Malatya
Giriş Tarihi : 21-05-2021 17:30   Güncelleme : 21-05-2021 17:30

Kengerler Kelle Bağladı

Kenger otu kelle bağladı, bunu duyan vatandaşlar çuvallarla toplamaya başladı. Malatya'nın meşhur kenger bitkisinin yetiştiği yüksek rakımlı bölgelere vatandaşlar adeta akın etti.  Sakızı, kahvesi, yemeği ve turşusu yapılan otun kilosu 10 TL kadar satılıyor.

Kengerler Kelle Bağladı

Sağlık açısından birçok farklı faydası olduğu söylenen kenger otu, son dönemlerin en popüler doğal bitki kaynakları arasında yer alıyor. Özellikle hem sakızı hem de dikenleri ile beraber değişik yöntemler üzerinden kullanım imkanı veriyor.  Darende, Akçadağ ve Pütürge İlçelerinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen ve yöre halkının geçim kaynağı haline gelen Kenger otu, lezzetinin yanında şifa saçıyor.

Doğal ortamda yetişen ve toplaması meşakkatli olan bu bitkinin insan sağlığına faydalarını sıralayan Toplayıcı Köylü Mehmet Şirin, “ Kenger otu insan sağlığı konusunda sunduğu faydalar ile oldukça önemlidir. Özellikle şeker ve tansiyon hastalıklarına karşı sağladığı katkı mükemmel.  Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir, Dişlerin beyazlatılmasında önemli bir katkı sağlar, Diş ağrılarını gidermede yardımcı olur, İltihaplanan ya da patlayan kulak zarında önemli bir tedavi yöntemidir, Safra kesesindeki taşların düşürülmesinde yardımcı olur, Mide ağrısı ve şişkinliği giderici bir rol oynar, İştah açıcıdır, Hazımsızlık rahatsızlıklarını gidericidir, Tansiyon hastalıkları için fayda sağlar, Şeker hastalığına karşı korur, Yüz felcine iyi gelir, Hem kansızlığı hem de halsizliğe karşı devadır.” dedi.

Kenger Otundan elde edilen ürünlerden bahseden Şirin,” Kenger otu taze dallarının kabuklarını soymak suretiyle tüketilen bir bitki. Gövdesinin kesilmesi ile beraber ortaya çıkan süt üzerinden, sakız imalatı gerçekleştiriyoruz. Baş kısımları kavrularak kahvesi bile yapılıyor. Bu bitkiden elde ettiğimiz ürünlerin tüketilmesi sağlıklı yaşamın kapılarını aralıyor.” sözlerini kullandı. 

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER