Malatya
Giriş Tarihi : 26-04-2021 17:35   Güncelleme : 26-04-2021 17:35

Kayısıda Sulama Başladı

Yağışların yeterli olmaması ile birlikte kayısıda sulama takvimi erkene çekildi. Çapalanan ve sulama için hazırlanan kayısıda ilk su verildi. 

Kayısıda Sulama Başladı

 

Kış aylarının kurak geçmesi ve Nisan ayında neredeyse yağmurun hiç  yağmamış olması, yaz aylarında yaşanacak kuraklığı haber veriyor. Öyle ki Mayıs ayının ilk haftası Kayısı Ağaçlarının sulama zamanı olmasına rağmen yağışların az olmasıyla bu takvim erkene çekildi. Sulama takviminin kaymasıyla birlikte birçok çiftçi hazırlıksız yakalandı.

Çiftçilerin sulama yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği hususunda altın niteliğindeki öğütleri çiftçiler için topladık. Kayısı sulaması ile ilgili gerekli notları paylaşan Çiftçi Musa Karaca, fıskiyetli ve damla sulama sisteminin önemini vurguladı. Eski usulde yapılan sulama yöntemleri için de püf noktaları paylaşan Karaca,” Kayısı bahçelerinin genellikle Çırmal dediğimiz kayısı kök ve gövdesini çevreleyen dairesel veya kare şeklindeki havuzlarla sulaması yapılıyor. Ancak suyun gövde ile temas etmemesi için gövde çevresine genişliği ortalama 60 ile 70 santim arası set yapılması gerekiyor.  Bunun nedeni ise, ağacın gövdesi su içerisinde kaldığı için, gövdede mantarlanmaya neden olabiliyor. Dediğim gibi salma sulama çok fazla su tüketimine neden olmakta ve fazla iş gücü gerektiriyor. Karlı olan ve geleceğimiz için önemli olan fıskiye sistemidir.  Son yıllarda kayısı bahçelerinde damla sulama sisteminin yaygınlaşmasıyla ağaçların daha erken meyveye yattıkları, daha verimli oldukları ve daha kaliteli ürün verdiklerini gördük. Kayısıda uygulanacak sulama sayısından çok sulama zamanının önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Çağlaların büyüme döneminde, hasat zamanından yaklaşık 10 ya da 15 gün önce ve hasattan sonra Ağustos ayı gibi, kurak geçerse eğer Eylül ayında da sulama yapılması ağaçların sağlığını, ürünün kalitesini ve gelecek yılın verimli olmasını sağlar. Ek olarak da hasat kaldırıldıktan sonra bir hafta içerisinde kayısının sulanması kayısının güçlenmesini sağlayacaktır. Sulama yaparken ahbun dediğimiz gübreyi sulama suyuna karıştırıp yada kayısı köklerine serpilmesi kayısının güçlenmesini sağlayacaktır.“ dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER