Malatya
Giriş Tarihi : 23-02-2017 16:37   Güncelleme : 23-02-2017 16:37

Kedi Nezlesine Dikkat!

Kedi nezlesi kedilerde görülen ve bulasici olan bir hastalik. Adana’da meydana gelen salgin ile adini Türkiye genelinde duyurdu. Malatya Veterinerler Hekimler Baskani Ertugrul Özdemir: “Bu hastalik daha çok kediden kediye bulasiyor. Gözyasi akintisi, öksürük, tiksirik, solunum ile insanlarin temasinda kendilerine bulasan mikroplarla da mikrop bulasiyor. Hastaligin bulasmamasi için hayvanlarin saglikli beslenmesi sart.” dedi

Kedi Nezlesine Dikkat!

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Kedi nezlesi “Kedi Gribi” olarak ta biliniyor. Daha çok bakim merkezleri gibi kedilerin fazla yasadigi yerlerde ciddi olarak görülebiliyor. Kedilerde görülen üst solunum yolu hastaligi ve Adana’da yasanan salgin ile Türkiye gündemine geldi. Malatya’da da kedilerde böyle bir salgin olup olmadigini, hangi hayvanlarin risk altinda oldugunu, bu hastaligin belirtilerini Malatya Veterinerler Hekimler Baskani Ertugrul Özdemir’e sorduk. Adana’da kedilerde görülen nezlenin Malatya’da görülmedigi vurgulayan Özdemir: “Adana’da kedilerde kedi gribi vakalari görülüyormus. Bize gelen vakalarda salgin bir hastalik yok. Kedilerdeki grip hastaligi da insanlarda ki girip hastaligina benziyor. Kedilerde hastalik olusturan etkenler sadece kedilerde hastalik olusturuyor. Kedi gribi adiyla da bilinir. Viral solunum hastaliklari, özellikle bakimevleri gibi kedi nüfusunun çok ve yogun oldugu yerlerde, ciddi olabilir. Kedilerdeki solunum hastaligi vakalarinin yarisini teskil eden kedi nezlesi, bu hastaliklarin en önemlisidir ve tüm dünyada görülür” dedi.

“KEDILERDEN INSANLARA BULASMIYOR”

Hastaligin kedilerden insanlara bulasmadigini ifade eden Özdemir sözlerinin söyle sürdürdü: “Bu hastalik herpesvirus gibi virüslerden kaynaklaniyor. Sadece kedilerde hastalik yapiyor, kedilerden baska canlilara bulasmiyor. Bu hastaligin bulasmamasi için öncelikle kedilerin asilanmasi olmasi lazim. 1,5-2 aylikken kedileri bu hastaliklara karsi karma asi ile asilanmasi lazim. Karma asinin içinde bu etkenler var. Yalniz ilk asilama yavru kediler 2 aylikken yapildigi zaman bir ay sonra ikinci asinin yapilmasi gerekmektedir. Bu hastalik daha çok kediden, kediye bulasiyor. Gözyasi akintisi, öksürük, tiksirik, solunum ile insanlarin temasinda kedilere bulasan mikroplarla da mikrop bulasiyor. Hastaligin bulasmamasi için hayvanlarin saglikli beslenmesi sart. Bakim ve beslenmelerinin iyi olmasi gerekiyor. Yasadiklari ortamlarin saglikli olmasi gerekli. Stres faktörleri ile karsi karsiya olmamalari gerekli. Bu tür faktörlere meydan vermemek gerekiyor. Kedileri strese sokmamaliyiz, yanlarina baska kedi getirip ondan etkilenip strese girmesine engel olmaliyiz. Kedinin yasadigi ortamin asiri soguk ve asiri sicak olmamasina dikkat etmemiz lazim. Ortam asiri sicak ise  birden asiri soguk oldugu zaman ani isi degisiklikleri vücut direncinin düsmesine neden olmakta bu da hastalik etkenlerinin daha kolay bulasmasini saglar. Evlerde beslenen kedilerde evin içi temizlik maddesi ile temizlenmekte dolayisi ile bu tür risklerin olma ihtimalini azaltmakta. Evde kullanilan çamasir suyu virüs etkenlerine karsi çok etkili. Virüsleri tamamen yok ediyor. Çamasir suyu ile temizlik yapildiginda evin gerekli ilaçlanmasi yapilmis kabul ediliyor. Bir hafta canliligini muhafaza ediyor bir hafta sonra etkisini kaybediyor. Bize düsen görev bakim ve beslenmesinin dikkat edecegiz. Evin isisinin normal olmasini saglayacagiz. Strese sokmayacagiz hayvani. Asilarini düzenli yapacagiz.”

INSANLARLA AYNI BELIRTILERI GÖSTERIYOR VE BARINAKTAKI KEDILER RISK ALTINDA

 Genelde hastalanan hayvanlarda ayni insanlarda görülen nezle belirtilerinin görüldügünü anlatan Özdemir: “ Gözlerde akinti, kizarma, çapaklanma meydana geliyor. Aksirma, tiksirma olusuyor. Agiz ve burun etrafinda kuruluklar olusuyor. Bu durumda hastaliga yakalanan hayvanlar viral enfeksiyon ilaçla tedavi edilmiyor. Ancak yapilan tedavilerde vücut direncini artirici ilaçlar kullaniliyor, vitaminler kullaniliyor ki baska bir hastaliga yakalanip hayvanin ölümüne neden olmasin diye. Virüslerle en etkili koruma asilama. Sivi kaybi var ise serum takviyesi yapiliyor, atesi varsa ates düsürücü yapiliyor. Kedilerden baska hiçbir canliya bulasma riski yok.  Hastaligi atlatan kedi iyilestikten sonra o mikrobu ömür boyu tasiyor. Evdeki bakim ve beslenme biraz daha iyi ve saglikli. Barinaklarda birden fazla kedi oldugu için kedilerin birbirlerini kiskanmalari, dövüsmeleri, isisi da iyi degilse soguksa hastaliga yakalanma riskleri daha yüksek oluyor.  Evdekilerin kedilerin bakim ve beslenmeleri daha saglikli. Diger büyükbas ve küçükbas hayvanlarda viral hastaliklar görülüyor, kedi gribi görünmüyor.” ifadesini kullandi.