Türkiye
Giriş Tarihi : 15-12-2014 16:26   Güncelleme : 15-12-2014 16:26

Kemal Kiliçdaroglu'ndan Hülya Avsar'a sert sözler

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, dün baslatilan operasyonlara iliskin “Operasyonlar bize ögretilen hukuk çerçevesinde yapilan operasyonlar degil. Intikam alma güdüsüyle yapilan operasyonlar bunlar” dedi

Kemal Kiliçdaroglu'ndan Hülya Avsar'a sert sözler


CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu, Ankara Barosu’nu ziyaret etti. Hukukun herkes için esit kosullarda uygulanmasi gerektigini belirten Kiliçdaroglu,”Üstünlerin hukuku ayri, vatandasin hukuku ayri olmamali. Bunu en çok da barolar, hukukçular, avukatlar savunuyorlar ve dogruyu söylüyorlar. Eger güçlü olacaksak adalete inandigimiz için güçlü olmaliyiz. Gücü baskiyla degil, gücü adaletle saglamaliyiz. Türkiye bunu yakalayabilirse Türkiye bu konuda önemli adimlar atabilirse dünyada sayginligi artacaktir.

Saraylarla saraylarin penceresinden Türkiye’ye bakarak, dünyaya bakarak kendinizi güçlü göremezsiniz. Güç farkli bir seydir. Akilla elde edilir güç. Baskiyla, kaba kuvvetle, kol gücüyle elde edilmez güç. O nedenle hukukun üstünlügü kavramina hepimizin çok daha fazla ihtiyaci var. Hukukçularla beraber ayni seyleri düsünüyoruz. Hukukun üstünlügünü savunuyoruz, insan haklarini savunuyoruz, esitligi savunuyoruz ama Türkiye bugün bu kosullari yasamiyor. Türkiye’de maalesef birilerinin hukuku var. Birileri üzerine yogun baskilar yapiliyor. Parlamentoda bu süreç içinde gerekli özeni göstermiyor” diye konustu.

“TÜRKIYE’NIN IMAJINDA ÖTEDEN BERI SÜREN SON 3-4 YILDIR DEVAM EDEN KAYIP VAR”
Gazetecilerin sorularini da cevaplayan Kiliçdaroglu, dün baslatilan operasyonlarin yurt disinda tepkiyle karsilandigini hatirlatarak, Türkiye’nin imaji noktasinda basina yapilan operasyonlari nasil degerlendirdigini soran gazeteciye “Türkiye’nin imajinda öteden beri süren son 3-4 yildir devam eden kayip var. Bunu görmemek mümkün degil. Avrupa Birligi'nin önemli kurumlarin Türkiye ile ilgili ciddi kaygilari var. Özellikle demokrasi ve özgürlükler konusunda ciddi kaygilar tasiyorlar. Basin üzerindeki baskilar demokrasiye yönelik müdahaleler pek çok çevreyi kaygilandiriyor" karsiligini verdi.

MHP'nin 17-25 Aralik operasyonlari için yolsuzluk haftasi ilan etme çalismalari oldugu hatirlatilarak CHP'nin de böyle bir projesi olup olmadigi sorulan Kiliçdaroglu, "Biz zaten açiklamistik 17-25’in yolsuzluk haftasi olmasi gerektigini israrla dile getirmistik. Bu konuda çabalarimiz da var çalismalarimiz da var. Billboardlari kiralamak istedik ama o konuda engeller çikarildi. Unutturulmak isteniyor 17-25 Aralik yolsuzluklari. Bunu unutmayacagiz ve unutturmayacagiz" yanitini verdi.

“INTIKAM ALMA GÜDÜSÜYLE YAPILAN OPERASYONLAR BUNLAR”
Dün gerçeklesen operasyonlarla ilgili görüslerinin sorulmasi üzerine Kiliçdaroglu, "Operasyonlar bize ögretilen hukuk çerçevesinde yapilan operasyonlar degil. Intikam alma güdüsüyle yapilan operasyonlar bunlar. Devleti yönetenler devleti intikam güdüsüyle yönetemezler. Hinçla yönetemezler. Ben bir öncekinin rövansini alacagim, anlayisiyla devleti yönetemezler” degerlendirmesinde bulundu.

"O IFADELER GERÇEKTEN SÖYLENMIS MI SÖYLENMEMIS MI BAKILACAK. ONA GÖRE DEGERLENDIRILECEK”
CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in cemaat ile CHP'nin is birligi yaptigina dair iddialarinin sorulmasi üzerine Kiliçdaroglu, "O konuyu arkadaslarim degerlendiriyor. Degerlendiriyoruz. Önce o ifadeler gerçekten söylenmis mi söylenmemis mi bakilacak. Ona göre degerlendirilecek" diye konustu.

" BIZ CHP OLARAK SEÇIMLERE GIRECEGIZ "
HDP tarafindan ittifak çagrilari yapilmasina CHP'nin yanitinin ne olacagi sorusuna Kiliçdaroglu, "Bizim hiç kimseyle ittifak yapmaya ihtiyacimiz yok. Biz CHP olarak seçimlere girecegiz. Bu özellikle AK Parti kanadinin bilinçli olarak dillendirdigi bir söylem" dedi.

"YALAKADAN SANATÇI OLMAZ"
Hülya Avsar'in kendisine yönelik açtigi tazminat davasi sorulan Kiliçdaroglu, "Hülya Avsar kim efendim? Sanatçi mi? Sanatçiligi tartisilir. Kimse kusura bakmasin. Yalakadan sanatçi olmaz. Herkes bunu böyle bilmek zorunda. Sanatçi dik durur. Sanatçi aykiri insandir. Gücün karsisinda sanatçi egilmez. Gücün karsisinda egilen kisiye de sanatçi denilmez. Sanatçi rüzgara karsi yürür" ifadelerini kullandi.