Malatya
Giriş Tarihi : 09-05-2012 16:41   Güncelleme : 09-05-2012 16:41

Kiraz: Meralar köylülerimizin öz malidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, meralarin köylülerin öz mali oldugunu, meralarin özellestirilmesinin durdurulmasi gerektigini belirtti

Kiraz: Meralar köylülerimizin öz malidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz,  meralarin köylülerin öz mali oldugunu,  meralarin özellestirilmesinin durdurulmasi gerektigini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Kusdogan köyünde ihale yoluyla kiraya verilen meralar nedeniyle basin açiklamasinda bulundu.

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Geçen yillarda Akçadag, Dogansehir, Yazihan Bölgelerinde agirlikli olmak üzere önemli yüz ölçüme sahip meralar birilerine satildi. Valilik tarafindan yapilan açiklamaya göre;  önümüzdeki Cuma günü Akçadaga bagli Yagmurlu ve Ilicak, Battalgaziye Bagli Sisman, Dogansehire bagli Resadiye ve Dedeyazi, Malatya Merkeze bagli Samanköy ile su an bulundugumuz ve degerli köylülerimizle birlikte satisina karsi çiktigimiz Kusdogan köyünde yine mera satislari gerçeklestirilecektir” dedi.

Enver Kiraz, sunlari söyledi:  “Bu meralar bu köylülerimizin on yillardir hayvanlarini otlattiklari alanlardir. Meralar köylülerimizin öz malidir. Öz topragidir. Zaman zaman bu meralarin yetersizligi yüzünden kapi komsusuyla bile bu insanlar husumet yasamislardir. Bu meralar köylerde hayvan tespiti yapilarak adeta her hayvanin bile özgürlügüne kisitlama getirilmekte, küçükbas ve büyükbas hayvanlarin otlatilacagi metrekare, santimetrekareler hesaplanarak fazlalik satilmakta denilmektedir. Yani hayvana sen su kadar metrekarede otlayacaksin denilmektedir.

 

"Meralar santim santim hesaplaniyor"

“Köylülerimizin meralarinin metrekaresini santim santim hesapliyorsun, bu köylünün geçimini nasil sagladigini, çocuklarini yarinlara nasil hazirlayacagini, bu köylerde hangi zor sartlarda yasam mücadelesi verdigini niye hesaplamiyorsun” diye soran Enver Kiraz, sözlerine sunlari ekledi: “Köylüye hayvancilik yapma diyorsun, üretme diyorsun, çiftçilik yapma diyorsun. Köylüyü, çiftçiyi, o milletin efendisini açliga, yoksulluga, sefalete mahkum ediyorsun. Zaten üreten fabrikalari birilerine peskes çektin, daha önce bu köylerde tütün üretimi vardi, pancar üretimi vardi, simdi bunlarin hiçbirisini üretemiyor. Gelinen noktada meralarin satiyorsun. Hayvancilikta yapma. Ben senin meralarini birilerine kiralarim, sen de git o kiraladigim kisiye çalis kardesim. Ne isin var üretiyorsun. Ne isin var hayvancilik yapiyorsun, diyorsun. 

 Mera satislarina anlam veremediklerini anlatan Kiraz,  “Bu mera satislarini bizler ifadede zorlaniyoruz. Çünkü bu özellestirme degil, bu peskes degil, bu onun ötesinde bir sey. Bu karis karis sat, dagi tasi sat anlayisi. Bu anlayisi kabul etmek mümkün degil. Hayvanciligi desteklemek için Ziraat Bankasi destek kredileri veriyor. Bu krediyi verirken bir daire yada gayri menkul ipotek istiyor bir de iki memur kefil istiyor. Peki, Kusdogandaki, Dedeyazindaki Mehmet Dayiya kim kefil olur?  Demek ki bu tesvikte köylüye degil, birilerine, bu meralari kimlere vereceklerse onlara” iddiasinda bulundu.

 

“Yeni dogacak nesillerimizi düsünüyor”

Enver Kiraz, sunlari ileri sürdü:  “Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran meralarin kiraya verilmesini savunuyor, bu dogru bir yöntem diyor. Çünkü meralari kiralayanlar diyor Malatya yesil kusak arastirma seferberligine 1 milyon lira bagis yapmislardir. Yine bir müjde veriyor. Proje sonunda meralar tekrar köylümüzün kullanimina sunulacaktir. Yani 49 yil sonra. Yani dogacak bebek bile 49 yasinda olacak.  Demek ki Vali Ulvi Saran bu açiklama ile yeni dogacak nesillerimizi düsünüyor en azindan.”

 

“Sanki çoban devlet memuru olacak”

Sistemi elestiren Kiraz, “Bu köylülerimiz genelde her yil yaz aylarinda yaylalara gidiyor. Yaylalara giderken de kendi yüzlerce yildir kullandiklari yaylaklari hayvan sayisina göre kiralamak durumunda. Yani kendi yerlesim yeri olan yaylalarini kiralamak zorunda kaliyor.  Yine kaç hayvani hangi bölgeye götürecegi, orada yerlesik kimlerin kalacagi, hayvanlari otlatacak çobanlardan bile savcilik kagidi isteniyor. Sanki çoban devlet memuru olacak. Bu sisteminde dogru degil” seklinde konustu.

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz konusmasinin sonunda sunlari söyledi: “Yapilmasi gereken köylüyü, çiftçiyi, her geçen gün yoksulluk batagina sürüklemek olmamali. Hayvanciliga, çiftçiye destek verilmeli. Çiftçi, köylü gelir saglayarak üretmeli, mutlu bir yasam sürmeli. Bu çerçevede cuma günü yapilacak mera satislari durdurulmali, bu yanlistan dönülmelidir. “

Köylüler meralarin kiraya verilesine karsi olduklarini belirtti. Köy halki geçimini hayvancilikla sagladigini, meralarinda kiraya verilmesiyle çaresiz kalacaklarini aktardi.  Köylülere Bin 500 dönüm meranin 5 köy tarafindan ortak kullanildigini, meranin 500 dönümünün kiraya verildigini kaydetti.