Türkiye
Giriş Tarihi : 20-08-2021 14:10   Güncelleme : 20-08-2021 14:10

“Kentler Afetlere Dayanıklı Hale Getirilmeli”

Türkiye'nin önde gelen imar planlama firmalarından Selçuklu Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Serin, son dönemde Türkiye'de yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri ile yeniden gündeme gelen plansız şehirleşme hakkında değerlendirmelere bulundu.

“Kentler Afetlere Dayanıklı Hale Getirilmeli”

Doğal afetler nedeniyle meydana gelen can kayıpları ve maddi zararların önüne geçilmesi için yeni şartlara göre bir düzenleme yapılması ve adaptasyon önlemleri alınması gerektiğine dikkat çeken Serin; “Kastamonu Bozkurt'ta yaşanan sel felaketinde konutların dere yatağına yapılmış olması, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan orman yangınlarında yerleşim alanlarının ormanla iç içe, evlerin ahşaptan yapılmış olması plansızlık örnekleridir. Küresel iklim değişikliği nedeniyle gün geçtikçe artan sel, yangın, erozyon ve kuraklık kaynaklı zararlar karşısında yetersiz kalan imar planları ve yürürlükteki kanunlar yeniden yapılandırılmalıdır” dedi.

Yangın, sel, deprem gibi doğal afetler iklim değişikliği nedeniyle gerçekleşiyor olsa da yaşanan kayıpların sebebinin plansızlık olduğunun altını çizen Serin, “Örneğin deprem konusunda büyük risk taşıyan Japonya'da binalar 9.2 büyüklüğündeki depreme dahi dayanıklı olarak inşa edilmiş durumda. Ne kadar sık deprem olursa olsun can kaybı yaşanmıyor. Türkiye'de ise çok daha az büyüklüklerdeki depremlerde bile konutların yıkılmasıyla birçok insan hayatını kaybediyor” dedi.

Hüseyin Serin “Kritik bölgelerin yeniden bu şartlara göre revize edilmesi ve konut stoklarının yeni düzene göre şekillendirilmesi gerekiyor” diyerek, yerel yönetimlerin bu değişen şartları göz önünde bulundurarak yeni imar bölgeleri açması ve risk taşıyan imar bölgelerindeki yapılanmayı durdurup buraların yeşil alana dönüştürülmesi konusunda çalışmalar yapmasının önemini dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kontrolünde devam eden kentsel dönüşüm çalışmasının tüm Türkiye'de daha da yaygınlaşması gerektiğini ifade eden Serin “Yeni dünya düzenine, yeni şartlara göre şekillenilmeli, mimari çalışmaları buna göre yapılmalı. Potansiyel sellerle başa çıkabilecek kentsel alanlar tasarlanmalı ve altyapı buna göre düzenlenerek su tehdidine açık kentler iklim değişikliğine karşı dayanıklı hâle getirilmeli ” diye konuştu.