Genel
Giriş Tarihi : 10-09-2021 17:18   Güncelleme : 10-09-2021 17:18

Kayısılara Gübre Atılmaya Başlandı

Hasat döneminin sona ermesinin ardından kışa girilen şu dönemde kayısı ağaçlarının potasyum, azot, fosfor ve kalsiyum ihtiyacını karşılayan doğal gübreler kayısı kökleri ile buluşturuldu. Ağacın gelişebilmesi ve olgun meyveler çıkarabilmesi için gübreleme ve ilaçlama işlemleri devam ediyor.

Kayısılara Gübre Atılmaya Başlandı

Koronavirüs tehlikesine karşı önlemlerini alarak üretimi durdurmamak için kayısı bakımlarını yapan çiftçiler Gübre dökümüne başladı. Gübrenin Kayısı ağacı için potasyum, azot, fosfor ve kalsiyum kaynağı olduğunu belirten Çiftçi Hüseyin Kocer gübrelemede zamanın ve uygun tekniğin önemine dikkat çekti. Kayısı ağacı için makro besin maddelerinin önemli olduğunun altını çizen Kocer sözlerine şu şekilde devam etti;” Besilerden alınan hayvansal atıklardan oluşan gübrelerin römork usulü satışı 110 liradan yapılıyor. Bizlerde gübrelerin traktörler yardımı ile bahçelere taşıyoruz. Birkaç gün yığın halinde bekliyor. Kayısı sulama zamanına yakın sıklıkla kullansak ta şimdiden dökümleri sağlıyoruz. Bilindiği gibi kayısı için Makro ve mikro besinler var. Makro besin toprağa yapılan gübreleme ve çalışmalardır. Mikro besin ise yaprağa, çiçeğe veya domura yapılan ilaçlamalardır.

Çiftçi kardeşlerimin dikkat etmesi gereken birkaç önemli husus var. Bunlardan en önemli olanı gübrelemedir. Gübreleme yüksek verim ve iyi kalite için kesinlikle gereklidir. Gübreleme ile toprakta eksikliği bulunan veya kayısının daha çok ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin toprağa kazandırılması sağlanır. Gübre döküm işlemlerini sağlarken bir dönümlük arazi üzerine yaklaşık 3 ton olarak hesaplanmalıdır. Kayısı köküne çırmal havuzu yapıldıysa o havuzun içine yaymalıyız. Eğer fıskiyeli sulama sistemi varsa fıskiye suyunun yetiştiği yerlere kadar gübreleme sağlamamız uygun olacaktır. Gübreler zamanında ve tekniğine uygun bir şekilde verilmelidir. Kayısı bahçelerine her 3 yılda bir dönüme 3 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir. İçerdiği organik madde sayesinde toprağın fiziksel özelliklerini iyileştiriyor. “

Ebubekir Atilla – Özel Haber