Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:42
Advert

Advert

Kayısıyı Don Vurdu

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, dün gece Malatya ’da Zirai Don yaşandığını belirtti. Malatya Ovasında 650 ile 1200 arası rakımın olduğu bölgelerde kayısının büyük ölçüde hasar gördüğünü kaydeden Başkan Özcan, hasarın 2014’de yaşanan don olayı ile benzer ölçekli olduğunu söyledi.

Malatya
Giriş Tarihi : 14-04-2022 12:14   Güncelleme : 14-04-2022 15:17
Kayısıyı Don Vurdu

2022 yılına umutla bakan Malatyalı Çiftçiler yaşanan don olayı ile birlikte büyük zarara uğradı. Dün gece yaşanan zirai don ile birlikte 2014 yılında yaşanan kriz yeniden kapıyı çaldı. 

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, bugün itibariyle yaptıkları saha çalışmalarında kayısıda büyük ölçekli don yaşandığını kaydetti.

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından henüz rakamsal verilerin yayınlanmadığını, Pazar gününe kadar sonucun netleşeceğini kaydeden Başkan Özcan, şu ifadelere yer verdi, ” Sabah 7’den bu yana sahadayım. Gözlemediğim kısmen ova diye adlandırdığımız bölgede, maalesef tablo çok kötü. Çok üzgünüm ve çok yorgunum. Malatya Kayısısı 2014’e çok benzeyen bir soğuk hava kitlesiyle karşı karşıya kaldı.

Dün gece Ova diye adlandırdığımız rakımın 650 ile yaklaşık 1200 kadar olan bölgelerde maalesef ciddi bir hasar söz konusu. Bu hasarın rakamsal boyutunu Pazar gününe kadar net göremeyiz. Sahada gördüğümüz üreticinin mahsulünün ciddi bir hasar ile karşılaştığıdır.

Tarım İl Müdürlüğü bir çalışma yapacaktır. Bizlerin sahada görmüş olduğu tablo ile öngörümüz, ağır bir hasar olduğudur. Bu hasarın boyutu ve rakamsal verileri ilerleyen günlerde mutlaka kamuoyuna sağlıklı bir şekilde açıklanacaktır. “

>> Ebubekir Atilla

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR