Siyaset
Giriş Tarihi : 27-12-2012 13:45   Güncelleme : 27-12-2012 13:45

Kiliçtaroglu’ndan esnafa sitem

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, esnaf camiasina sitem ederek, “Siz, sizin sorunlariniza sahip çikan degil, sizi bitirmek isteyen partilere oy veriyorsunuz” dedi.

Kiliçtaroglu’ndan esnafa sitem

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Malatya programi kapsaminda Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi’ne (MESOB) ziyarette bulunarak, burada esnaf odalari baskanlari ile toplanti yapti. Kiliçdaroglu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani Ali Evren ile oda baskanlari tarafindan karsilandi.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu da, “Siz eger gerçekten kendi sorununuza sahip çikacaksaniz, sunu düsünmeniz gerekiyor; sizin sorunlariniza hangi parti sahip çikiyor. Siz, sizin sorunlariniza sahip çikan degil, sizi bitirmek isteyen partilere oy veriyorsunuz. Bakiniz biz, defalarca dedik ki, ‘Kardesim sehrin merkezlerinde mantar gibi büyük alisveris merkezleri olmaz. Bunu yaparsaniz esnafi bitirirsiniz’ dedik ve ‘biz bunu yapmayacagiz’ dedik. Esnaf kardeslerimiz agirlikli olarak ne dediler, ‘Hayir, bizi bitirecek partiye biz gidip oy verecegiz’ dediler. Gittiler verdiler. Onlarda simdi sehrin her yerde mantar gibi alisveris merkezleri yapiyorlar. Timur’un fili gibi. Var ya’’Bir fil yetmez, ikinci bir fili vereyim o zaman size’ Ayni durum. O nedenle yapacagimiz bir sey, önce düsünecegiz, esnafin çikarini düsünecegiz. Esnafin yasamasi lazim. Büyük alisveris merkezleri sadece bizde mi var? Hayir, Avrupa’da da var. Ama sehrin disinda. Sehrin içinde olanlarda haftanin bir günü kapali tutulurlar. Sorunuz ne o zaman? Isçilerin haklari ellerinden aliniyor, CHP dillendiriyor, ama isçi sesini çikartmiyor, oturuyor yerinde. Esnafin hakki elinden aliniyor, CHP seslendiriyor, ama esnafin sesi çikmiyor,. Arkadaslar böyle sey olmaz. Sorunlara ortak sahip çikmamiz lazim. Geldigimiz duruma bakin. Konusmaktan vatandas korkuyor. Telefonla konusmaktan korkuyor. Bu demokrasi midir. Demokrasi farkli bir seydir” diye konustu.
Basbakan Recep Tayip Erdogan’in her ailenin 3 çocuk yapmasi ile ilgili sözünü de elestiren Kiliçdaroglu, “Sen hele birisine is bul, ondan sonra Allah kerim. Is buluyorlar mi? Is yok. Ne olacak bu çocuklar? Ya mafyaya gidecek, ya daga gidecek” dedi.
“Her yurttasin, her esnafin sapkasini önüne çikartip, düsünmesi gerekir” diyen Kiliçdaroglu, “Bir atasözü var. Dogru söyleyeni 9 köyde kovarlar’ diye. Ama bende kararliyim. 9 köyden kovsalar, 10’uncu köyü gidecegim, yine dogrulari söyleyecegim” diye konustu.
Kiliçdaroglu söyle konustu: “Sizin çikarlarinizi koruyan siyasal partilerin yaninda olacaksiniz. Isin özeti budur. Saglikli isleyen bir demokraside kural bunun üzerine insa edilmistir. Bütçe görüsmeleri yapildi. Sizden toplanan vergilerin hesabini verdi mi bu hükümet. Nereye harcandigini? Meclise vermedi. Meclis adina kamu harcamalarini denetleyen Sayistay’in, 132 raporu Meclis’e gelmedi. Yasaya göre Meclis7e gelmesi gerekiyordu. Ama gelmedi. Ancak bütçe geçti. Saglikli çalisan bir demokraside bu bütçenin mesruiyeti tartisilir. Herkes ayaga kalkar. Bizde hiç kimsenin sesi bile çikmadi. Sadece biz itiraz ettik.”
Suriye ile iliskilere de deginen CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu, “Suriye’ye bir bakin, Suriye’de iç savas var. Ne yapiyoruz biz? Taraflardan birisini eline silah veriyoruz, cebine de para koyuyoruz, git kardesini öldür diyoruz. Niçin? Bizim Suriye ile ne isimiz var, niye biz kavganin bir parçasiyiz. Geçmis de Iran ile Irak arasinda savas oldu, 8 veya 9 yil sürdü savas. Türkiye iki tarafa da esit mesafede kaldi. Asla müdahale etmedi. Sadece onlara çagrida bulundu, savasi bitirin, yapmayin, etmeyin, savasmayin dedi. Kim zararini gördü, biz gördük, kim zararini gördü, Suriye gördü, kim zararini gördü ihracatçi gördü. Krali çikan kim bu isten? Silah satanlar. Niye bunu düsünmüyoruz. Ortadogu’da neden birilerini taseronlugunu üstleniyoruz biz?” seklinde konustu.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani Ali Evren ise Kiliçdaroglu’na 20 yil önce çekilmis bir fotografini hediye etti.