Malatya
Giriş Tarihi : 06-10-2017 17:52   Güncelleme : 06-10-2017 17:52

Kiraz; “Tütün Yasaklanirsa Çiftçi Aç Kalacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Il Yönetim Kurulu Üyeleri, Dogansehir Ilçe Yönetimi ve tütün üreticileri ile birlikte Dogansehir’de gerçeklestirilen “Tütünüme Dokunma” eylemine katildi

Kiraz; “Tütün Yasaklanirsa Çiftçi Aç Kalacak”

Eylemde konusan Kiraz, “ Sizler biz tütünümüze sahip çikacagiz dediniz, bizde size destege geldik. Her zaman tütün için yaninizdayiz. Çünkü sunu biliyoruz ki tütün Dogansehir’de, Sürgü’nün, Erkenek’in, Kurucuova’nin, Findik’in, Polat’in tüm Dogansehir’in ekmegi. Dolayisiyla elma geçen yil gördük bu yilda görecegiz maalesef ayaklar altinda. Burada pancar yasaklandi simdi tütün yasagiyla bütün Dogansehirlileri aç birakmak istiyorlar. Sefalete mahkum etmek istiyorlar. Çiftçinin hem Adiyaman'daki kardeslerimizin hem Dogansehir’deki dostlarimizin verdigi mücadeleyle bunun geri çekilmesi noktasinda da önemli adimlar atiliyor. Bir an önce saglikli bir açiklama yapilmasini ve tütünün ayni sekilde üretimine devam etmesini ve daha da üretimin normal hale döndürülmesini, suan da üretimde çok yasal kurallar dahilinde yapilmiyor.” Ifadelerini kullandi.

ÖLÜMÜ GÖSTERIP SITMAYA RAZI EDIYORLAR

CHP Il Baskani Enver Kiraz “Üretimin mutlaka yasal kurallara baglanarak, çiftçinin rahat bir nefes alacagi, çocuklarina, evine götürdügü ekmegini kesilmemesi noktasinda önemli adimlara ihtiyaç var. Tütün yasaklandiginda bu insanlar aç kalacak sefalete mahkum olacaklar. Yabancinin burada sattigi sigara serbest, yasal. Ülkenin bu topraklarda yasayan insanlarin kendi ektigi tütün yasaklanmak isteniyor. Bu kabul edilebilir bir sey degil. Simdi bir madde getiriyorlar, ölümü gösterip sitmaya razi etmeye çalisiyorlar. Ama biz razi olmayacagiz. Yabancinin sigarasi serbestse buradaki çiftçinin üreticinin tütünü de serbest olacak. Bu ülkenin ürettigi bu çiftçinin ürettigi hiçbir ürün yasaklanamaz. Yasal statüsü olan hiçbir sey yasaklanamaz.” Dedi.

ALINTERINIZE, EKMEGINIZE SAHIP ÇIKACAGIZ

“Tütün üretiminin yasaklanmamasi noktasinda üretiminin yasal hale getirilmesi hakkinda düzenlemeler yapilmasi gerekiyor. Birkaç tane uluslararasi firmanin dayatmasiyla yapiliyor. Bu dayatmaya bizlerde asla izin vermeyecegiz.” diyen Kiraz; “ Alin terimize, ekmegimize sonuna kadar sahip çikmaya devam edecegiz. Ayrica bir durum daha olustu, 2 gün önce soguk vurmasiyla bir don olayi gerçeklesti. Tütünde ciddi bir don olayi var. Dondan dolayi yanan tütünlerde bir ise yaramiyor, biliyoruz. Çiftçinin üretmis oldugu birçok üründe maalesef elinden kayip gitti. Geçmis olsun diyoruz ama sadece geçmis olsun yetmez. Bu tütün eger resmi olarak üretilebilseydi TARSIM’de sigortalatacaktiniz, çesitli yöntemler bulunacakti. Ama öyle bir yöntemde yok. Dolayisiyla tütün üretiminin yasal hale getirilmesi gerekiyor ki çiftçi dondan etkilenmesin, bu tür sikintilar yasamasin ve ürettigi tütünüyle geçimini saglayabilsin ve gelecegini kurabilsin. Bütün çiftçilere de buradan kendi ekmeklerine ve geleceklerine sahip çiktiklari için tesekkür ediyoruz.” Dedi.

 TÜTÜN ÜRETICISI DINDAR; “ÇOCUKLARIMIZ KARTON KEMIRECEK”

Tütün üreticisi Mehmet Efe Dindar ise “150 bin kisinin geçim kaynagi olan, hayat damarimiz olan tütünü bir gece ansizin torba yasasiyla elimizden alinip baskalarina verilmesine karsi çikiyoruz. Biz hakli olarak çocuklarimizin kaderi, geçim kaynagimiz, yasamimiz tütün. Elma zaten 10 kurus, baska yapacagimiz hiçbir sey yok. Belki bazilari bizim için taskinlik yapiyorlar diyorlardir vallahi billahi istem disi ne yaptigimizi bilmiyoruz ki. Ruh halimiz iyi degil. Çocuklarimiz karton kemirecek Tütünü de alin biz ne yapacagiz. Bizi suça tesvik edeceksiniz. Biz rahmani yasamak istiyoruz bizi niye zorluyorsunuz? Biz güzel insanlariz, ekmegimiz de insanlariz, ekmegimize müdahale ediyorsunuz” dedi.>>BÜLTEN