Siyaset
Giriş Tarihi : 27-12-2012 17:12   Güncelleme : 27-12-2012 17:12

Kiliçtaroglu fabrikalari ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Malatya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikalari ziyaret etti. Fabrikalarda çalisanlarla bir araya gelen Kiliçdaroglu, isçilerin sorunlarini dinledi.

Kiliçtaroglu fabrikalari ziyaret etti

CHP Lideri Kemal Kiliçdaroglu, isçilerle beraber ögle yemegi yiyerek, daha sonra isçilerin sorunlarini dinledi. Bir çalisanin, "Asgari ücret ne olacak? Aldigimiz para bize yetmiyor. Bunu mecliste gündeme getirin" demesi üzerine Kiliçdaroglu, CHP'nin asgari ücretle ilgili görüsünü söyle açikladi: "Asgari ücret üzerindeki vergi yükünü yüzde 1'e indirmek istiyoruz. Bizim parti olarak görüsümüz budur. Su anda yüzde 20-25 oraninda bir yük var. O vergi inebilirse, onun hem isverene maliyeti olmayacak hem de isçiler daha fazla aylik almis olacak. Böyle bir çözümümüz var. Ama bu çözümü yürürlüge koymanin yolu iktidar olmaktan geçiyor."
Asgari ücretin, 4 kisilik bir ailenin asgari düzeyde rakamlar baz alinarak, yaptiklari harcamalarin toplamiyla belirlenmesinin daha dogru olacagini kaydeden Kiliçdaroglu, "4 kisilik bir aileyi alirlar, harcamalarla ilgili asgari düzeyde rakamlar belirlenir. Rakamlarin toplami ortaya konulur ve o da asgari ücret olarak saptanir. Dogrusu da budur. Ama olayi günlük siyasi tartismalarin disinda, objektif olarak degerlendirirsek ve asgari ücreti de öyle belirlersek, dogrusunu yapmis oluruz" dedi.
Kiliçdaroglu, Malatya'nin geçmiste CHP'nin kalesi oldugunu ifade ederek, "Malatya’da Cumhuriyet Halk Partisi gelenegi vardi. Fakat o askeri darbeler, yasanan dramlar ve olaylar, biraz CHP ile arada sorun yaratti. Simdi onu telafi etmeye çalisiyoruz. Insallah telafi edecegiz. Daha güçlü bir demokratik yapinin olusmasini istiyoruz" diye konustu.