Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:08
Advert

Advert

Kayısıda 11 Yıllık Tehlike

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Malatya'da 2011 yılından itibaren kayısı bahçelerine büyük zarar veren Erik koşnili (Kabuklu bit) ile mücadeleyle ilgili uyarılarda bulundu.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-05-2022 18:04
Kayısıda 11 Yıllık Tehlike

Malatya'da kayısı üreticileri son zamanlarda kayısı bahçelerinde artan kabuklu bit tehlikesi ile karşı karşıya. Kayısı üreticileri, ekiplerin yönlendirmesi ve desteği ile mücadeleyi yürütürken, Malatya Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit yaptığı açıklamada çiftçileri bilinçli bir mücadele konusunda uyardı. Malatya’da 6 ilçede bu zararlının yoğunluğunun azaldığını ancak havanın yağışlı ve nemli geçmesinin Kabuklu Bit için potansiyel oluşturduğunu belirten Macit, ”2011 yılından beri ilimizdeki kayısı bahçelerine büyük zarar veren Erik koşnili (Kabuklu bit) ile mücadele için üreticilerimiz çok yoğun olarak İl Müdürlüğümüze müracaat etmektedirler. 2022 yılı itibariyle ilimizde Battalgazi, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan, Akçadağ ve kısmen de Darende ve diğer ilçelerimizde bu zararlının yoğunluğu azalmakla birlikte bu yıl da iklimin yağışlı ve değişkenlik göstermesi nedeniyle halen bir potansiyel tehlike olarak karşımızda durmaktadır. Çiftçilerimizin doğru zamanda ve bilinçli bir şekilde mücadele etmeleri için bu zararlının biyolojisini çok iyi bilmeleri gerekir.  Bu zararlının biyolojisi ve mücadele şekli aşağıda anlatılmıştır.” dedi.

Erik koşnili ile mücadelede Kültürel ve Kimyasal mücadele yöntemlerinden bahseden Macit,”  Bulaşıklığın çok yüksek olduğu yerlerde kış sonu veya ilkbahar başında yoğun bulaşık dallar kesilip budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca ağaçların kuvvetli bulundurulması, bakım işlemlerinin titizlikle yapılması ve sık dikimden kaçınılması da genel kültürel önlemler arasında sayılabilir. Kimyasal mücadele ise; 2. dönem nimfleri ergin döneme geçmeden önce (mart sonu-nisan başı) yazlık yağlar ile ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde yazlık yağlarla mücadele zamanı meyvenin kürkten çıkma dönemi olan çil ilaçlaması sonrasındaki dönemdir. Hava sıcaklığı 5 C 0 den yüksek, 29 C0 den düşük olmalıdır. Yazlık yağlarla ilaçlanacak kayısı bahçelerinde ilaçlamadan 20 gün öncesi ve sonrasında Captan terkipli ve kükürt içerikli ilaçlar kullanılmamalıdır. Kayısı bahçelerinde yapılan yazlık yağ mücadelesi ağaçların yapraklı dönemine denk geldiği için ayrıca; tam olarak tüm yüzeyi kaplama şeklinde ilaçlı mücadele yapılamadığından istenilen başarı elde edilememiştir. Bahçelerimiz yazlık yağlarla ilaçlama yapılmamış ise ilk dönem nimflere karşı yumurtlama döneminde genellikle Nisan sonu Mayıs başına kadar ya da kabuk altından hareketli nimflerin çıkışları takip edilerek, ilk çıkışlardan 15-20 gün sonra veya hareketli nimflerin çıkış oranı 60’a ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde bu dönem sıcaklığa bağlı olarak genellikle Mayıs sonu veya haziran başıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kayısının ihracat ürünü olduğunu ve Kabuklu bit ile mücadelenin önem arz ettiğinin altını çizen Macit, ”Bildiğimiz gibi kayısımız ihracat ürünüdür. İhracata giden ürünlerde kesinlikle ilaç kalıntısının olmaması gerekir. Aksi takdirde ürünümüz geri dönmekte bu da Malatya kayısını olumsuz etkilemektedir. İl Müdürlüğü olarak hasat öncesi aldığımız kayısı numunesinin bir kısmında Erik Koşnili için reçete almadan rastgele kullanılan ilaçlardan dolayı kalıntı çıkmış olup, bunlara karşı cezai işlem uygulanmıştır. Kayısımızda kesinlikle ilaç kalıntısının olmaması için Üreticilerimizin, bu yıl Erik Koşnili ile mücadele yapacaklarsa mutlaka İl ve İlçe Müdürlüğümüze uğramaları ve reçete yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. " sözlerini kullandı.

>> Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR