Eğitim
Giriş Tarihi : 27-10-2021 17:53   Güncelleme : 27-10-2021 18:32

Kayısıda Güz Bakımı Anlatıldı

Yeşilyurt Ziraat Odası tarafından kayısı yetiştiricilerine yönelik olarak eğitim düzenlendi. Eğitimde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi Ziraat Mühendisleri tarafından kayısı yetiştiricilerine Kayısıda kimyasal, biyolojik mücadele ve kültürel mücadeleler konusunda eğitim verildi

Kayısıda Güz Bakımı Anlatıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi Ziraat Mühendisi Şevket Fidan tarafından verilen seminerde kayısıda hastalık ve zararlılardan korunması ile ilgili ilaçlamanın ve budamanın önemi anlatıldı. Fidan, Sonbahar başlangıcından itibaren yapılması gereken ilaçlama ve budama hakkında da kayısı yetiştiricilerine;  “Sonbaharda ağaçların yapraklarının yüzde 70-80’i döküldüğünde göztaşı kullanılması önemlidir. Her bitkiye verilebilir. Ceviz kayısı fark etmez. Her bitkiye sonbaharda verilebilir. Yüzde 3’lük göztaşı yapalım. Yani 1 ton suya 30 Kg göztaşı 30 Kg yanmış ya da 15 kg yanmamış kireç katalım. İlaç konusuna gelince, ya sonbahar veya şubat ayında ilaç kullanmamız gerekir. İlaç kullanımında da doğru ilaç kullanalım. Reçete yazılmadan bilinçsiz ilaç kullanmayalım” ifadeleriyle seslendi.

BUDAMA TEKNİKLERİ ANLATILDI

Programın devamında ise Ziraat Mühendisi Şevket Fidan Kayısıda kasım ayında yapılması gereken budama hakkında ;“Güz dönemi bakımlarında budama olmazsa olmaz. Budama olmazsa ağaç gençleşmez Biz kaliteli ürün almak istiyoruz. Kaliteli ürün almanın en iyi yolu da budamadan ve toprağın havalandırılmasından geçer. Bunu da hayvan gübresi sağlar. Çinko Sülfat da bu konuda önemlidir. Kayısıda iç içe girmiş, gelişmeyen, kurumuş dalların ayıklanması gerekir. Ağacı gençleştirmemiz lazım. Örneğin 1 çocuğa bakmak mı kolay, 5 çocuğa bakmak mı kolay. Tabii 5 çocuğa bakmak kolay. Sayısı az olursa bakım daha da kolay olur. Bakıyorsunuz yüzlerce dal iç içe girmiş, ağaç onu besleyemiyor. Besleyemediği içinde iyi ve kaliteli meyve alamazsınız. Onun için budama önemlidir. Ağaçları budamaktan korkmayın. Çünkü ağaç budandıktan sonra daha kaliteli gelişecek, alınan ürünün kalitesi yükselecek ve daha verimli hale gelecek. Biz ne yapıyoruz, sadece alt dalları kesiyoruz.  Diğer yandan budama esnasında bir ağaçtan diğer ağaca geçildiğinde aletlerin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Onun için budamayı bilinçli bir şekilde yapmamız lazım. Budama yapıldıktan sonra da budamadan arta kalan dalları tarlamızdan, bahçemizden uzaklaştıracağız. Ardından da budama yaptığımız yara yerlerini mutlaka kapatmamız gerekiyor” şeklinde bilgi verdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz