Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 19:05
Advert

Advert

Kazakistan büyükelçisi vali Ulvi Saran'i ziyaret etti

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tümebayev, Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran'i makaminda ziyaret etti.

Malatya
Giriş Tarihi : 30-03-2012 12:09   Güncelleme : 30-03-2012 12:09
Kazakistan büyükelçisi vali Ulvi Saran'i ziyaret etti
    Ziyarette konusan Vali Ulvi Saran, Kazakistan'in Asya'da önemli bir ülke olduguna dikkat çekti. Saran, Türkiye'nin Kazakistan ile dostane ve olumlu çalismalar yaptigini belirterek, "Asya'da önemli bir ülke olan Kazakistan'in Türkiye ile olan münasebetleri her zaman dostane ve yakin olmustur. Kazakistan büyük bir ülke. Hem ekonomik bakimdan hem de Asya'daki siyasi agirligi açisindan önemli bir yer teskil ediyor. Birçok kez Türkiye ile Kazakistan arasinda olumlu çalismalar münasebetiyle bazi temaslar oldu"
dedi. 
    Kazakistan Ankara Büyükelçici Canseyit Tümebayev ise, Kazakistan ile Türkiye arasindaki iliskilerde Malatyali is adamlarinin daha aktif bir rol üstlenmesini beklediklerini ifade etti. 
   Tümebayev, illeri gezerek, Türkiye ile Kazakistan arasindaki iliskiyi daha da derinlestirmek istediklerini kaydederek, "Görevimize basladiktan itibaren sadece Ankara ve Istanbul degil, Türkiye'nin bütün illerini geziyorum. Çünkü ilerli gezerek, Türkiye'yi daha iyi taniyacagiz. Kazakistan ile Türkiye arasindaki iliski illerle olan iliskilerimiz büyüdügü zaman daha da derinlesecek. Ticari ve ekonomik iliskilerimiz iki ülke arasinda her sene daha da büyüyor. Ve bunlar içerisinde her ilin katki saglamasini
istiyoruz" diye konustu. 
    Malatya'nin tekstil ve gida alaninda önemli bir yere sahip oldugunun altini da çizen Tümebayev,"Malatya'nin özel olarak tekstil alaninda ve tarim alaninda önemli bir yerinin oldugunu biliyoruz. Ondan dolayi böyle bir firsat oldu. Çünkü Malatya mesgul bir il. Türkiye için büyük önem tasiyor. Çünkü burada çok meshur Türkiye'yi dünyaya tanitan Ismet Inönü ve Turgut Özal'in dogdugu memleket. Ondan dolayi Malatya'nin yeri bence çok ayri. Böyle büyük devlet adamlarini, büyük önderleri veren ilde, daha da çok
isler yapilacak diye düsünüyorum. Kazakistan ile Türkiye arasindaki iliskilerde de Malatya is adamlarinin daha aktif çalismasini istiyoruz" seklinde konustu. Ziyarette Vali Ulvi Saran, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tümebayev'e kayisi takdim etti. 
AdminAdmin

YORUMLAR