Malatya
Giriş Tarihi : 05-06-2017 17:24   Güncelleme : 05-06-2017 17:24

Kidem Tazminati Çalistayi Düzenlendi

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba’nin koordinatörlügünü yaptigi CHP Emek Bürolari tarafindan organize edilen ‘Kidem Tazminati Çalistayi’ Ankara’da gerçeklestirildi. Çalistayin açilisinda konusan Agbaba; “CHP olarak, iktidarin yapmadigini yapiyoruz. Bir çalistay ile kidem tazminatini tartisiyoruz.” dedi. CHP Lideri Kemal Kiliçdaroglu ise Türkiye’de sendikali isçiden çok taseron isçinin oldugunu belirtti

Kidem Tazminati Çalistayi Düzenlendi

Kidem Tazminati Çalistayi’na CHP Lideri Kiliçdaroglu'nun yani sira, Türk-Is Genel Baskani Ergün Atalay, DISK Genel Baskani Kani Beko ve Hak-Is Genel Baskani Mahmut Arslan da katilarak birer konusma yaptilar.

AGBABA; “EMEK SIYASETINI GÖRÜNÜR KILACAGIZ”

Çalistayin açilis konusmasini yapan CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Emek Bürolari Koordinatörü Veli Agbaba ilerleyen  süreçte hazirlayacaklari Emek Strateji Belgesi ve sektörel bazda, her is alaniyla ilgili raporlarla emek siyasetini daha da görünür kilacaklarini kaydetti. Agbaba; “Emek düsmani politikalarin, sagci solcu demeden herkesi, olaganüstü boyutlarda etkiledigi bir dönemi yasiyoruz.” Ifadelerini kullandi.

 “150 YILLIK GEÇMISI OLAN KIDEM TAZMINATINA GÖZ DIKTILER”

“Sadece son süreçte karsimiza çikan Kiralik Isçilik Yasasi, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ve bugünlerde önümüze gelecek olan Zorunlu Arabuluculuk Sistemi gibi adimlar emekçilerin aleyhine düzenlemelerdir.” Diyen Agbaba, “Hükümet bunlarla da yetinmiyor. Bu sefer tüm dünyada 150 yillik geçmisi olan, Türkiye’de Cumhuriyetin kazanimlarindan biri olan,  1936’da is yasamimiza giren Kidem Tazminatini fona devretmek istiyorlar. Emekçilerin kazanilmis haklarina göz diken iktidar sahipleri, bir yeni saldiri için kollari siviyor.” dedi.

 “EMEK EN YÜCE DEGERDIR”

CHP olarak, taraflarin fikirlerini ifade edecegi bir çalistay ile kidem tazminatini tartistiklarini kaydeden Agbaba güvencesiz çalisan milyonlarca emekçiyi dogrudan etkileyecek düzenlemenin, bakanlik binalarina, parti binalarina sikistirilamayacak kadar hayati bir mesele oldugunu belirtti. “Emek en yüce degerdir” ilkesini benimsemis bir parti olarak, sendikalarin hayir dedigi hiçbir düzenlemeye evet demeyeceklerini ifade eden Agbaba, emekçilerin kazanilmis haklarindan, geri adim atmaya zorlanacagi hiçbir düzenlemeyi de kabul etmeyeceklerini belirtti.

KILIÇDAROGLU; “ÇALISTAY BIR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu  çalistayin kidem tazminati konusunda bir dönüm noktasi olacagini belirterek  “Elimizde kidem tazminatiyla ilgili bir taslak yok. Sorun surada isin aktörleriyle konusmuyorsunuz kimlerle konustugunuzu gizliyorsunuz. Sendikacilarin önündeki en büyük engel 7 milyon issiz. Daha aci bir tablo var 14-29 yas araliginda 5 milyon gencimiz ne okula gidiyor ne de çalisiyor. Türkiye’de sendikali isçilerden fazla taseron isçisi var. Bu tablo  çalisma hayatinin nerelere sürüklendigini gösteriyor. Bugün burada ortak çözüm üretebilirsek hepimiz çok daha güçlü oluruz.'' dedi.

SONUÇ BILDIRGESI ÇALISMA BAKANLIGINA ILETILECEK

Konusmalarin ardindan çalistayda, çok sayida akademisyen ve uzman "Türkiye'de emegin genel durumu", "Kidem tazminati fonu ne anlama geliyor", "Fon ne getiriyor", "Ne yapmali, nasil bir kidem tazminati" konularinda görüslerini aktardilar. Çalistaydan çikan sonuç, rapor halinde Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina iletilecek.