Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-03-2021 07:03   Güncelleme : 16-03-2021 07:03

Kayısıya Yeni Pazar!

Malatya’da yaklaşık 50 bin ailenin geçimini sağladığı Kayısının Pazar hacmi Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi ile artacak. Tarım Kredi Kooperatifi Mağazalarında kayısı, kuru dut ve türevi niteliğindeki ürünler artık Hanımların eli ile ulusal ve uluslararası piyasaya sunulacak. Şehrin ve bölgenin bilinmeyen lezzetleri Kadın Kooperatifleri ile raflardaki yerini alacak

Kayısıya Yeni Pazar!

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder gazetemize gerçekleştirmiş olduğu ziyarette Sosyal Belediyecilik alanında yapılan faaliyetlerden bahsetti. Sosyal Belediyecilik alanında yapılan en büyün atılımın Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi ile yapıldığını aktaran Başkan Güder, “Hanımların eli ile kayısı, dut ve türevi ürünler ulusal ve uluslararası platformda yer edinecek.” dedi.

Kooperatif ürünleri için yeni Pazar arayışlarında olduklarını ve bu süreçte Tarım Kredi Kooperatifi ile görüşme sağladıklarını dile getiren Başkan Güder,” Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürümüz Fahrettin Boyraz ile de geçen Ankara’ya gittiğimizde görüştük. Onların 1000’in üzerinden Türkiye genelinde satış mağazaları var. İnşallah bunları kendileriyle görüştük. Bir kısım ürünleri özellikle Kayısı ve Dut’un türevleri o tür ürünler üzerinde ağırlaşmamız lazım. O ürün çeşidini zenginleştirip gerekirse ulusal ve uluslararası anlamda pazarlara sunacağız. Bu çok güzel bir ticaret olmuş oldu. Şuan arkadaşlarımız onların hazırlıklarını da yapıyorlar. İnşallah biz bununla Malatya’nın farklı ve bilinmeyen bir yönünü açığa çıkarmış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi çalışmalarının Bölgedeki tüm Kooperatiflere örnek olduğunu kaydeden Başkan Güder,” Şuan gelmiş olduğumuz noktada Kooperatiflerin bağlı bulunduğu Ankara’da bulunan Merkez Birlikler, tüm kooperatifleri incelediklerinde yerli yerince oturmuş Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi’nin olduğu görüldü.  Malatya’daki kooperatifler satışlarını gerçekleştirirken Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi üzerinden satışlarını gerçekleştirsinler diye bir önerileri oldu.” sözlerini kullandı.

Sosyal Belediyeciliğin gereğinin toplumun her kesimine hitap etmek olduğunu anımsatan Gider,” Sosyal Belediyecilik anlayışı ile her kesime cevap vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda önemsediğimiz projelerden biri Kadın Kooperatifi. Amacımız Kadın Kooperatifi ile ev hanımlarına ulaşmak. Evlerinde hem ev işlerini yürütürken, hem çocuğuna ailesine karşı sorumluluklarını yerine getirirken, artta kalan zamanlarını değerlendirme noktasında bu kadınlarımıza destek olmak istedik. Gizli saklı kalan hünerli elleri açığa çıkarmak birinci hedefimiz bu. İkinci hedefimiz bu insanların kendine olan güvenlerini tahsis etmek. Ellerinde hüner var ama bunu açığa çıkarma yetisi yok. Bu çıkaracağız.” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER