Genel
Giriş Tarihi : 26-04-2021 17:12   Güncelleme : 26-04-2021 17:12

Kiraz Mevsimi Başlıyor

İlimizin Yeşilyurt ilçesinin dağlık alanlarında yetişen dünyaca ünlü dalbastı kirazının yaprak verip çiçek açmasıyla Kiraz mevsimi şimdiden başladı. Bir yandan yaprağı, bir yandan çiçeği, diğer yandan meyvesi ile önemli bir şifa kaynağı olan Kiraz, bölgedeki yetiştiricilere ilkbaharın başlangıcında önemli bir gelir kaynağı oluyor.

Kiraz Mevsimi Başlıyor

Aynı zamanda kendisi de bir kiraz yetiştiricisi olan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, hava şartlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı takdirde bu yıl verimli bir kiraz mevsimi beklediklerini söyledi. Kiraz meyvesinin bölge ekonomisine önemli bir katkı sunduğunun altını çizen Solmaz, “Bölgede yetişen kirazımız öyle bir üründür ki, henüz meyvesi olmadan çiçeği işe yarıyor. Çiçeğinden bitki çayı yapılarak değerlendiriliyor.  Antitoksin ve kan cıvıtıcı özelliğinin yanında aroması bakımından da tercih ediliyor. Faydaları içinde, Kanseri önleyici, İnme riskine karşı korucu, Cilt sağlığına,  ödem ve kabızlık şikâyetlerine iyi gelmesi de tıbbi olarak kanıtlanmıştır.  Solmaz, kiraz yaprağı toplanmasının özel bir dikkat gerektirdiğini söyleyerek; “Yaprakları toplarken öncelikle toplama zamanına dikkat etmek gerekiyor. İkinci bir husus ise ağacın gelişimini engellemeyecek bir şekilde gövdeye zarar verilmeden toplanması önemli. Toplanan yaprakların hassas bir şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor. Tabii ki Kiraz yaprağı toplayanlar, yetiştirenler bunları bilebilir. Ancak  toplanmasını bilmeyen rastgele insan topladığı zaman tabii ki meyve ağaçlarına zarar vermektedir. Örneğin güneş alan taraftaki yaprakları alınırsa onu sürgünlerin yanmasına vesile olur. Yani yapraklar toplanırken de tekniğini bilerek toplamalı.” Dedi.

PAZAR SIKINTIMIZ YOKTUR

Solmaz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Ürünün pazarlama sıkıntısı yoktur. Talipliler bir şekilde bizlere ulaşıyorlar. Ancak yetiştiricilerimiz bir kooperatif veya benzeri bir oluşum oluştururlarsa kendileri açısından daha verimli olur diye düşünüyorum. Örneğin geçen yıl nereden baksanız 500 kiloya yakın kiraz yaprağı toplandı ve satışı gerçekleştirildi. Satışların bir bölümü de yurtdışına yapıldı. Bu da konunun günden güne bilinirliğinin arttığını göstermektedir. Türkiye'de ve dünyada kiraz yaprağı faydasının öğrenildiğini göstermektedir. Bu konu dikkate alınarak Yeşilyurt ve Gündüzbey ve bu çevredeki insanlara konunun anlatılması lazım. Yapraklar daha iyi, sağlıklı bir şekilde, meyvelere zarar vermeden toplanırsa bir iyi bir gelir kaynağı olmuş olur.”

A. Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz