Siyaset
Giriş Tarihi : 16-06-2014 13:40   Güncelleme : 16-06-2014 13:40

Kiliçdaroglu'ndan Sürpriz Çati Aday!

Aylardir süren çati adayi çalismasinda CHP sürpriz bir isim belirledi

Kiliçdaroglu'ndan Sürpriz Çati Aday!
 CNNTürk'ün haberine göre; Cumhurbaskanligi seçimi için muhalefetin çati aday arayisi sürerken, siyaset kulislerinde kulaktan kulaga dolasan sürpriz bir isim ortaya atildi.


Iddialara göre, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye Ekmeleddin Ihsanoglu önerisiyle gidecek.

EKMELEDDIN IHSANOGLU KIMDIR?

1943 yilinda Kahire’de dogan Ekmeleddin Ihsanoglu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, Islam dünyasi ve Bati dünyasi iliskileri ve Türk-Arap iliskileri hakkinda degisik dillerde çok sayida kitap, makale ve tebligi bulunuyor.

Ihsanoglu, Misir Ayn Sems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata basladi. Ihsanoglu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Sems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanli kültürü ve edebiyati ile ilgili arastirma ve egitim çalismalari yapti. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasini tamamladiktan sonra, Ingiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrasi çalismalar yapti.

Islâm ve Bati kültürüyle yakindan temasi olan Ihsanoglu, 1984’te profesör oldu. Prof. Ihsanoglu, Islâm Tarih, Sanat ve Kültür Arastirma Merkezi’nin genel direktörlügünün yani sira IÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun baskanligini ve IÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlügü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yani sira millî ve uluslararasi birçok bilim kurumunun üyesi olan Ihsanoglu, bilim ve egitim tarihine katki ve hizmetlerinden dolayi birçok ödül aldi.

1 Ocak 2005'te Islam Konferansi Örgütü Genel Sekreteri olan Ihsanoglu, örgütün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini de tasiyor.

Ihsanoglu, 2013 yilinin sonunda görevini Iyad Medeni'ye devretti.

Devlet Üstün Hizmet Madalyasi sahibi olan Ihsanoglu evli ve 3 çocuk babasi. 
<<haber 7