Türkiye
Giriş Tarihi : 24-09-2013 16:23   Güncelleme : 24-09-2013 16:23

Kiliçtaroglu EMD'de derbi maçi degerlendirdi

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Besiktas-Galatasaray derbisinde yasananlara iliskin, “Amaç Çarsi grubunu sindirmek. Derbide yasananlar tezgahlardan bir tanesidir” dedi

Kiliçtaroglu EMD'de derbi maçi degerlendirdi

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Ekonomi muhabirleriyle düzenlenen kahvaltida biraraya geldi. Ekonomi Muhabirleri Dernegi’nde gerçeklesen toplantida Kiliçdaroglu, gazetecilerin sorularini da cevapladi. Bir gazetecinin “Besiktas-Galatasaray derbi ile ilgili olarak genel bir degerlendirme yapar misiniz? Içisleri Bakanligi da bir açiklama yapti, güvenlik önlemlerinin yetersizligi de söz konusu” sorusu üzerine Kiliçdaroglu, su cevabi verdi:
“Güvenlik önlemlerinin yetersiz oldugunu herkes kabul ediyor. Derbi öncesi twitlere bakildigi zaman zaten görülüyor. Oraya olay çikarmak için gidiyorlar. Binlerce kisi içeriye biletsiz giriyor, polis gerekli önlemleri almiyor. Bütün bunlar bilinçli yapiliyor. Amaç, Çarsi grubunu sindirmek. Hükümet terörden medet umar hale geldi. Büyük bir tezgahin içerisindeyiz. Derbi de bu tezgahlardan bir tanesidir.”
Polis evine yönelik roketli saldiri konusunda CHP’nin elestirilmesine de deginen Kiliçdaroglu, “Roketli saldirida kimse ölmedi. Bakan onlar bizim takibimizdeydi diyor. Senin takibindeyse niye yakalamadin? Bu saldiriya medya genis genis yer verdi. AK Parti’nin istedigi de buydu zaten. Malatya’da konusan Recep Tayyip Erdogan, CHP’yi saldiriyla bir kefeye koydu. Hitler döneminde Parlamento yangini neyse Ankara’da da o yasanmistir. Kesis Piyeri’nin Haçli Seferleri’nde üstlendigi rolü Türkiye’de Recep Tayyip Erdogan üstlenmistir. Türkiye’nin Kesis Piyeri’dir" seklinde konustu.
30 Eylül 2013 tarihinde Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan açiklanacak olan Demokratiklesme Paketi’ne yönelik sorulan sorulara ise Kiliçdaroglu, paketin içerigiyle ilgili bilgisi olmadigini söyledi.
Diger gazetecinin, “Tunceli’nin adinin Dersim olarak degistirilmesini nasil degerlendirirsiniz” sorusunu yanitlayan Kiliçdaroglu, “Tunceli ve Dersim arasinda söyle bir fark var. Ikisi cografyada farkli alanlarda. Tunceli’nin adi Dersim olabilir. Bölge halki da isterse bizim için bir farki yok. Ama bölgede bu degisiklik referandum yapilarak olsun” seklinde konustu.