Genel
Giriş Tarihi : 21-06-2017 18:31   Güncelleme : 21-06-2017 18:31

“Kendini Bunlardan Kurtar”

Cumhurbaskani Erdogan, Cumhurbaskanligi Külliyesinde esnaflar ile iftar yemeginde bir araya geldi. Erdogan, Ankara'dan yürüyüs baslatan Kiliçdaroglu'na tepki göstererek, "Bunlar simdi terör örgütleriyle el ele kol kola dolasmiyorlar mi? Sen kendini kurtaracaksan bunlardan kurtar" dedi

“Kendini Bunlardan Kurtar”

Cumhurbaskani Erdogan, Cumhurbaskanligi Külliyesinde esnaflar ile iftar yemeginde bir araya geldi. Iftarin ardindan bir konusma yapan Erdogan, ahiligin önemine dikkat çekerek, “Ecdadimiz meslege baslayan esnaf ve sanatkarlarla bir ahilik yemini ettirirmis. Bu yeminde esnaf ve sanatkarlarimiz çalismayi ibadet sayan bir anlayis ile isini yapacagina, halka hizmet edecegine, cömertlik, dogruluk, dürüstlük, hosgörü, güven, sevgi, sabir, saygi, adalet, kanaatkarlik ilkelerine ve komsuluk hukukuna bagli kalacagina; eline, beline, diline, gözüne sahip çikacagina, ölçü ve tartida dogruluktan sapmayacagina, kul hakkini gözeterek kimseye haksizlik yapmayacagina, helalinden kazanip haram lokma yemeyecegine, tüm bu degerler üzerine namusu, serefi ve mukaddesati üzerine ant içermis.

BU GELENEKLERE SAHIP ÇIKILMALI

Bu geleneklere simdi de sahip çikmamiz lazim. Ülkemizde tarihinden, kültüründen, degerlerinden bihaber birileri uzun zamandir milletimiz ile ilgili olumsuz degerlendirmeler yapiyorlardi. Hatta içlerinde meseleyi bu millet adam olmaz noktasina kadar götüren densizler vardi. 15 Temmuz tüm bu felaket tellallarina milletimizin erkegi, kadini, genci, yaslisi, isçisi, isvereni, esnafi ve çiftçisiyle verdigi topyekün bir cevaptir. Merhum Arif Nihat Asya’nin dedigi gibi: ‘Isaret aldigin gün Ata’ndan, yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan.’ Milletimiz o gece Akif’in de ifade ettigi gibi; ‘Degmesin mabedimin gögsüne namahrem eli’ çagrisina uyarak sokaklari, meydanlari doldurmus, bu cennet vatana sahip çikmistir. Bu aksam aramizda Serife bacimiz var. Kamyonetin direksiyonuna geçti, yanina da bir baska hanim kardesimizi aldi ve kamyonetin kasasinda da bu isin gönüldaslari hep beraber Anadolu yakasina geçtiler. Biz hanim kardeslerimizin tarihine baktigimiz zaman Nene Hatunlari görürüz. Bugün de ayni sekilde Serife bacimiz ayni istikamette gidiyor. Abdullah Tayyip’imiz babasinin arkasinda beraber o da köprünün oraya geliyor ve ikisi de baba evlat orada sehit oluyorlar. 250 sehit, 29 tanesi bu çevrede, 53 aslanimiz özel harekatta ve ayni sekilde özel kuvvetlerde. Ankara’nin degisik yerlerinde yaklasik 150 civarinda sehidimiz var. Türkiye genelinde 2 bin 193 gazimiz var. Bütün bunlara yönelik hala birilerinin çikip yalan yanlis seylerle bizi aldatacaklarini zannetmeleri öyle kolay degil. Suan da yargilaniyorlar ve yargilanirken A’dan Z’ye her sey yalan. Sanki 250 sehidimiz olmamis, sanki 2 bin 193 gazimiz yok. Kurtulamayacaksiniz. Adaletin pençesinden kurtulamayacaksiniz” diye konustu.

