Malatya
Giriş Tarihi : 21-10-2021 07:04   Güncelleme : 21-10-2021 07:04

Kent Merkezinde Yıllardır Devam Eden Garabet Çözüm Bulmadı

Malatya’nın yılladır süren kaldırımlara araçların park edilmesi sorununa çözüm bulunmadı. Kaldırımlar araçların, yollar ise yayaların oldu. Kent merkezinde ara sokakların tamamında kaldırımlara park edilen araçlar yüzünden vatandaşlar zor durumda kalıyor. Daha öncede Gazetemizde yer verdiğimiz ve Malatya’nın kronik sorunlarından biri olan Kaldırım İşgaline hala çözüm bulunmuş değil

Kent Merkezinde Yıllardır Devam Eden Garabet Çözüm Bulmadı

Malatya’nın yılladır süren kaldırımlara araçların park edilmesi sorununa çözüm bulunmadı. Kaldırımlar araçların, yollar ise yayaların oldu. Kent merkezinde ara sokakların tamamında kaldırımlara park edilen araçlar yüzünden vatandaşlar zor durumda kalıyor. Daha öncede Gazetemizde yer verdiğimiz ve Malatya’nın kronik sorunlarından biri olan Kaldırım İşgaline çözüm bulunmuş değil.

Kullanım hakkı tamamen yayalara ait olan kaldırımların duyarsız vatandaşlar, araçlar ve ürünler tarafından işgal edilmesine tepki gösteren Malatyalılar bu işgale son verilmesini isteyerek yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istiyor. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Yaya kaldırımı, “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.” diye tanımlanıyor.

Daha önce de haberlerimizde yer verdiğimiz kaldırım sorunu giderek can sıkmaya başladı. Kimi sokaklarda yaya yerine onlarca araç tarafından işgal edilerek yaya geçidine fırsat vermeyen kaldırımlarla olan sıkıntımız had safhaya ulaştı.  Kaldırımlar adeta ücretsiz otoparka dönüştü. Hal böyle olunca yürüyecek alan bulamayan yayalar da ister istemez canini riske atarak yol ortasında yürümeye başladı. Aracını kaldırıma park eden sürücülerin bu duyarsızlığı vatandaşı isyan etme noktasına getirdi.

Yetkililerin bu konuda üzerlerine düseni biran önce yerine getirmesini isteyen vatandaş denetimlerin ya hiç yapılmadığı ya da yetersiz yapıldığı görüşünde. Kent merkezinde yıllardır süre gelen bu garabete çözüm isteyen vatandaşlar, ”Araç trafiğinin güvenli ve seri bir şekilde akışı ne kadar önemli ise, trafik tanımı içerisinde de yer verilen yayaların can güvenliği de bir o kadar önemli. Bu da ancak yayaların başta kendilerine ayrılmış olan yaya kaldırımını kullanabilmeleri ve diğer kurallara uymaları ile sağlanabiliyor. Ancak bunun için önce yaya kaldırımlarının araçlara, satılan ürünlere değil, yayalara ait olduğunun bilincine varılması gerekiyor.” dedi.

Sürücüler de şehirde otopark eksikliğinden yakınarak araçlarını park edecek yer bulamadıklarını mecburi olarak kaldırıma park ettiklerini belirterek sıkıntının iki taraflı olarak giderilmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi'ni bu noktada göreve çağıran sürücüler katli otopark yapılması için çalışmaların hızlandırılması çağrısında bulundu.

 

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER