Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-07-2021 17:24   Güncelleme : 06-07-2021 17:24

Kiraz ve Hububat Yetiştiricisi Mağdur Oldu

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı, Kiraz rekoltesinin bu yıl yüzde 70 oranında rekolte düşüklüğü yaşamasının bölge üreticisini zor duruma soktuğunu söyledi. Buğday ve arpa hasadının da kuraklıktan dolayı yapılamadığını kaydeden Solmaz, çiftçinin destek beklentisi içinde olduğunu belirti.

Kiraz ve Hububat Yetiştiricisi Mağdur Oldu

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, ilçe sınırları içinde yetiştirilen kiraz ve hububat rekoltesi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Solmaz  yaptığı değerlendirmede “Bilindiği gibi Kadim Yeşilyurt dediğimiz bölgemizde son yıllarda Kiraz üreticiliği ön plana çıkmıştı. Her yıl kiraz rekoltemiz normal seyrinde gitmekteydi. Fakat bu yıl kuraklıktan ve havanın şartlarının elverişli olmadığından dolayı kirazda çok yüksek miktarda rekolte düşüklüğü yaşandı. Bizzat kendi kiraz bahçemden örnek verecek olursam yılda 4 ton aldığım kiraz aldığım bahçemden bu yıl ancak 400 kilo kadar kiraz hasadı yapabildim. Kiraz yetiştiricisi ürün az olduğu için ekonomik durumu elvermeyince kirazını da kendi toplamaya çalıştı. Daha önce bir ağaçta 80-100 kilo alınan ürün bu yıl 30-35 kiloya kadar düştü. Bu nedenle bazı yetiştiriciler hasat bile yapmadan kirazı dalında bıraktılar. Bu nedenlerden dolayı kiraz yetiştiricilerimizin büyük bir mağduriyeti söz konusu oldu. Bilindiği gibi kirazımız kalitesi, kalibresi, aroması ve rekolte bakımından Türkiye’de ve Avrupa'da söz sahibi olan kirazımızın yokluğu iç ve dış piyasada hissedildi” ifadelerini kullandı.

İLAÇLAMA KONUSUNDA BELEDİYELERİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Yetiştiriciler tarafından yapılan ilaçlamanın yetersiz olduğunu hatırlatan Solmaz; “ Bununla birlikte tabii ki çiftçilerimizde bundan dolayı çok mağduriyet ve ekonomik zorluklar yaşadılar. Hatta ilaçlamayı bile ekonomileri elvermediği için tam yapamadılar. Çünkü 1 ton ilacın çiftçiye maliyeti 300 lirayı buluyordu. Bundan dolayı da ilaçlamayı yapamadılar. Bu da gelecek yıl kiraz sineği popülasyonunu artıracak diye korkuyoruz.  Çünkü kiraz sineği bu yıl larvalarını bıraktı. Bu sene 500 tane ise gelecek yıl 5 bin tane olacak. Bıraktığı gibi kalıyor aç olarak yani bu sene 500 sene bıraktıysa gelecek sene bu 5000 tane demektir. Bu konuyla ilgili 2007 yılından beri Yeşilyurt’ta odamız tarafından bir toplu bir ilaçlama yapılıyordu. Tabii ki Özel İdare, Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle bunu sürdürmüştük. Fakat son 3 senedir maalesef ekonomik sıkıntılardan dolayı belediyelerimiz desteğini çekmesinden dolayı bu desteği alamadığımız için toplu ilaç atamıyoruz. Bundan dolayı da her yerde popülasyon gittikçe artmaktadır. Hâlbuki bu çiftçiye uzatılan her el kendi ülkemiz ve devletimize bir gelir olarak geri dönmektedir. Biz bunu göz ardı ediyoruz” şeklinde konuştu.

HUBUBAT’I TARLADAN KALDIRAMADIK

Hububat üretiminde de çiftçilerin gelir kaybına uğradığının altını çizen Solmaz, açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı. “Bilindiği gibi yaşanan kuraklıktan dolayı sınırlarımız içinde ekilen buğday ve arpa alanlarının bir çoğunda yağış yetersizliğinden dolayı hasat yapılamadı. Tarlalara biçer döver girmedi. Çiftçiler tarlalarına hayvanları bırakarak sahada bu ürünleri hayvanlarına yem olarak verdi.  Fakat Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda destek önceki günkü aylık ulusa sesleniş programında da bunu belirtti. İnşallah çiftçimizin bu mağduriyeti göz önünde tutularak, hele hele de bugün kaba yem ihtiyacı hat safhada olduğu bir durumda çiftçimizin bu desteklere büyük bir şekilde ihtiyacı var. Buda sahada çiftçilere adil bir şekilde yansıtılırsa İnşallah çiftçilerimiz bunlardan faydalanır. Dolaylı olarak ta et tüketiminde de sıkıntı yaşamayız. Çünkü bu üretimi olmayan bir ürün, üretim yapmayan bir çifti devlete yük teşkil eder. Devletimizin de bu konuyu göz ardı etmeden çiftçiyi kendi sahasında, alanında, destekleyerek onları üretiminin devam etmesini sağlamaktır.”

A.Vahap Kaygusuz- A.Nihat Yavuz (Özel Haber)