Genel
Giriş Tarihi : 11-07-2017 14:29   Güncelleme : 11-07-2017 14:29

Kemal Kiliçdaroglu’na FETÖ Cevabi

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “17-25 Aralik 2013’ten sonra AK Parti, yerel seçimler, 2 tane genel seçim ve 3 tane kongrede kendi temizligini yapmistir. Ama siyasi ayagindan bahseden Kemal Kiliçdaroglu, CHP içerisinde hiçbir FETÖ temizligi yapmamistir” dedi

Kemal Kiliçdaroglu’na FETÖ Cevabi

AK Parti Genel Baskan Yardimcisi ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, parti genel merkezinde düzenledigi basin açiklamasi sonrasinda gazetecilerin sorularini degerlendirdi. Ünal, Avusturya’nin Ekonomi Bakani Nihat Zeybekci’nin 15 Temmuz yil dönümü anma etkinlikleri için ülkeye giris yapmasina izin verilmemesine iliskin, “Avusturya, Hollanda, Almanya son bir yildan beri Türkiye’ye dönük bu tür politikalar içerisinde bir tutum sergiliyor. Daha öncede Hollanda’nin Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’ya dönük benzer bir tutumu olmustu. Disisleri Bakanimiz Mevlüt Çavusoglu’na dönük. Simdi de benzer bir tutumu Avusturya sergiliyor. Türkiye, dis politikasinda gerilimden yana degildir. Türkiye her zaman diplomasiden, konusmadan ve diyalogdan yana olmustur. Türkiye’nin Almanya’da, Hollanda’da ya da Avusturya’da kendi vatandaslari ile bulusmasinin engellenmesi kabul edilebilir bir tutum degildir” açiklamasinda bulundu.

’15 TEMMUZ’ ANMA ETKINLIKLERI

Ünal, yaklasan 15 Temmuz anma etkinliklerinin nasil yürütülecegi ile ilgili ise su detaylari paylasti: “15 Temmuz anma etkinlikleri yarin itibari ile basliyor. Cumhurbaskanligimizin himayelerinde gerçeklesen etkinlikler var. Onun disinda siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve tüm toplumsal kesimlerin kendi etkinlikleri var. Bizde bir siyasi parti olarak kendi etkinliklerimizi yapiyoruz. Cumhurbaskanligimizin himayesinde gerçeklesen anma törenleri Cumhurbaskanligi tarafindan açiklandi. Biz de AK Parti olarak kendi etkinliklerimiz, anma törenlerimizi gerçeklestiriyoruz. AK Parti olarak, Cumhurbaskanimizin himayesinde gerçeklesen anma törenlerine katilacagiz. Ayni sekilde yarin sabah tüm Türkiye’de 81 ilde valilikler, belediyeler, milletvekilleri kabir ziyaretlerinde bulunacak. Sonrasinda ise diger sivil toplum kuruluslarini ve toplumsal kesimlerin kendi etkinlikleri devam edecek. Cumhurbaskanligimiz sanirim ana çerçeveyi kamuoyu ile paylasti. Bizde AK Parti olarak 12-13 ve 14’ünde hem insan haklari ihlali olarak 15 Temmuz’un ele alindigi ayni sekilde 15 Temmuz darbe girisiminin analizinin gerçeklestirildigi kitap tanitimlarinin, meydanlarin dili sergisi üzerinden yürütülen çalismalarimiz var parti olarak. 81 ilde gençlik ve kadin kollarimizin yürüttükleri etkinlikler var. 15 Temmuz ile ilgili hiçbir tören yapilmasa bile bu aziz millet o gece verdigi mücadeleyi anmak ve unutmamak için 15 Temmuz gecesi yine demokrasi nöbeti tuttugu yerlerde olacakti.”

“GERÇEK DARBECILER HAPISTEDIR VE YARGILANMAKTADIR”

Kemal Kiliçdaroglu, CHP içerisinde hiçbir FETÖ temizligi yapmadigini savunan Ünal, “Bir seyi tekrar söylediginiz zaman o sey gerçek olmaz. 17-25 Aralik’tan sonra sivil toplum örgütü görünümlü bu yapinin terör örgütü oldugu ortaya çikmistir. Paralel devlet yapisi olarak devlet tarafindan isimlendirilmistir. Ondan sonra da bu yapi ile ilgili kesin bir mücadele baslatilmis. 17-25 Aralik 2013’ten sonra AK Parti yerel seçimler, 2 tane genel seçim ve 3 tane kongrede kendi temizligini yapmistir. Ama siyasi ayaginda bahseden Kemal Kiliçdaroglu, CHP içerisinde hiçbir FETÖ temizligi yapmamistir. Kemal Kiliçdaroglu, delilsiz yargilamadan bahsediyor. ‘Gerçek darbeciler yargilansin’ diyor. ‘FETÖ ile göstermelik mücadele edilmesin’ diyor. Gerçek darbeciler hapistedir ve yargilanmaktadir. 15 Temmuz gecesi darbeciler suçüstü yakalanmis ve su anda Türkiye Cumhuriyeti’nin yargisina hesap vermekteler. Bunu perdelemeye kalkismasin Kemal Kiliçdaroglu, Önerimiz, lütfen iddanameleri özenle, dikkatle okusunlar, delilleri layiki ile degerlendirsinler eger kamuoyu nezdinde delilsiz yargilama FETÖ’cüler yargilanmiyor algisi olusturmak istiyorsa Kemal Kiliçdaroglu, bu mümkün degil. Çünkü yargi içersindeki FETÖ’cüler zaten desifre olmustu. 15 Temmuz darbesi ile ordu içindeki FETÖ’cüler suçüstü yakalandilar. Bylock gibi uygulamalar üzerinden bunlarin kullanicilari tespit edildi.” Ünal, OHAL sürecinin uzatilmasina iliskin, ise sunlari kaydetti: “Bu Milli Güvenlik Kurulu’nda konusulacak ve Milli Güvenlik Kurulu’nda alinacak bir tavsiye karara baglidir. Çünkü orada istihbarat örgütlerinin ve devletin diger birimlerinin bundan sonraki Türkiye’nin güvenligine iliskin brifler sonucunda alinacak bir karardir. Bir siyasi partinin toplantisinda alinacak bir karar degildir.”

“SÖZ SÖYLEMEYE HAKKI YOKTUR

Cumhurbaskani Erdogan’in, HDP Es Genel Baskani Demirtas için kullandigi “terörist” ifadesine cezaevinde bulunan Demirtas’tan gelen yaniti degerlendiren Ünal, “Bir siyasetçinin en kiymetli seyi özgür iradesidir. Kendi iradesini Kandil’e kiraya veren, kendi iradesi ile hareket etmeyen ve demokratik siyasetin yanindan durmak yerine silahlarin gölgesindeki siyaseti tercih eden bir siyasetçinin genel baskanimiza ve cumhurbaskanimiza söz söylemeye hakki yoktur. Öncelikle kendi iradesini terör örgütünden ayirmasi, kendi iradesine sahip çikmasi kendi sesi, sözüyle konusmasi gerekir ki biz onu muhatap alalim. Ona cevap verelim” dedi.>>IHA