Genel
Giriş Tarihi : 12-05-2021 23:59   Güncelleme : 13-05-2021 00:08

Kent Konseyi’nden Sosyal Farkındalık Çalışması;  “Beni Farket”

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile engellilerin engellerinden dolayı sosyal hayatta yaşamış oldukları sıkıntıları anlatmak için “Beni Farket” adında sosyal farkındalık vtr’si hazırladı.  Engellilerin kendi duygu dünyalarını yansıttığı vtr ile sağlıklı bireylere hayata pozitif bakmaları için birçok sebeplerinin olduğu mesajı veriliyor.

Kent Konseyi’nden Sosyal Farkındalık Çalışması;  “Beni Farket”

Ortopedik engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm ve down sendromlu engelli bireylerin dahil olduğu çalışmada,  Covid-19 sebebi ile tam kapanma yaşadığımız bu günlerde sağlıklı insanların sürekli evde kalmalarından dolayı etmiş oldukları sitemlere,  karşılık engelli ve engelli ailelerin her daim sosyal hayattan mahrum kaldıkları fakat buna üzülmediklerine dair mesajlar verildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sosyal hayata dair mecburi kısıtlamaların yaşandığı bu zor zamanlarda engellileri daha iyi anlamamız gerektiğini söyleyerek,  “Bizlere;  işitmeyi, görmeyi,  doya doya konuşmayı, cadde ve sokaklarda özgürce yürümeyi,  sosyal hayatın güzelliklerini fark etmeyi yeniden hatırlattığınız için sizlere minnettarız, İyi ki varsınız.  Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak engelsiz bir Malatya için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, engellilerin ve engelli ailelerinin her daim yanlarında olduklarını vurgulayarak, “ Engelliler ile ilgili farkındalık sadece 10-16 Mayıs Engelliler Haftası  ile sınırlı kalmamalı” dedi.

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu Temsilcisi Naile Altuntaş, Covid - 19 sebebi ile hepimizin evlerde vakit geçirdiğini ve büyük bir kesimin bu durumdan şikâyetçi olduğunu vurgulayarak, “Bu zor günlerde pandemiden dolayı hepimiz tam engellendik. İşlerimizi ve sosyal hayatımızı eskiden olduğu gibi özgürce yapamıyoruz. Siz sağlıklı insanlar belki de kısa süreliğine bu problemleri yaşarken, biz engelliler ve engelli aileleri ise sürekli bu durumdayız” dedi.

Sosyal hayattan kısıtlandığımız bu günlerde engellileri daha iyi anlamak adına bir VTR çalışması hazırladıklarını buna bağlı olarak da toplum olarak engellilere daha hassas ve daha duyarlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini ifade eden Altuntaş,  “10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutlamıyoruz, farkındalık oluşturuyoruz” dedi.