Malatya
Giriş Tarihi : 27-03-2021 11:45   Güncelleme : 27-03-2021 11:45

Kayısıda Endişeli Bekleyiş Başladı

Kayısıda endişeli bekleyiş başladı. Cumartesi gecesi başlayan soğuk hava dalgasının bazı bölgelerde kayısı ağaçlarında hasara neden olduğu bildirildi. Konunun netleşmesi ise soğuk hava dalgasının etkisinin yitirdikten sonra ortaya çıkması bekleniyor.  Konuyla ilgili, il ve ilçe tarım müdürlükleri, ziraat odaları ve TARSİM ekiplerinin ise saha çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

Kayısıda Endişeli Bekleyiş Başladı

Gazetemize konuyla ilgili değerlendirme yapan Malatya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç: “İlçelerdeki tüm Ziraat Odası başkanlarımız ekipleri ile saha incelemelerini sürdürüyor. Bunlardan sürekli haber alıyoruz. Kuluncak, Hekimhan, Darende bölgemizden aşırı bir don olduğu haberini aldık.  Malatya'nın tamamında tüm ilçelerimizde sular dondu. Fakat rüzgârın esintisi hiç kesilmediği için don olayının kayısı ağaçlarının ne kadar zarar verdiğini şu ana kadar tam tespit edemiyoruz. Çekirdeklerde kararmanın olabilmesi için 1-2 gün güneş olması gerekiyor. Bu nedenle de şu an için don olayının kaysıya ne kadar hasar verdiğini yüzde olarak söylememiz mümkün değil. Güneş vurduktan sonra bu ortaya çıkacaktır.” ifadelerine yer verdi.

SAHA ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Hasar tespiti için havanın normale dönmesini beklediklerini söyleyen Kılıç açıklamasını “Diğer yandan don çukuru dediğimiz bölgelerde, çiçeklerin morardığını arkadaşlarımız ifade ediyor. Kuluncak, Darende, Tohma boyu, Hekimhan bölgesinde Kuruçay boyunda hasar verdiği kesin. Çünkü buralarda don çukuru dediğimiz yerlerde daha önce çiçek açmış ağaçlarımız vardı. Doğanşehir'de merkezine kadar olan bölgede çiçek açmış. Fakat diğer bölgelerimizde halen domur şeklinde daha çiçekler açmamış. Bölgede oluşan hasar tespitlerini elbette önümüzdeki günlerde TARSİM eksperlerinin de sahaya inmesi ile gerçek ortaya çıkacak.  Ama maalesef üzüntülüyüz. Çünkü bu günlerde meteoroloji verilerine göre önümüzdeki iki gecenin, Doğanşehir'de - 9 göstermesi Malatya'da  – 5, – 6 olması bu umutlarımızı kırıyor. İnşallah rabbim yardım eder bu meteoroloji verileri yanılma olur inşallah diye umut ediyoruz. Aksi halde Malatya’mızda bu sene de herhalde kayısı da çok düşük bir rekolte ortaya çıkar diye tahmin ediyoruz” şeklinde sürdürdü.  

A.Vahap Kaygusuz-Hanife Yiğit  (Özel Haber)