Malatya
Giriş Tarihi : 23-03-2017 19:38   Güncelleme : 23-03-2017 19:38

Kayisiya Bürokrasi Engeli!

Kayisinin sorununun çözümü ve endüstriyel tarimin gelismesi için bir takim çalismalar yaptiklarini ve son asamaya getirdiklerini dile getiren Milletvekili Nurettin Yasar, bürokrasiden kaynakli gecikmeler yasandigina dikkat çekti. Yasar, çalismalarin hizini kesen ve tikanmaya vesile olan bürokrasinin hizlanmasi için Referandumda evet’in gerekliligine vurgu yapti

Kayisiya Bürokrasi Engeli!

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Gazetemize özel açiklamalarda bulunan AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yasar bürokrasiden kaynaklanan zaman kayiplarina dikkat çekerek,  “Ben özel sektörden geldim. Insanin zamani da bir degerdir. Bizim bürokrasimizin vaktin degerini yeterince bilmemesinden kaynaklanan sikintimiz var. Vakit geri döndürülmeyecek bir deger. Kayisi isinde ne yapabiliriz diye baktigim zaman kafamda bir sey olustu danistim, görüstüm 3 ayda bunu realize ederiz dedik ama bir yil oldu. Burada çalistay yaptik, sempozyum yaptik, yurt içi, yurt disi bu sektörün önde gelen temsilcileri ile görüsmeler yaptik. Bakanliklarla, bürokratlarla görüsmeler yaptik. Bunlari belli metinler haline getirdik.”

“TÜRKIYE’DE ENDÜSTRIYEL TARIMIN GELISMESI IÇIN BIR MODEL YOK”

 Yasar konusmasini su sekilde sürdürdü: “Sadece kayisi degil Türkiye’de endüstriyel tarimin gelismesi için bir model yok, bosluk gördük. Son taslak halinde yeni bir hale, sekle getirip, yeni bir seyler ilave ettik. Ana temamiz su; “Malatya’da kayisida da Türkiye’de tarimda da ölçek sorunu var. Küçük isletmeler ve bahçelerde istedigimiz verimlilik te istedigimiz maliyette istedigimiz katma degeri elde edebileceginiz kalitede bir ürün elde edemiyorsunuz. Onun bakimi, isletmesi, ilaçlamasi, gübrelemesi, budamasi, fidani, sulamasi bütün bunlari küçük isletme kapsaminda yapamiyorsun. Büyük bahçe olarak da mülkiyetini birlestirerek bir sey yapamiyorsunuz. Farkli bir model bulmaniz lazim. Kooperatif, birlik gibi bir kültürümüz yok, olusmadi, olmuyor zorlamanin da bir anlami yok. Onu da gerçeklestirememissiniz. Geriye bir ihtimal kaliyor, girisimcilige yönlendirmek, tesvik ederek sözlesmeli tarimi canlandirmak, sözlesmeli tarimi canlandirirken de model olarak o girisimcinin bir nevi kooperatif gibi çalismasi gerekiyor. Yüz tane tarla, bag, bahçe sahibinin 5 bin dönüm arazisini belli bir merkezden mühendisler tarafindan, uluslararasi pazarin taleplerine göre, endüstriyel tarimin gereklerine göre bir merkezden ilacini bir yerden dagitarak, mazotunu bir yerden dagitarak düsük bir maliyetle daha verimli sulama sistemleri kurularak bu merkezde böyle bir sey yapabilirsek ve yapani da tesvik ederek ilave sadece üretim degil isletim ve pazarlama asamalarini da güçlendirerek bir sey yapalim dedik.”

“BÜROKRASI ILE BIR YERE KADAR GELEBILIYORSUNUZ”

Milletvekili Yasar: “Yazdik çizdik bir paket haline getirdik, son rötuslari yapalim dedik ama araya bir sürü bir sey girdi ve sürekli ertelendi.  Bürokrasiyle bir yere kadar gelebiliyorsunuz. Onlarla bakis açiniz çok örtüsmüyor. Alisagelmis o kisitlayici, sinirlayici tutum gösteriyorlar ama kendine hakli gerekçeleri vardir. Ama gelenek böyle oldugu için yine “Evet”e geliyoruz. Zaten bu referandum durduk yere çikmadi geliyoruz belli bir asamaya ama orada tikaniyoruz. Bu tikanikliklarin kalkmasi için bu anayasa paketi gerekli oluyor. Burada basarili olursak pilot bölge olarak Malatya’yi seçecegiz.  Bakanlarla görüstüm. Burada da girisimciligi tesvik etmemiz lazim. Bu kültürü yaymamiz lazim. Mesela Fransa’ da peynirciler besledikleri hayvanlar var onlarin bir kooperatifleri var. Sadece istenen cins hayvani kooperatif aliyor, arastiriyor beslenmesinden, barinmasina kadar her seyi irdeliyor.   Ve orda müsterinin hizmetine sunuyor. Burada ortak bir havuza enerji birikiyor dolayisiyla maliyeti düsük oluyor verimi yüksek oluyor ve pazarlama sansi da yüksek oluyor biz bunu gerçeklestiremedigimiz için girisimci yatirimci üzerinde tesvik edici bir paket üzerine çalisiyoruz. Ama dedigim gibi keske de hizli olsaydi” ifadelerini kullandi.

“YILLARDIR HER GELEN KAYISI ILE ILGILI BIR SEY SÖYLÜYOR”

Yillardir her gelen kisinin kayisi ile ilgili bir sey söyledigini dile getiren Milletvekili Yasar sözlerini söyle sürdürdü: “Yillardir her gelen kayisiyla ilgili bir sey söylüyor ama insallah artik bu degisecek ve insallah yapacagiz.  Sürekli kayisi gündemimde, sürekli bu isle ilgilenenlerle irtibat halindeyim. Bir de bir sey yapmisken devlet refleksiyle 2 tane bürokratla taslak hazirlayip herkese kabul ettirmek degil. Dedik ki bu isi yapan kimse onlarla görüselim.  Ne istedigine ögrenelim dedik.  Iyi yaptigimizi düsünüyorum.  Büyük laf etmeden iyi is çikarabilirsek siyaseti gerçekten yapmis oluruz. Ve böylelikle siyaset gerçek tanimina kavusur ve deger kazanir,  Siyasetin saygi deger olma hakki vardir. Böyle bir yere Türkiye’de gitmek zorunda,  çünkü baska türlü ayakta duramaz. Kayisi hikâyesiyle siyaset -referandum gidip gelip bir birine degiyor.  Insallah daha önce kayisiyi çigneyip çigneyip posasini atanlarin durumuna düsmem.”