Malatya
Giriş Tarihi : 15-11-2016 20:39   Güncelleme : 15-11-2016 20:39

Kayisinizi Hastaliklardan Koruyun!

Kayisi üreticilerini mevsimlerin etkilerine yönelik uyaran Tarim Il Müdürlügü, “Sonbaharda Yaprak delen (Çil), Bakteriyel Kanser ve Zamklanma Hastaligina karsi koruyucu olarak mücadele yapilmalidir.” Diyerek alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi

Kayisinizi Hastaliklardan Koruyun!

Kurumdan konuyla ilgili yapilan yazili açiklamada söyle denildi; “Dünyaca taninmis ve milli ekonomiye katkisi olan kayisi, Ilimiz çiftçilerinin en önemli gelir kaynagini teskil etmektedir. kayisi üreticileri; ilimiz için çok önemli olan kayisi agaçlarinda her yil görülen hastaliklarla bilinçli bir mücadele etmek basta gelen göreviniz ve menfaatiniz icabidir. Sonbaharda Yaprak delen (Çil), Bakteriyel Kanser ve Zamklanma Hastaligina karsi koruyucu olarak mücadele yapilmalidir.

YAPRAK DELEN (ÇIL)

Yaprak, meyve ve genç dallarda zarar yapar. Yaprak üzerinde yag lekesi seklinde baslar. Zamanla kenarlari kirmizimtirak orta kisimlari ise koyu kahverengine dönüsür. Bu lekeli kisimlar dökülür, yaprak saçma ile delinmis gibi bir hal alir. Meyve üzerinde de ayni sekilde lekeler olusur. Hastaliktan zarar görmüs tomurcuklar ölür fakat dokununca dökülmezler. Bu hastaliktan zarar görmüs sürgünler üzerinde yuvarlak kahverengi kirmizi renkte lekeler olusur. Genç sürgünlerde olusan lekeler kisa sürede zamk çikararak kanser yaralarina dönüsür. Bu hastaliktan dolayi yüzde 20-60 verim kaybi olmaktadir.

 

BAKTERIYEL KANSER VE ZAMKLANMA

 

Yapraktaki lekeler küçük, yuvarlak ve sekilsizdir. Baslangiçta soluk yesil yag lekesi görünüste sonra rengi açik kahve veya kirli beyaza dönüsmektedir. Zamanla lekeli kisimlar dökülür. Yapraklar delikli bir görünüm alir. Sürgünde olusan lekeler kaldirilinca altindaki odun dokusunun ölmüs oldugu görülür. Mayis – Haziran aylarinda uçtan geriye dogru ölüm baslar. 2-3 yil içinde agaçlar çalilasip verimde düsüs olur. Bu hastaliklara karsi mücadele kültürel önlemler ve kimyasal mücadele seklinde yapilir.

               

KÜLTÜREL ÖNLEMLER

 

Hasattan sonra hastalikli tomurcuklari bulunduran ve kanser yaralari bulunan dallar bulasik kismin alt tarafinda saglikli bir dal üzerinden kesilerek bahçeden uzaklastirilmalidir. Budamada kullanilan aletler her seferinde yüzde  10’luk sodyum hipoklorite (çamasir suyu ) daldirilarak dezenfekte edilmelidir.

               

KIMYASAL MÜCADELE

 

Sonbaharda yapraklarin yüzde 75’i döküldügünde ilaçli mücadele yapilir. Sürgün ve Dal yanikligi ile bulasik bahçelerde mutlaka yüzde  3 lük Bordo Bulamaci kullanilmalidir. Sadece Yaprak delen (Çil) hastaligi ile bulasik bahçelerde ise Bakirli Preparatlardan birisi veya Bordo Bulamaci ile ilaçlama yapilmalidir.

               

YÜZDE 3 LÜK BORDO BULAMACININ HAZIRLANMASI 

 

100 Lt ve 50 Lt lik (madeni olmayan) iki kaba ihtiyaç vardir. Küçük bir kapta 1,5 Kg sönmemis kireç az su ile söndürülür.100 litrelik kabin içerisine süzülerek konur ve su ile 50 litreye tamamlanir. Kirecin içerisinden çikan tas miktari kadar kireç söndürülüp 100 litrelik kap içerisindeki kireçli suya ilave edilir. 50 litrelik plastik kap içerisine 3 Kg Göztasi konarak eritilir. Göztasili su 100 litrelik kaptaki kireçli su üzerine yavas yavas dökülerek tahta sopa ile karistirilir. Böylece 100 litrelik (%3 lük) Bordo Bulamaci hazirlanmis olur. Sayet sönmüs kireç kullanilacaksa göztasi ile ayni miktar yani 3 Kg. kullanilmalidir. Kullanilacak alet 1 tonluk ise 30 Kg Göztasi ve 15 Kg Sönmemis kireç veya (30 kg sönmüs kireç) kullanilmalidir. Hazirlanan Bordo Bulamaci süt mavisi bir renkte olmalidir. Arzu edilen kalitede olup olmadigi kirmizi turnusol kagidi veya passiz çivi 4-5 dakika Bordo Bulamaci içinde tutularak anlasilir. Kirmizi turnusol kâgidi mavi renge dönerse veya çivi oldugu gibi çikarsa Bordo Bulamaci iyi bir sekilde hazirlanmis demektir. Çivi kizil renk alirsa bir miktar daha kireç söndürülerek ilave edilmelidir. Hazirlanmis fakat çesitli sebeplerden kullanilmayan Bordo Bulamacinin 10-15 gün muhafaza etmek için 100 litre Bordo bulamacina 200 gram seker veya 1 litre yagi alinmis süt katilmalidir. Ilaçlamalarda yüksek basinçli motorlu pülverizatörler kullanilmali bütün dallar islanacak sekilde ilaçlama yapilmalidir. Rüzgarli hava varsa, rüzgari arkamiza almamiz gerekir.”