Siyaset
Giriş Tarihi : 30-10-2013 12:14   Güncelleme : 30-10-2013 12:14

Kiliçdaroglu'nun seviyesiz sözlerine tepki yagdi!

CHP lideri dün Tandogan'daki ‘alternatif' kutlamada Basbakan Erdogan için “Dolmabahçe'de oturup kadinlari dikizliyor” ifadelerini kullandi.

Kiliçdaroglu'nun seviyesiz sözlerine tepki yagdi!
 Devletin zirvesi, siyasi liderler, askerler ve yargi organlari baskanlari Anitkabir, Çankaya Köskü ve Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlerle 29 Ekimkutlamalari yaparken, CHP, DSP, IP, ADD ve TGB'lilerin de yer aldigi binlerce kisi de Tandogan Meydani'nda "alternatif Cumhuriyet kutlamasi"nda bir araya geldi. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Ya istiklal ya ölüm tam bagimsiz Türkiye" sloganlari atan vatandaslar Istiklal Marsi, Izmir Marsi ve 10. Yil Marsi ve "Andimiz"i okudu. Burada konusan CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu, sunlari söyledi: "Bir diktatör var biliyorsunuz, kadinlarin kaç dogum yapacagina, ne zaman dogum yapacaklarina, nasil dogum yapacaklarina o karar veriyor. Hamile kadinlarin sokaga çikmamasini öneriyor ve daha garip bir seyi, Dolmabahçe'de oturup Kadiköy'den gelen vapurlardaki kadinlari dikizliyor. Bu nasil bir ruh halidir, bu nasil bir ahlak anlayisidir acaba."

Sosyal medya sallandi

CHP liderinin Basbakan Erdogan'a yönelik sözleri Twitter'i salladi. "Ahlaksiz Kemal Kiliçdaroglu'nu kiniyoruz" diye hashtag açilirken, birçok kisi de tepki mesajlari yazdi.

CHP'de türbanli vekil için farkli ses

CHP lideri Kiliçdaroglu, bugün ya da yarin TBMM'ye türbanla gelmesi beklenen AKP'li milletvekillerine karsi nasil tutum izlenecegini görüsmek için partisinin kadin milletvekilleri ile bir araya geldi. CHP'nin Meclis'te 19 kadin milletvekili bulunuyor. CHP kulislerinde, 14 yil önce eski FP Milletvekili Merve Kavakçi'nin basina gelen olayin yeniden yasanmamasi gerektigi konusuluyor. Dün konuyla ilgili konusan CHP Grup Baskanvekili Engin Altay, "Anayasayla ilgili 60 maddeye iliskin kapimizi çaldilar, ‘Içtüzük Komisyonu kuralim' dediler, biz ‘evet' dedik. Bunlar olurken pimi çekilmis bombayi kucagimiza atiyorlar. AKP, kötü bir samimiyet sinavi verdi" diye konustu. CHP Genel Baskan Yardimcisi Haluk Koç da "Devlet adina hizmet sunanlar inanç ve etnik köken konusunda kör olmak zorundalar, tarafsiz olmak zorundalar" derken, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise basörtülü vekillere destek verdi. Kart twitter'dan, "Cumhuriyet; Mervelerin özgürlügüdür, esit yurttasliktir" diye yazdi.


haber 7