Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-08-2021 17:02   Güncelleme : 30-08-2021 17:02

Kiralar Üniversite Öğrencilerini Vurdu

​​​​​​​ Yüz yüze eğitimin başlayacak olması, on binlerce öğrencinin eğitim gördüğü Malatya’da kira artışlarına sebep oldu. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun yaşadığı bölgelerde konut kiraları cep yakarken, öğrenciler ise fiyatlarda iyileştirme yapılmasını bekliyor.

Kiralar Üniversite Öğrencilerini Vurdu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasına ve okulların ise yüz yüze eğitime başlamasına az bir süre kala Malatya’da konut fiyatlarında artış yaşandı. Üniversiteye yakın bölgelerde geçtiğimiz yıl 650 TL'den başlayan konut kiraları, bu yıl 1800 TL ye çıktı.

Pandemi sürecinde kısıtlamalar ve tam kapanma derken ertelenen düğünler kademeli normalleşme ile birlikte yapılmaya başlandı. İnşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle yeni evlenen çiftler kiralık ev bulmakta zorluk çekiyor.  Malatya’da 24 Ocak depremi ile başlayan kiralık evlerde ücret artışı pandemi ile birlikte yükselmeye devam ediyor. Evsiz kalan binlerce aileni yanı sıra yüz yüze eğitim için Malatya’ya gelen Üniversite Öğrencileri de ev kiralarının yüksekliğinden şikayetçi.

2 YILDA YÜZDE 400 ZAM!

Pandemi döneminden önce 2019 güz yarı yılında Malatya’da kiralık evde oturduklarını ve bu evin aylık kirasının 400 TL olduğunu iddia eden Üniversite Öğrencisi Salih Tatar, ev sahibin aynı eve şimdi 1.600 TL kira istediğini söyledi. Kira ücretlerine müdahale edilmesini isteyen Tatar,” Yüz yüze eğitimin başlayacağı haberine çok sevinsek de deprem ve ardından pandeminin etkisi ile evlerin bu denli yüksek fiyatlara kiraya verildiğini görmek bizleri üzdü. Kıt kanaat gelip Malatya’da eğitim almaya çalışıyoruz ama kira fiyatları buna müsaade etmiyor. Muhtemelen yurt ücretleri de buna paralel olarak yükselecek. Fiyatların bir an önce kontrol altına alınması gerekiyor.” Dedi.

FİYATLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Konut satışlarındaki yükselişin en büyük nedenleri arasında şüphesiz inşaat maliyetleri oldu. Demir, Çimento, Cam gibi inşaatta kullanılan temel ürünlerdeki artışlar sektörü zora sokarken, satış fiyatlarında da yükselişi tetikledi.

TÜİK verilerine göre İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,48 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,89, işçilik endeksi yüzde 0,53 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 43,07, işçilik endeksi yüzde 20,62 arttı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER