Genel
Giriş Tarihi : 14-02-2017 18:52   Güncelleme : 14-02-2017 18:52

Kiliçdaroglu: 'AYM’ye Basvurmayacagiz'

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, "Söz konusu olan milletin egemenligiyse bu konuda asil Yüce Divan halkin divanidir, milletin divanidir. Iste bunun için AYM’ye gitmeyecegiz, basvurmayacagiz" dedi

Kiliçdaroglu:  'AYM’ye Basvurmayacagiz'

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu, partisinin TBMM’deki grup toplantisinda yaptigi konusmada anayasa degisikligine iliskin, "Egemenligi milletten alip tek adama veren bu degisiklik basli basina demokratik cumhuriyeti ve hukuk devletini yok etme projesidir. Anayasa degisikliginin bütün sakincalarini önce TBMM Anayasa Komisyonunda, daha sonra TBMM Genel Kurulunda israrla anlattik. Milletin meclisini yok etme projesine TBMM’den onay çikmamasi için milletvekili arkadaslarim takdire sayan ve tarihe geçecek bir mücadele verdiler. Hepsine yürekten tesekkür ediyorum. 90 yil önce 'hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindir' diyerek kurulan TBMM ne yazik ki milletin hakimiyetini yok eden bu degisikligi kabul etmistir. Simdi söz, karar ve yetki millettedir. Konu milletin divanina gelmistir. Meclisin yanlis hesabi milletten dönecektir. Sözün asil sahibi son sözü söyleyecektir" diye konustu.

"Kuskusuz anayasaya aykirilik iddiasiyla Anayasa Mahkemesine gitme yolumuz bulunmaktadir" diyen Kiliçdaroglu, sunlari kaydetti: "Ancak sorun salt bir hukuk tartismasi sorunu degil. Halkin konuya dogrudan el koyup siyasal olarak kesin bir sekilde çözmesi sorunudur. Halkin egemenligini koruyacak olan yine halkin öz iradesi ve gücüdür. ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve karari kurtaracaktir.’ Halkin iradesiyle korunamayan bir egemenligin baska hiçbir güçle korunmasi mümkün degildir. Bu nedenle sandikta kararin verilecegi 16 Nisan’a kadar önümüzdeki 60 günü milletin hakemligine emanet edecegiz. Söz konusu olan milletin egemenligiyse bu konuda asil Yüce Divan halkin divanidir. Milletin divanidir. Iste bunun için AYM’ye gitmeyecegiz, basvurmayacagiz. Biz CHP olarak bu milletin ferasetine güveniyoruz. Bu milletin engin sagduyusuna güveniyoruz. Bu milletin vatanina, bayragina sadik olduguna güveniyoruz. Bu milletin demokrasiye sahip çikacagina, TBMM'ye yani kendi iradesine sahip çikacagina güveniyoruz. Son söz milletin divanidir, Yüce Divan degil milletin divanidir."