de terörü siddetle lanetliyoruz. Tabi terörü sadece lanetlemek yetmiyor. Çünkü anneler gözyasi dökmeye, sehitler gelmeye ve kan dökülmeye devam ediyor. Bir an önce bunun önüne geçilmesi noktasinda da hepimizin ciddi adimlar atmasi gerekiyor. Özellikle iktidarin bu konuda ciddi adimlar atmasi gerekiyor. Artik sehit cenazeleri gelsin istemiyoruz, artik terör olaylari istemiyoruz. Buna artik bir çare bulunmasi gerekiyor" ifadelerini kullandi.

 

ZAMMA TEPKI

 

Konusmasinda Malatya'da ekmege yapilan zammi da degerlendiren Kiraz, "Bu su zam gerçekten çok yüksek bir zam olarak görünüyor. Bu zammin da önümüzdeki günlerde vatandaslarimiza çok kötü yansiyacagini ifade edebiliriz. Insanlarimiz zaten zor bir dönem geçiriyor böyle bir dönemde böyle bir zam yapmak vicdani degildir. Bir tarafta memura, isçiye yüzde 3-4 oraninda zam veriyorsun ekmege de bir yandan yüzde 25 zam yapiyorsun. Biz böyle bir seyi kabul etmiyoruz. Ekmek insanlarin ihtiyaç malzemesi, asgari geliri olan dört kisilik bir aileyi düsündügümüzde bu aileler asgari ücretin üçte birini ekmege vermek durumunda kaliyor. Böyle bir durum gerçekten Insanlari büyük bir sikintiya sokacak. Tabii sadece ekmege degil gida malzemelerimizin birçoguna da bu dönemde zamlar geliyor. Bu zamlarin hiçbirin kabul etmiyoruz. Enflasyonun yüzde 8'lerde 9'larda oldugu bir dönemde yüzde 25'lik zam zaten kabul edilemez. Bu zamlar sanki bu darbe girisimiyle birlikte daha da ayyuka çikmaya basladi. Millete bir darbe de buradan yapilmak isteniyor ama milletimiz nasil ki 15 Temmuz darbesi karsisinda durduysa zam darbesi karsisinda da durmayi bilir" ifadelerini kullandi.

 

DARBELERIN HER ZAMAN KARSISINDAYIZ

15 Temmuz'da yasanan darbe girisimini de degerlendiren Kiraz, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, "Bu ülke bu darbelerden çok çekti, çok sikinti yasadi. Dolayisiyla biz, darbe kimden gelirse gelsin, nasil yasanirsa yasansin her zaman darbenin karsisinda durmaya devam edecegiz. Çünkü darbeler demokrasiyi yok etmek demektir, darbeler birligimizi ve beraberligimizi yok etmek demektir. Bugüne kadar hep böyle olmus bugün de öyle olacakti. Biz siyasi partilerin en büyük görevi siyaset yapmaktir. Ama bu ülkenin tümünü ilgilendiren konuda da isbirligi yapmak ve birlikte olmak zorundayiz. Geçmiste oldugu gibi bir oldugumuzda ve el ele verdigimizde bu ülkede çok seyi basarabiliriz. Elbette ki düsüncelerimiz farkli olacak, olaylari yorumlamamiz farkli olacak ama 15 Temmuz'da ülkemiz saldiriya ugradi, meclisimiz bombalandi bu tür durumlarda iktidarin veya muhalefetin kim oldugu önemli degil, önemli olan ülke menfaatleri, biz iktidar ve muhalefet olarak bu bilinçle hareket etmeye devam edecegiz" seklinde konustu.