Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
21 MAYIS Cumartesi 03:41
Advert

Advert

Kayısıda Çil Tehlikesi

Malatya’nın önemli gelir kaynaklarından olan Kayısı, çiçeklerini açtı ve çiftçinin telaşı başladı. Kayısının düşmanı diyebileceğimiz Çillenme ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden uyarı geldi

Malatya
Giriş Tarihi : 12-05-2022 18:20
Kayısıda Çil Tehlikesi

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit yaptığı açıklamada çiftçiyi bu yılki Çil Hastalığı ile ilgili uyardı. Kayısı Çillenmesinin önüne geçilebilmek için en etkili mücadelenin ilaçlama olduğunu belirten Macit, gerekli önlemlerin alınmaması halinde üretimde kaybın olabileceğini belirtti.

Kayısıda Yaprak Delen (Çil) hastalığını tanımlayan Macit, ” Fungus kışı genellikle tomurcuk ve dallarda miselyum ve konidi halinde geçirir. Primer enfeksiyonlar konidilerle gerçekleşir ve hastalanmış tomurcuklar ile kanserler sürekli enfeksiyon kaynaklarıdır. Genç sürgün yaraları ve yapraklar ise sekonder enfeksiyon kaynaklarıdır. Etmen yaşam çemberini tüm yıl hasta tomurcuklarda sürdürmektedir. Hastalık kayısı ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve genç dalları üzerinde belirti oluşturur. Yaprak üzerinde oluşan lekeler ilkönce 1 mm çapında, yuvarlak, yağ lekesi görünümünde olup zamanla kenarlara kırmızımtırak, orta kısımları koyu kahverengine dönüşebilir.  Bu lekeli kısımlar sonradan dökülür ve yaprakta delikler oluşur. Bazen birbirine bitişik lekeler birleşip dökülürler ve çapı 1 cm'yi bulan delikler görülür. Etmen yaprak saplarını da enfekte etmektedir.” dedi.

Kayısıda kültürel ce kimyasal olmak üzere 2 önlemin olduğunu belirten Macit, ”İlkbaharda hastalıklı tomurcukları bulunduran ve kanser yaraları bulunan dallar ve genç sürgünler sağlam kısımdan budanarak bahçeden uzaklaştırılmalı ya da uygun bir yerde yakılmalıdır. Sulama, gübreleme, toprak işleme ve budama, iyi bir havalanma ve ağacın kuvvetli gelişmesini sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Budama aletleri %10 luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) daldırılarak dezenfekte edilmelidir. Kimyasal Mücadele;  1.İlaçlama: Sonbaharda, yaprak dökümünden hemen sonra(Bordo Bulamacı ya da Bakırlı bir preparat) 2.İlaçlama: İlkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce. (Pembe çiçek tomurcuğu döneminde) Bakırlı bir preparat ya da Bordo bulamacı ile 3. İlaçlama: Meyvelerde çanak yaprağı ve erkek organ tablası meyvenin ucuna sıyrılırken(kürkten sıyrılırken) organik fungusitlerden biri ile ilaçlama yapılmalıdır.” diye konuştu.

Kayısıda kürkten sıyrılma döneminde mücadeleye başlanması gerektiğini hatırlatan Macit, ”İlimiz içinde bulunduğumuz aylar nem, yağış ve sıcaklık değerleri açısında büyük değişiklik gösterebilmektedir. İklimde yaşanabilecek hızlı değişim meyve bahçelerinde görülen hastalıkları tetiklemektedir. Bundan dolayı kayısı ağaçlarında çil hastalığın oluşmaması için üreticilerimizin meyvenin kürkten sıyrılma dönemini takip etmeleri ve mücadele için geç kalmamaları gerekir. Ancak içinde bulunduğumuz mevsim çok nemli ve yağışlı geçtiği için üreticilerimizin çil ilacını ikinci kez tekrarlamaları hastalığın oluşmaması açısında büyük önem arz etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

>>> Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR