Türkiye
Giriş Tarihi : 14-08-2012 15:21   Güncelleme : 14-08-2012 15:21

Kiliçdaroglu: Yanasma MHP!

Olaganüstü toplanacak Meclis Genel Kurulu öncesinde partisinin grup toplantisinda konusan CHP Lideri Kemal Kiliçdaroglu, "bir kaç Mehmet" sözü için Hüseyin Çelik'e "ucube" dedi. Kiliçdaroglu, yanasma dedigi MHP'nin lideri Bahçeli'yi da uyardi.

Kiliçdaroglu: Yanasma MHP!
   CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, "Sinirlari  top  yekün barut fiçisina dönüstüren gelismeler  yasaniyorken , iç ve dis  güvenlik  tehdit altindayken, en son  tatil  yapmasi gereken yer TBMM'dir." dedi.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, olaganüstü  toplanacak  Meclis Genel Kurulu öncesinde, partisinin grup  toplantisinda   konustu . Kiliçdaroglu,  salonda  ' Yasasin  halklarin kardesligi', 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka  hesap  verecek' slogani  ile karsilandi. Bazi partililer, ' Arkadasimiz  Hüseyin Aygün'ü aramizda görmek istiyoruz' yazili dövizler  tasidi .

Kilicdaroglu, grup  toplantisinda  yaptigi  konusmada , "Sinirlari  top  yekün barut fiçisina dönüstüren gelismeler  yasaniyorken , iç ve dis  güvenlik  tehdit altindayken, en son  tatil  yapmasi gereken yer TBMM'dir. En son kapilarini kapatmasi gereken yer TBMM'dir. Olaganüstü kosullarin  yasandigi su günlerde TBMM'yi kapali tutmak, halkin idaresine saygisizliktir. O iradeye saygi duydugumuz için TBMM'deyiz. TBMM, yan gelip yatanlarin oturdugu bir yer degildir. Bu  toplanti  çagrisini demokrasisi normal isleyen bir  ülkede  iktidar partisi yapar. Bizde, iktidar Parlamento'ya gelip hesap  vermekten, bilgi vermekten korktugu için CHP  toplantiya  çagirmistir." diye  konustu .

Iktidar partisinin TBMM'yi bilgilendirmesinin esas oldugunu söyleyen Kiliçdaroglu, "Iktidar partisinin Meclis iradesine basvurmasi esastir. TBMM milletin iradesidir. Bu iradeyi bilgilendireceksiniz. Siz bunu reddediyorsaniz, demokrasi açisindan sinifta kalmis demeksiniz. Aksi halde TBMM'yi baypas etmis olursunuz, görmezden gelirsiniz." ifadesini  kullandi .

Cumhurbaskani ve TBMM Baskani'nin, Meclis'i olaganüstü  toplantiya  çagirmadigini söyleyen Kemal Kiliçdaroglu, "Biz sorumlulugumuz yerine getirdik. TBMM'yi ülkenin en acil sorunlarina çözüm üretmesi için  toplantiya  çagirdik. Bunu zaman isgali diye degerlendirmek millet idaresine saygisizliktir." dedi. Kiliçdaroglu, Meclis'i  toplamayi  terör örgütü propagandasi olarak gören zihniyeti de milletin vicdanina havale ettigini söyledi.

IKTIDAR YANASMALIGI YAPILARAK IKTIDAR OLUNMAZ

Olaganüstü toplanti çagrisina olumsuz yanit veren MHP'yi de elestiren CHP Genel Baskani, "Saglikli çalisan bir demokraside, muhalefet partisinin muhalefeti elestirmesi saglikli degildir.  Samimiyetsiz ve tutarsiz bir davranistir. Iktidar yanasmaligi yapilarak iktidar olunmaz. Iktidar hedefi olmayanlar muhalefete muhalefet ederler." seklinde konustu.

MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli'ye bir sitemde bulunmak istedigini kaydeden Kiliçdaroglu, "Sayin Bahçeli terörle ilgili, 'Maalesef Türk vatani PKK kusatmasi altina alinmis, soluk alamaz hale getirilmistir.' Bu yorum, bu görüs son derce tehlikeli, ciddi ve korkutucudur. Madem ki durum bu kadar ciddi, bu kadar tehlikeli ise bunun çözümünü, Türkiye'yi bu hale getiren AKP'nin politikalarina destek vererek mi sürdüreceksiniz? Kimse unutmasin. CHP oldugu sürece Türk vatani hiçbir zaman bir baska gücün kusatmasi altinda olmayacaktir." dedi. 

HÜSEYIN AYGÜN'ÜN KAÇIRILMASI 

-Seçim bölgesinde sorunlarla ilgilenen arkadasimiz Hüseyin Aygün, PKK tarafindan kaçirildi. 

-Bu eylemi siddetle kiniyorum. Bu saldiri sadece Aygün'e degil, CHP ve Meclis'e yapilmistir. O nedenle siddetle kiniyoruz. 

-Arkadasimiz halk oylari seçildi, silahsiz ve korumasizdi. Herkesin ortak paydada bulusup bu olayi siddetle kinamasini istiyorum. 

-Türkiye'nin tek ses olup kinamasindan dolayi mutluyum. 

-Hal böyleyken bazilari 'oh olsun' diyor. Bunlar insan olamaz. Insan böyle konusmaz. 

-Karayolunda sen güvenligi saglamak zorundasin. Hani her metrede olani biteni biliyordun. Akil alacak is degil. 

-Bu arkadasimiz devlet güvencesiyle oraya gitti. Bizkoruma istemiyoruz. Gittigimiz her yer TC topraklaridir. 

-Bir seyin daha altini çiziyorum. Hiç süpheniz olmasin bu olay bizim teröre bakismizi degistirmeyecek. Bizim teröre cevabimiz, inadina demokrasi diyecegiz. Asla kin ve siddete maglup düsmeyecegiz. 

-Terörü ancak biz çözeriz. Ancak CHP çözer. 

HÜSEYIN ÇELIK'IN SÖZLERINE TEPKI 

-Sayin Basbakan, sehitlerimizi küçümseyen ucubeleri sustursun. 

-Nasil ve neden bu noktaya geldik. Bu soruyu iktidar kendine sorsun. 

-Halk elini vicdaninda koysun. Terör konusunda AKP'nin ne yapti? 

-Türkiye'de son bir yilda ciddi bir yönetim boslupgu var..