Sağlık
Giriş Tarihi : 11-04-2017 13:53   Güncelleme : 11-04-2017 13:53

Kilo Ver Kas Gücünü Arttir

Insan ömrü uzuyor, yas ortalamasi arttigi için de hastaliklar artiyor. Ilerleyen yasla birlikte ortaya çikan kireçlenme riskine karsi önlemler alinmasi sart. Özellikle kalça eklemi vücut agirlini tasiyan ana eklemlerden biri oldugu için asinma ve bozulma riski tasiyor

Kilo Ver Kas Gücünü Arttir

Kalça eklemi kireçlenmesinin 40 yas üstü kadinlarda daha sik görüldügünü söyleyen Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Erden Ertürer kalça protezlerinin hangi durumlarda takildigini ve kalça protezi cerrahisinde robotik yöntemi anlatti.

KALÇA KIREÇLENMESI NASIL BASLAR?

Halk arasinda kalça ekleminin kireçlenmesi olarak bilinen kalça osteoartriti veya koksartroz özellikle orta yas ve üzerinde, kalça agrisinin en bilinen nedenidir. Artrit eklemin enflamasyonu anlamina gelir. Eklemde enflamasyona veya deformasyona yol açabilecek pek çok rahatsizlik eklem yüzeylerinde kalici hasara ve sonuçta artrite sebep olur. Eklem kikirdagi normalde düz ve kaygan bir yüzeydir. Artrite bagli kikirdakta incelme, pürüz olusumu ve kemige kadar inen çatlaklar ortaya çikar. Kikirdaktaki bozulma ilerledikçe kemik yüzeyler birbiri ile sürtünmeye baslar. Eklemin kayganligi azalir, agri olusur.

EN ÇOK KIMLERDE EN ÇOK GÖRÜLÜR?

Primer osteoartit genellikle 40 yas üstü kadinlarda daha sik görülür. Kisa boylu ve kilolu vücut yapisina sahip olmak bir dezavantajdir. Ailesinde kalça çikikligi ya da romatizmal hastaliklar bulunanlarda genetik olarak risk daha fazladir. Bacak boy esitsizligi bulunanlarda da kalça osteoartriti görülme sikligi artar. Geçmiste baska nedenlerle kortizon kullananmis olan hastalarda, femur kemiginin kalça eklemini olusturan bas kisminda kan dolasiminin bozulmasina bagli gelisen ve eklemde kireçlenme ile sonuçlanan avasküler nekroz hastaligi görülebilir.

KALÇA KIREÇLENMESINDE KALÇA PROTEZI NE ZAMAN GEREKLIDIR?

Kalça eklem kireçlenmesi tedavisinde son nokta protez ameliyatidir. Artroz ilerleyici bir hastaliktir. Artroza bagli olusan agri ve hareket kisitliligi sikayetleri baslangiçta hafif olup belirli hareketlerde ortaya çikar. Hastalik ilerledikçe agri artar, dinlenme zamanlarinda da agri olur. Protez ameliyati öncesi kilo verme gibi önlemler, agri kesici tedavileri ve fizik tedavi uygulamalari ile agrinin giderilmesine çalisilir. Belirli bir asamadan sonra bu tedaviler agriyi geçirmez. Hastalar agri nedeni ile bir kaç yüz metre yürüyemez hale gelir, her gün alinan agri kesiciler de tesirsiz kalmaya baslar. Bu durumda artik protez ameliyati olma zamanimiz gelmis demektir.

KALÇA PROTEZINDE ROBOT CERRAHISI MAKOPLASTY’NIN AVANTAJLARI NELERDIR?

 

-              Robot ile ameliyat öncesinde kisiye özel planlama yapilir. Böylece hastanin vücut yapisina tam uyumlu protez boyutlari ameliyat öncesinde belirlenir. Ameliyat sirasinda ölçüm yapilamasina gerek kalmaz. Ameliyat daha ufak bir kesiden gerçeklestirilir, çevre dokularda minimum hasar meydana gelir ve ameliyat sonrasinda daha küçük bir yara izi olusur.

-              Robotik kol, ameliyat sirasinda protez parçalarinin en ideal sekilde yerlestirilmesini saglar. Ameliyat sonrasi olusabilecek aksamaya yol açan bacak uzunluk esitsizligi riskini en aza indirilir.

-              Ameliyat sonrasi agrili dönem ve hastanede kalma süresi daha kisadir, daha aza agri kesici ilaç kullanilarak karaciger ve böbrek fonksiyonlari korunmus olur.

-              Ameliyat sonrasinda maksimum ve güvenli kalça hareketleri saglanir ve hastalar kalçalarini daha dogal hisseder. Çikik riski ortadan kaldirilir.

-              Protez parçalari ideal konumlarinda yerlestirildikleri için zaman içinde olusabilecek asinma ve gevseme riski en aza indirilir. Bu sayede protez ömrü uzatilmis olur.