Malatya
Giriş Tarihi : 18-10-2021 13:11   Güncelleme : 18-10-2021 13:58

Kent Meydanı ve Tören Alanı Projesi Adım Adım Gerçekleşiyor

Resmi törenlerde ve kutlamalarda şehir merkezinde oluşan güvenlik ve trafik risklerini ortadan kaldırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Malatya’ya yeni bir meydan ve tören alanı kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek binalarının yer aldığı eski Öğretmenevi ve eski Ticaret Lisesi binalarında yıkım çalışmalarına başlanırken, yeni kent meydanının tasarımına vatandaşlar karar verecek

Kent Meydanı ve Tören Alanı Projesi Adım Adım Gerçekleşiyor

Özellikle resmi bayram ve törenlerde trafik sıkışıklığının yaşandığı Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alana çıkan bütün arterlerde yaşanan trafik sıkışıklığının önüne geçebilmek, törenler sırasında oluşan güvenlik risklerini ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalar yürüten Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya’ya yakışır bir tören alanı ve meydan kazandırmış olacak. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında farklı binalarda hizmet veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü de yeni bir hizmet binasına kavuşacak.

YIKIM SÜRECİNE BAŞLANDI

Malatya’ya yeni bir meydan ve tören alanı kazandırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek binalarının yer aldığı eski Öğretmenevi ve eski Ticaret Lisesi binalarında yıkım çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanı kapsayan bölgede binalarda tahliye işlemleri gerçekleştiriliyor.

Hazırlanan proje kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ana hizmet binası ve ek binalarının bir araya toplanması sağlanacak. Yeni bina 2071 vizyonuna hizmet edecek bir kompleks halinde inşa edilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek binalarının yer aldığı eski Öğretmenevi ve eski Ticaret Lisesi binaları da yıkılarak bu alanın kent meydanına dönüştürülmesi sağlanacak. Kent meydanı projesi ile resmi törenlerde trafiğe kapanan yolların açtığı tüm aksaklıklar trafik yükünün artması gibi dezavantajlı durumları ortadan kaldırılacak ve tüm resmi törenler yeni kent meydanında gerçekleştirilecek. Ayrıca vatandaşların yoğun olarak kullanacağı, buluşma noktası olarak belirleyeceği yeni bir kamusal alan oluşturulmuş olacak.

MEYDANI VATANDAŞ TASARLAYACAK

Malatya Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinde tüm vatandaşlara açık bir şekilde yayınlanan Anket ile yeni meydan ve tören alanının tasarımı vatandaşların görüşlerine bırakıldı. Öncelikli olarak kent meydanının nasıl olması gerektiği sorusu soruldu. Kent meydanının işlevi, meydanı tanımlayan bir duvarın olup olmaması, meydanın altına bir otopark yapılıp yapılmaması, oturma gruplarının varlığı, Atatürk Anıtı’nın nasıl olması gerektiği, anıt duvarının hangi sanat yöntemi ile yapılması, Anıt duvarının temasının ne olması gerektiği soruları ile vatandaşların görüşü alınarak, projenin revize edileceği belirtildi. “Kent Meydanını Birlikte Tasarlayalım” anketi yaklaşık bir ay boyunca vatandaşların görüşünü alacak.

29 EKİM 2022’DE PROJE TAMAMLANACAK

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde MASKİ Genel Müdürü Memet Mert ve Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay ile birlikte Malatya’ya tören alanı olarak kazandırılacak alanda incelemelerde bulundu. Malatya’da tören meydanının olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı açıklamada, “Malatya’da törenler sırasında birçok yolun kesişim noktasında yollar kapatılarak törenler yapılmaktaydı. Bundan dolayı trafik akışı açısından, vatandaşların mağduriyeti açısından olumsuzluklar yaratıyordu. Ayrıca tören alanı olarak kullanılan alan hem küçük hem de Malatya’ya yakışmıyordu.  Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde burada bulunan Ticaret Lisesi ve eski Öğretmen Evi olarak kullanılan binalar karşılığında Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Eğitim’e okul yapıyoruz ve o okul karşılığında da bu alanın devrini gerçekleştirdik. Bu alanı Malatya’ya yakışır bir şekilde Cumhuriyet Meydanı olarak düzenleyeceğiz. İnşallah önümüzdeki yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını buradaki tören alanımızda icra edeceğiz. Tören alanımız Malatya’nın geçmiş değerlerini yansıtan ve meydanın altını da hem otopark hem de sığınak olarak kullanılacak şekilde planlıyoruz. Bu bölgedeki otopark sorununun çözülmesi hem de olası afetlerde sığınak olarak kullanılacak geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Taşınma işlerinin tamamlanmasının akabinde binaların yıkım işlemleri için çalışmalar başlatılacak.  Çalışmalarımız neticesinde Malatya’ya yakışan bir tören alanı oluşturulması hem de çevre düzenlemeleriyle bu bölgede nefes alınacak bir meydanın oluşturulması için çalışıyoruz. Ulaşımda sıkıntı yaşamadan törenleri bu yeni alanda gerçekleştireceğiz. Milli Eğitim Bakanlığımıza göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı ve çalışmalarda emeği bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Malatya’ya yakışır bir Cumhuriyet Meydanı’nı ilimize kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu. 

>> Ebubekir Atilla