Siyaset
Giriş Tarihi : 05-03-2013 15:55   Güncelleme : 05-03-2013 15:55

Kiraz, Balaban'da sorunlari dinledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Darende ilçesini ziyaret ederek, vatandaslarin sorunlarini dinledi

Kiraz, Balaban'da sorunlari dinledi

Kiraz, CHP Darende Ilçe Baskani Sinan Sunguroglu, il yöneticileri ile birlikte Balaban kasabasini ziyaret ettikten sonra Yesiltas köyüne gelerek vatandaslarla sohbet etti.
Yesiltas köylüleri, “HES’lerle basimiz dertte. Kayisi para etmiyor. Hayvancilik bitti. Iki dana satan köylü bir ton saman alabiliyor. Bu sartlarda nasil yasam sürecegiz? Traktörlerimize mazot almaya gücümüz yok. Bahar geliyor kayisilarimiza nasil bakim ve ilaçlama yapacagiz? Gübre fiyatlari ortada. Köylünün efendiligi kalmadi, köylü maraba oldu” diyerek sorunlarini dile getirdiler.
Enver Kiraz ise, inek besleyen 1 kisinin günlük 5 lira zarar ettigini iddia edip, "Bu hastalik yillardir devam ediyor. Ama sizler ayni doktora gidiyorsunuz. Bir de doktorunuzu degistirin farki göreceksiniz. 100 haneli köyünüzde bize 13 oy çikmis ama yine de bizler sizlerle beraberiz ve sizlerin sorunlarinizi gündeme getiriyoruz, getirecegiz de. Biz Malatya için variz, Malatyali için variz. HES’ler yüzünden Yesiltas’in yesilligi gitmis en verimli araziler sular altinda kalmis. Ama sizlere de sorunlar karsisinda duyarsiz kalmayin her yerde benzer sorunlari dinliyoruz. Anlattiginiza göre bir inek günde 15 kilogram saman yiyor samanin kilosu 1 lira sütü günlük 15 lira masrafi var. Günlük 10 kilogram süt alirsaniz sütün kilosu da 1 lira. Kisaca günlük 5 lira zarardasiniz. 1 tüp doldura bilmeniz için 40 kilogram kayisi satmalisiniz. Sorun her geçen gün büyüyor, ama önlemini almaya çalisan yok. Ülkemiz sunu gündemlerle uyutuluyor” ifadelerini kullandi.
Kiraz, ÇiftçileriN ürettiginin karsiligini alamadigini belirterek, "Bu sorun devam ederse köylerimizde göç de devam edecek. Ziyaretlerde bulundugumuz birçok köyde gençler is için büyük sehirlerin yolunu tutarken, köyde sadece yaslilarimiz kalmis” seklinde konustu.