BIZIM ARADIGIMIZ ADALET…

“Bu ülkede adaletin olduguna inaniyoruz, bu ülkede adalet var” diyen Erdogan, Kiliçdaroglu’nun Ankara’dan Istanbul’a baslattigi “Adalet Yürüyüsü” ile ilgili sunlari söyledi: “Birilerinin elinde kartonlarla yürüyerek adalet aramasi gibi degil bizim aradigimiz adalet. Bizim aradigimiz adalet, 250 sehidimizin kanidir, 2 bin 193 gazimizin yarali olusudur. Öbür tarafta Milli Istihbarat Teskilati’nin gönderilen Türkmen kardeslerimize yardimini basan da FETÖ terör örgütüydü. O FETÖ terör örgütünün yargi içerisindeki mensuplarindan suanda içerde olanlar ki MIT’e böyle bir sey yapamaz, yaptilar. Suanda bedel ödüyorlar. Oradan alinan evraklar suanda mahkum edilen sahsa gönderildi. O da suanda yurt disina kaçmis olan bir baska gönüldasina gönderdi. O kaçti gitti. Bugün çikmis Ankara’dan Istanbul’a yürüyor ya. Her geçen günde bu yürüyüsteki seviye kaybi artiyor.

“SENINKI ILK DEGIL KI”

Oradan da bir ifade kullaniyor. Cumhurbaskani’nin yargiya talimat verdigi ile alakali. Istifaya çagiriyor. Eger olmazsa ben istifa ederim diyor. Senin bu ilk defa degil ki. Sen bu güne kadar kaç kere bu seyleri söyledin. Onun içinde senin bu yalan makinesi oldugunu bu ülkede bilmeyen kalmadi. Böyle bir seyi ispata davet ediyor. Sen bir defa kendini bu ülkede ne oldugunu millete kabul ettirmissin. Millet seni iyi biliyor. Biliyor ki; hiçbir sözünde durmaz. Eger ispata yönelik bir seyin vara hukukta kaide sudur: Müddei iddiasini ispatla mükelleftir. Iddiani ispat et. Benim senden yargidan aldigim birçok cezalar var. Aldigim bedelleri avukatlarim bu sizin hakkinizdir diyorum. Öbür tarafta Kayseri’de eski Büyüksehir Belediye Baskanimiz simdi Çevre Sehircilik Bakanligimiz o da masallah baya bunlardan cezalar aldi ve o da sucuk olarak Kayseri’de dagitiyor. Dürüst degiller. Bunlar suanda bu ülkede terör örgütü ile el ele kol kola dolasmiyor mu? Bunlar PKK ile HDP ile kol kola, FETÖ ile de el ele kol kola. Eger kendini kurtaracaksan bunlardan kurtar. Bizim Allah’tan baska hesap veremeyecegimiz hiç kimse bu dünyada yok. Simdi yeni bir iftira daha atmislar. Tayyip Erdogan’in 3 milyar dolarlik hazinesi var. Onunla ilgili davayi da kazanacagiz. Olmayan bir seyle suçlandiginiz zaman rahat olursunuz. Isin kötüsü yargi bu islerde büyük cezalar kesmiyor. Tazminat davalarinda cezalar ufak. Büyük olsa da o zaman fakir fukaraya o gelenden dagitma imkani bulsak. Daha önce yine CHP’nin içerisindeki milletvekillerinden kazanilmis davalar var. Ama uslanmiyorlar. Nasil olsa bedeli az ne olur veririz diyorlar. Ne yaparlarsa yapsinlar biz yine yargida bunlari mahkum edecegiz. Tazminat ve arkadan ceza. Böyle yürüyecegiz. Istanbul’a yürüyorlar. Yollari açik olsun. Kamunun hukukunu bozmadan ki böyle bir haklari da yok. Fakat hükümetimiz onlara anlayis göstermek suretiyle onlar bu yürüyüslerini devam ettiriyorlar.”

ESNAFIN ROLÜNE DIKKAT ÇEKTI

16 Nisan halk oylamasinin olumlu sekilde sonuçlanmasinda esnaf ve sanatkarlarin çok önemli rolü olduguna inandigini söyleyen Erdogan, “16 Nisan oylamasi bitti ancak asil bu oylamanin neticesi 2019 Kasim. Oraya hep birlikte çok yogun çalismaliyiz. O seçimden sonraki süreç önemli. Türkiye bir yönetim sistemini degistiriyor. Yeni dönemde bizler farkli bir hizmetin yolunu açmis olacagiz. Bunun yolunu açarken de ülkemizin çalismasini etkinligini farkli bir yere tasiyacagiz” ifadelerini kullandi.