Malatya
Giriş Tarihi : 27-10-2015 10:43   Güncelleme : 27-10-2015 10:43

Kiliçdaroglu Malatyalilara Seslendi

Kiliçdaroglu, Malatyalilara seslendi, birlik ve beraberlik sözü verdi

Kiliçdaroglu Malatyalilara Seslendi

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, “Gönüllerimiz, renklerimiz beraber size sözüm söz. Bu ülkeye huzur, her sofraya bereket getirecegim. Hiç kimseyi ötekilestirmeden kucaklayacagim” dedi

Seçim çalismalari kapsaminda Malatya’ya gelen Kiliçdaroglu, Akçadag, Dogansehir ve Hekimhan ardindan, Emeksiz Meydani’nda halka seslendi. Yogun yagis altinda konusan CHP lideri, mitingi kisa tutmak zorunda kaldi, basbakan olmasi halinde yapacaklarini siraladi.

Meydanda saat 14.00’da olmasi beklenen Kiliçdaroglu, bir saatlik gecikmenin ardindan miting alanina geldi. Kiliçdaroglu’nun konusmasindan önce Ankara’daki bombali eylemde hayatini kaybedenler anildi. Saldirida, genç yasta hayata gözlerini yuman, Kasim Otur, Gözde Aslan, Sezen Vurmaz, Seher Yaylagül, Canberk Bakis, Umut Tan, Onur Tan, Eren Akin, Mehmet Ali Kiliç, Mehmet Hayta, Gülbahar Aydeniz, Ata Önder Atabey’in isimleri anons edildi. Mitinge katilan vatandaslar ise ‘Burada’ sesleriyle alani inletti.

HALKÇI SIYASET ANLAYISINI GETIRECEGIM

Seçim otobüsünden halka hitap eden CHP lideri Kiliçdaroglu, “Gönüllerimiz beraber, renklerimiz beraber size sözüm söz bu ülkeye huzuru getirecegim. Her eve huzur getirecegim, her sofraya bereket getirecegim. Hiç kimseyi ötekilestirmeden 78 milyon yurttasi kucaklayacagim. Yeni bir siyaset anlayisi, halkçi bir siyaset anlayisi, ülkesini sevenlerin yola çiktigi bir siyaset anlayisini getirecegim bu ülkeye. Esnafin, çiftçinin, tüccarin ve emeklinin kazandigi yeni bir anlayisi bu ülkeye getirecegim. Size sözüm söz, bu ülkeye barisi, bu ülkeye huzuru, bu ülkeye kardesligi getirecegim. Aramizda çok sayida genç var. Genç arkadaslarim sözüm size CHP iktidarinda gençleri potansiyel suçlu olarak görmeyecegiz. Gençleri bu ülkenin gelecegi ve umudu olarak görecegiz. Size inaniyorum gençler, bu ülkenin gelecegi sizsiniz. Bu ülkenin umudu sizsiniz. Siz bundan daha iyi olan bir ülke yöneteceksiniz. Bu açidan hiçbir endisem, kaygim ve süphem yok. Size inaniyorum, size güveniyorum.

NEDEN TERÖR BIRDEN HORTLADI

Sevgili anneler size de iki çift sözüm var. Bir, çocugunuzu sabah okula göndereceksiniz, çocuk aksam evine gelecek. Tam gün egitim olacak. Beslenme çantasi artik olmayacak. Çocuklariniz okulda ögretmenleriyle beraber ögle yemeklerini hiçbir ücret ödemeden yiyecekler. Çocuklarinizi besleyecegiz, onlarin gelecegimiz oldugunu asla unutmayacagiz. 7 milyon haneden 22 milyon vatandasimiz yasiyor. Aylik 300 lirayla geçiniyorlar. Benim o ailelere sözüm var, hiçbir ailenin geliri 720 liranin altinda olmayacak. Her evde tencere kaynayacak. Her evde huzur olacak ve bu güzel topraklardan, kayisinin baskentinden söz veriyorum, bu ülkede yoksullugu tarihe gömecegim. Hiçbir aileden yoksulu duyamayacaksiniz. 7 Haziran’da sandiga gittik. Simdi 1 Kasim’da bir daha sandiga gidecegiz. Vatandasimiz hakli olarak soruyor. ‘Biz sandiga gittik, oyumuzu kullandik. Bizi niye bir daha sandiga gönderiyorsunuz?’ bütün Malatyali kardeslerime sesleniyorum. Iyi düsünün. Bu sorunun cevabini vicdaniniza sorun. 7 Haziran’dan önce bu ülkede terör yoktu. Neden birden bire terör hortladi, hangi gerekçeyle hortladi? fidan gibi evlatlarimiz sehit olarak geliyor. Size sözüm söz terörü bitirecegim bu ülkede. Bu ülkeye huzuru getirecegim. Hiçbir gencimizi annesi askere gönderirken gözü arkada kalmayacak.  Onlar beceremediler, insallah biz yapacagiz.

ECEVIT’IN GELENEGINDEN GELIYORUM

Bir seyi daha unutmayin. Ben rahmetli Ecevit’in geleneginden geliyorum. Rahmetli Ecevit derdi ki, ‘Ne ezen, ne ezilen; insanca, hakça bir düzen’ aynisini söylüyorum. Ne ezen, ne ezilen; insanca, hakça bir düzen istiyoruz. Emekliye Ramazan ve Kurban bayraminda birer maas ikramiye verecegiz. Niçin, insanca bir düzen için. Taseron isçiligi kaldiracagiz. Neden, insanca bir düzen için. Asgari ücreti net bin 5 yüz lira yapacagiz. Neden, insanca bir düzen için. Hiçbir ailenin geliri 720 liranin altinda olmayacak. Neden? insanca bir düzen için. Ne diyordu Ecevit? Ne ezen, ne ezilen; insanca, hakça bir düzen diyordu. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapmiyoruz. Yapanlari da kiniyoruz. Din üzerinden siyaset yapmiyoruz. Yapanlari da kiniyoruz. Ibadet siyaset için yapilmaz. Ibadet Allah için yapilir. Herkesin bunu böyle bilmesini istiyorum. Düne kadar diyorlardi ki, emekliye 2 maas ikramiyeyi nasil vereceksin? Mazotu çiftçiye 1 lira 80 kurustan nasil vereceksin? Simdi onlar da diyorlar ki, biz de verecegiz. 13 yildir senin aklina neden gelmedi de simdi geliyor? Çünkü devleti yönetmesini bilmiyorlar. Türkiye’de ciddi bir yönetim boslugu var. O nedenle söylüyorum: 1 Kasim’da sandiga düsünerek gidecegiz. Ülkenin daha iyi, daha güzel yönetilmesi lazim. Biz Türkiye’yi adaletle yönetecegiz. Hiç kimseyi ötekilestirmeyecegiz. 78 milyon yurttas oy versin, vermesin kucaklayacagiz. Bu güzel ülkede bayragimizin altinda, onurumuzla ve gururumuzla yasayacagiz. Bir seyi sakin unutmayin: Davutoglu saray için çalisir, Kiliçdaroglu halk için çalisir. Isçi için, memur için, esnaf için, köylü için, sanayici için çalisir. Herkes kazanir, CHP iktidarinda sadece ve sadece hortumcular kaybeder. Zaten bunun da mücadelesini veriyoruz’’ diye konustu.

ATES ÇEMBERINDEN ÇIKARACAKSINIZ

Akçadag ilçesinde, partililere seslenen Kiliçdaroglu’nun hedefinde hükümet vardi. Kiliçdaroglu, ülkede herkesin birbirine karsi kavgali oldugunu aktararak, “Türkiye’yi yasanan bu ates çemberinden çikaracak yine sizsiniz” dedi.

1 Kasim’da sandiga mutlaka gidilmesi gerektigini belirten Kiliçdaroglu, “Oyumuzu kullanmaliyiz. Eger görev verilen bir kisi hükümet verme görevini kullanamiyorsa o kisi Türkiye’yi yönetemez. Eger bir kisi iradesini saraya ipotek etmisse o kisi Türkiye’yi yönetemez. 13 yildir Türkiye’yi yönetiyorlar. Sabah aksam konusuyorlar, hiç su memlekette issizlik var böyle çözecegiz diyorlar mi? Niye issizlik var 13 yildir? Onlarin çocuklarinin hepsinin isi gücü var ama sizinkiler hep issiz” seklinde konustu.

Ülkeye baris ve huzuru getireceklerinin sözünü veren Kiliçdaroglu, “Herkes kaybediyor sadece hortumcular kazaniyor, ben bu düzeni bozacagim. Davutoglu saray için çalisiyor Kiliçdaroglu halk için çalisiyor. Biz de diyoruz ki; bize talimati millet verir” diye konustu.

Konusmasinda TRT’yi de elestiren Kiliçdaroglu, “TRT Davutoglu’nu 2,5 saat yayina çikardi. Bizi 2,5 dakika bile degil. Onlarin bir havuz medyasi var A Haber diye. Haber gönderdim dedim karsima çikacak gazetecileri siz belirleyin ne kadar aleyhimde yazi yazan varsa gelsin ancak cesaret edemediler. Çünkü onlarin bütün yalanlarini çikaracagimi biliyorlar” ifadelerini kullandi.

Kiliçdaroglu konusmasini söyle sürdürdü: “Hiçbir Allah’in kulu Kiliçdaroglu kul hakki yedi diyemez. Bu ülkeyi huzur içinde yasanan bir ülke haline getirmek istiyoruz. Elimizi vicdanimiza koyarak sandiga gitmeliyiz. 13 yilda 12 defa mili egitim politikasini degistirdiler. Anneler çocuklarini artik hangi okula göndereceklerine sasirdilar. Bu nasil anlayis anlamak mümkün degil. Milli Egitim Bakanligi 'gayri Milli Egitim Bakanligi' haline geldi. Yol sizin oylarinizdan ve seçiminizden geçiyor. Benim görevim sizlere dogruyu anlatmak” seklinde konustu.

Partililerin sik sik ‘Basbakan Kemal’ sloganlari attigi miting sonrasi Kiliçdaroglu, Dogansehir ilçesine geçmek için Akçadag’dan ayrildi.

 

DOGANSEHIR’DE KONUSTU

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Dogansehir ilçesinde vatandaslara seslendi.  Dogansehir ilçe binasinin açilisina katilan Kiliçdaroglu, seçim otobüsü üzerinde vatandaslara hitap etti. Malatya Milletvekili adaylarinin da tanitildigi mitingde konusan CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu, “Inançla ve kararlilikla sandiga gidip oy verirsek Allah'in izniyle basbakan olarak buraya gelecegim” diye konustu. Dogansehir’de elmanin 25 kurusa satildigini ögrendigini de belirten Kiliçdaroglu, “Buranin elmasi bir markadir. Çiftçi para, üretici alin terinin karsiligini alamiyor. Çiftçi alamayinca da esnafimiz para kazanamiyor. Ben size söz veriyorum, sizin için çalisacagim, halkim için çalisacagim” dedi.

Kiliçdaroglu, söyle sürdürdü: “Eger emekli geçinemiyor ise bunun hesabinin sorulmasi lazim. Bizim çocuklarimiz gencecik fidan gibi çocuklarimiz issizse bunun hesabinin sorulmasi lazim. 13 yildir iktidardalar hiç diyorlar mi çiftçiyi rahat ettirecegiz, emekliyi rahat ettirecegiz. Onlar kendilerine sarayi vatandasina gecekonduyu bile layik görmüyorlar. Ben Sayin Ecevit’in geleneginden geliyorum. Benim siyasetten bir beklentim yok, kul hakki yemedim Allah bundan sonra da yedirmesin. Ben isterim ki her evde tencere kaynasin, her evde huzur bereket olsun. Eger bunu yapamasak o zaman siyaseti niye yapiyoruz. Siyasetin amaci halka yalan söylemek degildir. Din üzerinden siyaset yapmak degildir siyasetin amaci. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapilmaz. Anneler, önümüzdeki günlerde eger basbakan olursam çocugunuza beslenme çantasi koymayacaksiniz. Bu çocugum ne yiyecek düsünmeyeceksiniz, çocuklarimiz ögrencilerimizi ögretmenleriyle beraber okulda bedava yiyecekler. Simdi burada parayi nereden bulacaksin diyeceksin. Sen kaçak saraya para buluyorsun da ben ekmek parasini mi bulamayacagim.”

1 Kasim seçimlerinde basbakan olursa ülkedeki terörü de bitireceginin sözünü veren Kiliçdaroglu, “Allah’in izniyle beni basbakan yaparsaniz bu terör belasini da bitirecegim. 78 milyon vatandasi kucaklayacagim, kimseye kizgin olmayacagim ben demokrasiye inaniyorum insanlarima inaniyorum. Sakin bir seyi daha unutmayin ben sizden birisiyim bu bölgede kus uçmaz kervan geçmez bir köyde dogdum 7 kardesten üniversite okuyan tek benim okudum, çalistim, devletin en önemli yerlerinde görev yaptim. Bütün bunlari Gazi Mustafa Kemal’in sayesinde yaptim. Huzur için baris için çalisacagim” diye konustu.

“Kavgaci siyaseti birakiyorum” diyen Kiliçdaroglu, konusmasini söyle tamamladi: “Mührü alti okun bögrüne basin basarken sunu söyleyin. Issizligi bitirmek, çiftçinin, esnafin rahati için kardes kavgasina son vermek için oyunuzu alti okun altina basin. Anneler açligin fakirligin ne oldugunu biliyorum. Asgari ücreti bin 500 liraya çikaracagim hepinize inaniyorum, güveniyorum.”

Mitingin sonunda ilçe binasinin açilis kurdelesini kesen Kiliçdaroglu, daha sonra Hekimhan ilçesine geçti.