Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:56
Advert

Advert

Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat! Hemen İmzalamayın…

İster ev sahibi olun ister kiracı adayı… Daha sonra pişmanlık yaşamamak için hem doğru evle hem de doğru kiracı adayıyla buluşabilmek oldukça önemli. Kira kontratının her iki tarafın yasal haklarını koruyacak bir belge olduğunu belirten FK World Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Keleş, kontratın doğru ve sorunsuz şekilde doldurulması gerektiğini söyledi. 

Malatya
Giriş Tarihi : 27-06-2022 09:16   Güncelleme : 27-06-2022 09:21
Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat! Hemen İmzalamayın…

Ev sahibinin ve kiracı adayının garantörü niteliğinde olan Kira Kontratı adeta hayat kurtarıyor.  Ev sahibinin ve kiracının haklarını koruyan bu evrak, dikkatli doldurulmaması durumunda yasal bir geçerliliği olmuyor. Yasal süreçte sıkıntı yaşamamak için Gayrimenkul danışmanı aracılığı ile sürecin yönetilmesi gerektiğini aktaran FK World Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Keleş, dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı.

Kira sözleşmesinin öneminden bahseden Keleş, ”Kira kontratı, ev sahibinin mülkünü belirli bir dönem kullanabilmesi için kiracıya verdiğini belirten sözleşmedir. Basit bir evrak gibi görünse de kira sözleşmesi taraflar arasında mülkle ilgili belli başlı sorumlulukların belirtildiği yazılı bir anlaşma olduğu için oluşabilecek sorunları kolaylıkla çözebilmenizi sağlar. Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilen özel hükümler haricinde kira sözleşmesi, kiraya verenin ve kiracının karşılıklı anlaşması doğrultusunda doldurulabilir. Örneğin, yıllık kira artış oranı, maksimum Tüketici Fiyat Endeksi’nin on iki aylık ortalaması doğrultusunda yapılabilir. Özellikle tanıdığınız birinin evinde kiracı olacaksanız ya da güvendiğiniz birine evinizi kiraya verecekseniz bu durumda kira kontratını yazılı bir şekilde yapıp yapmamanız gerektiğine karar veremeyebilirsiniz. Türk Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesinin yazılı bir şekilde yapılması zorunlu olmasa da herhangi bir sorun yaşanması halinde, evi kiralarken uzlaştığınız şartların kanıtlanması gerekir. İşte, yazılı kira kontratı da tam olarak bunu sağlar! Ne de olsa söz uçar, yazı kalır.” diye konuştu.

Kira sözleşmesinin nasıl doldurulduğunu anlatan Keleş,” İnternet üzerinden “kira sözleşmesi örneği” şeklinde arama yaptığınızda hem boş hem de doldurulmuş sözleşmelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz boş dokümanı indirebilir, sözleşmeyle ilgili genel koşulları ve özel yükümlülükleri yazabilirsiniz. Dilerseniz de kırtasiyelerden boş kira sözleşmesi dokümanını alabilirsiniz. Kira sözleşmesi; mülk ile birlikte kiracıya teslim edilen eşya ve demirbaşlar ile özel ve genel koşulların belirtildiği alanlar olmak üzere üç bölümden oluşur. Bu bölümleri eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurmalısınız. Sözleşme kâğıdının üzerinde hangi bölümde hangi bilgiye yer vermeniz gerektiği açık bir şekilde belirtilir, ama siz bu konuda bir hata yapmak istemiyorsanız kira sözleşmesi dolu örneklerini internet üzerinden inceleyebilir ya da gayrimenkul danışmanınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.” dedi.

Ev sahibi ve kiralayan arasında düzenlenecek kontratta dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Keleş, en risksiz yöntemin bir Emlak Danışmanı aracılığı ile olacağını söyledi. Emlak Danışmanı haricinde yapılacakları anlatan Keleş,” Kira kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenlere önem vermemek, karşılıklı belirlediğiniz sorumlulukların sınırlarında sorun oluşmasına ve dolayısıyla mağdur olmanıza sebep olabilir. Kiraya verilecek olan mülkün cinsi, adresi, kiracının ve ev sahibinin kişisel bilgilerinin kesinlikle doğru bir şekilde yazılması gerekiyor. Aksi takdirde yasal işlemler ya da elektrik, su aboneliği açtırmak için yapılan işlemlerde sorun çıkabilir. Kontratı imzaladığınız tarafın kiracı ya da ev sahibi olduğuna emin olmalısınız. Eğer imza atacak taraflar kiracı ya da ev sahibi değilse vekaleti olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Dilerseniz kontratta iki tarafın kimlik fotokopilerine de ek olarak yer verebilirsiniz. Kontratın, kiralama ile ilgili olan bölümünde aylık ve yıllık kira bedelini hem rakamla hem de yazıyla belirtmelisiniz.

Kiranın her ay mı, yoksa 3 aylık gibi belli dönemlerde mi ödeneceği de bu alanda yer verilmesi gereken başka bir bilgi. Yıllık zam tutarı ile ilgili detaya kesinlikle sözleşmede yer vermelisiniz. Kira kontratı yapılırken depozito alındıysa bedeli belirtmenin yanı sıra hangi koşullarda bu bedelin verilip verilmeyeceğini de mutlaka sözleşmenize not düşmelisiniz. Kiranın bankaya ödenmesi yasal olarak zorunludur. Bu nedenle kontratın üzerinde ev sahibinin hesap numarasını ve kiranın hangi tarih aralığında ödenmesi gerektiğini de not düşmelisiniz. Eğer ev eşyalı bir şekilde kiralanıyorsa ve kombi, ankastre set gibi demirbaşlar varsa bunları da belirtmelisiniz.

Özel koşullar, hem kiracı hem de mülk sahibinin uzlaştığı durumları kapsar. Örneğin kiracıysanız bu alanda sizden önceki kiracının elektrik veya su faturası gibi borçlarından sorumlu tutulmamayı sözleşmeye dâhil ettirebilirsiniz. Ya da ev sahibiyseniz evinizin üçüncü kişilere devredilemeyeceğine dair maddeye kontratta rahatlıkla yer verebilirsiniz. Kontratta iki tarafın da ıslak imzasının bulunması gerekir. Bu nedenle imza atmayı unutmamalısınız.

Ama burada önemli bir nokta olduğunu da hatırlatalım: Belgeyi imzalamadan önce tüm şartları yeniden okumalı ve aklınıza takılan ya da altına imza atmak istemediğiniz bir madde varsa karşı tarafla konuşmalısınız. Kiralık ev sözleşmesi bir yıllık yapılabildiği gibi daha uzun süre için de yapılabilir. Eğer bir yıldan daha uzun süreli kontrat imzalamak istiyorsanız bu konudaki maddeyi de eklemelisiniz. Kiracı, yaşam alanını kendi zevki doğrultusunda düzenlemek ya da ihtiyaç olan bir düzenlemeyi gerçekleştirmek için tadilat yapmak isteyebilir. Yapılabilecek tadilatın sınırlarını çizmek, ileriki dönemlerde oluşabilecek sorunların önüne geçebilir. Kira kontratı yenileme dönemi geldiyse ve yeni bir madde eklemek istiyorsanız yeni bir sözleşme yapmalısınız. Kira bedeli dışındaki detaylarda bir değişiklik yoksa bu durumda yeni bir sözleşme imzalama zorunluluğunuz yoktur.

Fakat bu konuda da yazılı bir belge olmasını istiyorsanız kontrat imzalayabilir ya da ev sahibi/kiracı ile mobil yazışmalarınızı kanıt olarak gösterebilirsiniz. Dilerseniz sözleşmeyi noter eşliğinde yapabilir ve daha güvenilir bir kontrata imza atabilirsiniz. En önemli noktalardan birinin ise imzaladığınız sözleşmeyi saklamanız olduğunu not düşmekte fayda var!” ifadelerine yer verdi.

>>> Ebubekir Atilla - ÖZEL HABER

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR