Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:57
Advert

Advert

Kayıt Dışı Satışı Önlemek İçin Barkod Sistemi Önerisi

Esnafın en çok kayıt dışı sorunu ile boğuştuğunu dile getiren ve bunun önüne geçilebilecek önerilerini sıralayan Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre “Kayıt dışılığın önlenmesi konusunda esnafımız adına belediyelerimize sesleniyoruz.  Battalgazi Belediyemiz iş yerlerinin denetim ve ruhsatlandırma sürecini kayıt altına almak amacıyla “Dijital Ruhsat Denetim Sistemi”ni  başlatmış. Çok güzel bir uygulama bu sistem pazarlara da uygulanırsa çok güzel bir sonuç verecektir.” dedi

Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-06-2022 10:13   Güncelleme : 13-06-2022 10:13
Kayıt Dışı Satışı Önlemek İçin Barkod Sistemi Önerisi

Pazarcı esnafının yaşadığı sorunlar için konuşan Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Başkan Emre “Genel olarak bizim küçük esnaf sıkıntıda. Çünkü işçi maliyetleri başta olmak üzere diğer maliyetler arttı. Elektrik, Bağ-Kur, SSK, kira gibi maliyetler günden güne yükseliyor. Buna karşılık bizim pazarcı esnafımızın da en büyük sıkıntısı kayıt dışı esnaf sıkıntısıdır. Daha önce birçok defa söylediğim gibi kayıt dışı esnaf,  pazarcı esnafını çok etkiliyor. Vergisiz, kayıtsız satıcılar var. Bunlar ülke ekonomisine zarar veriyorlar. Yol kenarlarında mekân tutuyorlar. İşgaliye ödemiyor, BAĞ-KUR yatırmıyor.  Maliye kaydı yok bu konuda belediyelerimize büyük görev düşüyor bunların esnafın üzerindeki bu yükün kaldırılması lazım.  Kaçak satıcılar aylarca, yıllarca insanları, esnafımızı, sömürüyorlar. Malatya’ya imaj konusunda çok büyük zarar verdiklerine inanıyorum.  Bu konuda belediyelerimiz daha kalıcı çözümlere odaklanmalı.  Bu ülke bizimki Malatya bizimki insanlar bizimki eğer bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir ülke bırakmak istiyorsak daha kalıcı bir şeyler yapılması gerekiyor. Bunun yanında marketler etkiliyor. Marketlerimiz,  sağ olsunlar sebzeyi, meyveyi getiriyorlar. Halk günü veya da indirim günü adı altında diğer ürünlerini pazarlamak için yani ikinci kalite ürünleri çok cüzi fiyatlara satıyorlar. Zararına satışlar bunlar bizi etkiliyor. Bir evin temel ihtiyaçları sadece sebze ile olmuyor. Bunu pişirmek için yağ lazım. Yeri geldiğinde şeker lazım, un lazım, ekmek lazım. Bir eve deterjan lazım. Bunları kimse pek dikkate almıyor. Burada da en büyük sorunu dediğim gibi kayıt dışı. Bu kayıt dışılığın önlenmesi konusunda esnafımız adına belediyelerimize sesleniyoruz.  Battalgazi Belediyemiz iş yerlerinin denetim ve ruhsatlandırma sürecini kayıt altına almak amacıyla “Dijital Ruhsat Denetim Sistemi”ni  başlatmış. Çok güzel bir uygulama bu sistem pazarlara da uygulanırsa çok güzel bir sonuç verecektir.” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFA VERİLEN DESTEK HALKA YANSIR”

Başkan Emre son olarak şunları kaydetti: “Sorunların çözümü noktasında dünya bir sıkıntıda. Ülkemizde doğal olarak bir sıkıntı yaşıyor. Sorunun çözümü genel. Türkiye genelinde esnaflarda gerçekten de küçük esnaflarda büyük bir sıkıntı var. Bu sıkıntı da gerek SSK, BAĞ-KUR konusunda olur, faizsiz kredi desteği olur.  Çünkü bizim sahibimiz önce Allah, sonra Devletimiz. Örneğin mazot konusu bizim sektörü çok ilgilendiren bir konu. Çünkü bize gelen ürünlerin tamamı Akdeniz bölgemizden, Ege bölgemizden geliyor.  Örneğin biberin oradaki tarladaki fiyatı 1 lira ise dahi Malatya maliyeti 2 buçuk 3 lirayı buluyor.  Bu konuda eğer esnafa mazot desteği olursa, faizsiz kredi desteği olursa, BAĞ-KUR prim desteği olursa esnafımız rahatlar. Küçük esnafımız, pazarcı esnafımız Ahi Evran Kültürü içinde vatanın, bayrağın silahsız bekçisi olan esnafımıza verilen destek halkımızın tamamına yansır diye düşünüyorum.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR