Malatya
Giriş Tarihi : 16-08-2017 17:36   Güncelleme : 16-08-2017 17:36

Kimin Sorununu Çözüyorsunuz?

Kiraz, mevsimlik tarim isçilerinin barinma sorunlarinin çözülmesini, sigorta yaptirilarak saglik sorunlarinin ortadan kaldirilmasini istedi. Kiraz, Hükümete seslenerek; “Çiftçinin sorununu çözmüyorsun, isçinin sorununu çözmüyorsun, peki kimin sorununu çözüyorsun?” dedi

Kimin Sorununu Çözüyorsunuz?

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, kayisi sezonunun sonunda isçilerin ve üreticilerin yasadiklari sorunlarla ilgili yazili bir açiklama yapti. Kiraz; “Bir kayisi sezonunu daha geride biraktik. Dünya kayisi baskenti olan ilimize her yil Malatya’dan ve çevre illerden mevsimlik tarim isçileri gelmekte ve her yil ayni sorunlar yasanmaktadir. On bin Suriyeli için olusturulan konteyner kent gibi, mevsimlik tarim isçileri için de devlet tarafindan karsilanabilecek konteyner verilmeli, belli bir sayinin üzerinde isçi çalistiran bahçelere konteynerler kurulmalidir. Bununla birlikte mevsimlik isçilerin saglik ve sorunlarinin çözümü ve güvenceli çalismalarini saglamak için devlet tarafindan emekçiler mutlaka sigorta edilmelidir. Bu bir sosyal devlet sorumlulugudur ve Anayasamiz da buna imkan tanimaktadir. Geçtigimiz günlerde Malatya Hekimhan’da meydana gelen ve 4 tarim isçisinin hayatini kaybettigi trafik kazasi bize bir kez daha mevsimlik tarim isçilerinin hangi sartlarda çalistiklarini aci bir sekilde göstermistir” ifadelerini kullandi.

“ÜRETICI CIDDI SIKINTI ILE BOGUSUYOR”

Kiraz sadece çalisan isçilerin degil üreticilerin de ciddi sikintilarla bogustugunu kaydederek, “Malatya’da kayisinin bol olmasi güzel bir beklenti gibi görülebilir. Bolluk demek ucuzluk demektir. Dis piyasalarda kayisinin dolar bazli fiyati degismemesine ragmen, Malatya’da bolluktan kaynaklanan ucuzluk kayisi üreticisini güç duruma düsürmüstür.” dedi. CHP Il Baskani Enver Kiraz, “Isçi ücretleri, sulama konusunda yasanan sikintilar ve Malatya’da bulunan Çiftçi Kayit Sistemine (ÇKS) kayitli 30 bin bahçe için TARSIM’in akil almaz duyarsizligi nedeniyle sorunlar dag gibi büyümektedir.” ifadelerine yer verdi. Kiraz, “Yillardir alan bazli destek ile ilgili taleplerin görmezden gelinmesi, üreticinin elektrik, su, ilaç, gübre, isçilik maliyetlerini karsilayacak bir kazanç elde edememesi AKP’nin üreticiyi gözden çikarmasidir. Hem Malatya hem de üreticilerimiz üvey evlat muamelesine reva görülmektedir” dedi.