Malatya
Giriş Tarihi : 05-04-2017 18:34   Güncelleme : 05-04-2017 18:34

Kayisiya Disardan Rakip Çikti

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, dis ülkelerden kayisiya rakip çiktigini belirterek “Kayisi sonuçta Malatya’yi tanitan bir ürün. Ama maalesef kayisinin birakin pazarlama sorununu hala üretici sorunlarini, sulama sorununu çözebilmis degiliz. Kayisinin da stratejik ürün olarak kabul edilmesini her taraftan destegin verilmesi gerektigini düsünüyoruz. Kayisinin para etmesini saglayacak alan bazli destegin kayisiya da verilmesi gerekiyor.” dedi

Kayisiya Disardan Rakip Çikti

>>M. Ali Günaydin (Özel Haber)

Geçmisten günümüze sürekli tartisma konusu olan Malatya kayisisinin sorunlari üzerinde duran  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, “Zaman zaman önerileri dile getiriyoruz. Kayisi Arastirma Endüstrisi kurulmasi,  kayisinin desteklenmesi, tescillenmesi gerektigi yönünde.  Çünkü kayisi sonuçta Malatya’yi tanitan bir ürün. Dünyada tek oldugumuz bir ürünümüz ama maalesef halen kayisinin birakin pazarlama sorununu hala üretici sorunlarini ve sulama sorununu çözebilmis degiliz” ifadelerini kullandi.   

“ÜRÜN ÇESITLENDIRILMESINE KATILMIYORUM, KAYISI GELISTIRILMELI” 

Sözlerine “Hala kirli su Malatya’nin en verimli ovalarini kirletmeye devam ediyor.  Kayisinin temel problemlerini çözebilmis degiliz” ifadeleriyle devam eden Milletvekili Agbaba, “ Malatya kayisisinin kar elde edebilmesi için ürünün çesitlendirilmesi planlaniyor.  Ben buna katilmiyorum.  Bizim topragimizda iklimimizde yetisen en önemli kayisi, bunun gelistirilmesi gerekiyor. Baska ülkelerden de rakip çikmaya basladi. Onlari dikkate almak gerekiyor.  Kayisiyi Malatyalilarin kaderine birakmis devam ediyoruz. Biz mutlaka kayisinin stratejik ürün olarak kabul edilmesini her taraftan destegin verilmesi gerektigini düsünüyoruz.  Kayisinin para etmesini saglayacak alan bazli destegin kayisiya da verilmesi gerektigini düsünüyoruz. Malatya’nin sesi olmaya çalisiyoruz olmaya da devam edecegiz. Çünkü Malatya’miz Türkiye’nin en güzel tarim kentlerinden birisi” seklinde konustu.