Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 16:33
Advert

Advert

Kiraz Festivali 23 Haziran’da Yapılacak

Bu yıl, 23-26 tarihleri arasında düzenlenecek olan 27. Yeşilyurt Kiraz ve Kültür Festivali’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Yeşilyurt Belediyesi Gündüzbey Sosyal tesislerinde düzenlenen toplantıda Malatya basınında festival çalışmaları hakkında bilgi verildi. Festival kapsamında ünlü şarkıcı Mustafa Ceceli, Kıraç ve manga konserleri düzenlenecek. Konserler tüm Malatyalılar istifade etsin diye Büyükşehir Belediye Binası yanındaki alanda yapılacak

Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 14-06-2022 18:21   Güncelleme : 14-06-2022 18:38
Kiraz Festivali 23 Haziran’da Yapılacak

Toplantıda konuşan, Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu, festivalin hayırlı, uğurlu olması temennisiyle yaptığı konuşmada; “Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir pandemi ile mücadele ediyorduk. Bu süre zarfında birçok etkinliği gerçekleştiremedik. Pandemi süresince sağlık çalışanlarımızın büyük bir katkısı ve emeği oldu. Bu anlamda bu festivalde sağlık çalışanlarımızın bizim yanımızda yer alması, onları küçük de olsa onure edebilmek, yanlarında olduğumuzu bundan sonra da gösterebilmek adına Sağlık Müdürümüzün şahsında tüm sağlık çalışanlarımıza da tekrardan teşekkürlerimizi ifade ediyoruz. Bu yıl 27.sini düzenleyeceğimiz Kiraz Kültür ve Spor Festivali inşallah hayırlara vesile olur. Festivallerin amacı büyüyen,  küreselleşen dünyada, yerel kültürlerin yerel kimliklerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla esas olarak düzenlenmektedir. Dünyanın değişik coğrafyalarında, değişik yerlerinde bu tür festivaller yapılır. Yeşilyurt öncesinde küçük bir ilçe iken şimdi neredeyse 30’a yakın ilden en fazla nüfusu olan, hem de ekonomik imkânlarıyla büyük bir ilçe haline gelen ve gelişen bir ilçemizdir.  Bu anlamda kat ettiğimiz mesafeyi görmek bizi memnun etti. Emeği geçen arkadaşlara, Belediye başkanımıza, Tarım teşkilatımıza ve gençlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

FESTİVALİMİZİ İLÇENİN HER YANINA YAYACAĞIZ

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan yeni bir mekânda misafirlerini ağırlayan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar; “Yeni açılan bu mekânımızın hayırlı olmasını dilerken önümüzdeki hafta düzenleyeceğimiz 2 yıldır yapamadığımız ve özlemle beklediğimiz kiraz kültür festivali program tanıtımı nedeniyle bir aradayız. Malumunuz pandemi sürecinde çok sıkıntılar yaşadık. Sağlık her şeyin başıdır. Biz de bu yılı hem sağlıkçılara atfettik. Sağlık Camiasını onur konuğu olarak ağırlayacağız. Şehrimizdeki sağlık camiasının konumlarının da farklı olduğunu hissettirmeye çalışacağız ve Sağlık temalı bir festival yapacağız. Festivalimiz bu yıl geçen yıllardan farklı olarak biraz daha yaygın bir şekilde gerçekleşecek. Çevre yolunun altı ve üstü kavramı Malatya’da çok kullanılan bir kavramdı.  Biz de bu yıl festivalimizi Melek Baba Gençlik Merkezinde başlatacağız. Burada aktif bin 300 sporcusu olan bir merkez. Gençliğe ve Kültüre çok büyük yatırımlar yaptık. En büyük paydaşlarımız gençlerimiz ve şehrimizde yaşanan insanlar oluyor. Festivalimiz 4 gün boyunca çeşitli spor müsabakalarıyla da devam edecek. Şu an devem eden Turnuvaların finalleri de bu aşamada yapılacak. Gençlerimize ve çocuklarımıza çeşitli hediyeler verilecek. El sanatları sergilerimiz, Yerel sanatçılarımızın müzik dinletileri olacak” ifadelerini kullanarak festivalin genel hatlarını anlattı.  

SANATÇILARIN KONSERLERİ OLACAK

Yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler de veren Başkan Çınar, açıklamasının devamında ise; “Malatya PARK AVM yanındaki alanda 3 sanatçımız da konser verecek. 2. Gün halkımızla birlikte yürüyüş programımız olacak. Doğa caddeden Hükümet meydanına kadar olan yürüyüşümüzde de vatandaşlarımıza kiraz dağıtımı yapacağız. 24 Haziran günü akşam da Mustafa Ceceli konseri ile halkımızı buluşturacağız. 25 Haziran günü ise Yeşilyurt merkezde, çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetle ile sergilerimiz olacak ve yöresel yemek tanıtımı ve ikramları 2 gün boyunca devam edecek. Festivalin son gününde ise Yeşilyurt Ziraat Odası ile işbirliği halinde düzenlediğimiz en iyi kiraz yarışması düzenlenecek.  Sanatçı Kıraç, Malatya Park AVM yanındaki meydanda konser verecek. Spor müsabakaları ve ödül dağıtım törenleri ile Beylerderesi şehir parkında yerel sanatçıların konseri ile program sona erecek” dedi.

FESTİVALE İL FORMUNDA KATILACAĞIZ

Etkinlikler içerisinde yer alacak gençlik organizasyonları hakkında bilgi veren GSB İl Müdürü Ebubekir Kayhan ise konuşmasında şunları söyledi. “Yaklaşık 2 yıldır pandemi nedeniyle ara verilen birtakım etkinliklerin başladığını kaydederek, İnşallah bu yıl pandemi ’den sonra yapacağımız festivale bizler de Spor İl Müdürlüğü olarak il formunda katılacağız ve bizlere düşen görevleri yerine getireceğiz.”
Kurumumuz Adına Destek Sunacağız

Sağlık İl Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli, ise konuşmasında, kurum adına gereken desteği sunacaklarını kaydederek; “Gerçekten 2 yıldır maddi ve manevi bir şekilde herkesi ilgilendiren pandemi sonrasında böyle bir etkinliği düzenleme kararı alan Sayın Başkanımız Mehmet Çınar ve ekibine teşekkür ediyorum. Bizler de bu etkinliklerde kurumumuz adına gereken çalışmaları yapacağız ”dedi.  

Yeşilyurt Ak Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya ise konuşmasında, Parti Teşkilatı, festivalin tanıtımı düzenlenmesi aşamasında ellerinden gelen katkı ve desteği sunacaklarını kaydetti.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz    

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR