Malatya
Giriş Tarihi : 01-07-2016 18:27   Güncelleme : 01-07-2016 18:27

Kayisiciya Rus Dopingi!

Rusya ile Türkiye’nin uçak krizinin ardindan yeniden yakinlasmasi en fazla kayisi üreticileri ve ihracatçilarini sevindirdi. Turizmden insaata, sebze meyve ihracatindan dogalgaz alisverisine birçok alanda büyük bir hacme sahip iki ülke arasindaki ticaret yeniden hareketlenme emareleri gösterdi. Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ile Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin’in görüsmeleri piyasalara oldugu gibi kayisicilara da doping etkisi yapti

Kayisiciya Rus Dopingi!

Kayisi üreticileri iki ülke arasinda artan dostlugun ve iliskilerdeki normallesmenin ihracata olumlu yansimasini bekliyor. Uçak krizi öncesi kuru kayisi ihraç eden ülkeler arasinda ilk 5’te yer alan Rusya’ya ihracat gerilim sonrasi 12. siralara gerilemisti. Ciddi bir pazarin kaybolmasiyla fiyatlarda kismen düsme yasanmisti. Iliskilerin normallesmesiyle kayisi ihracati artisa geçecek. Üretici ve ihracatçi ürünlerini hak ettigi degerlerle satisa sunabilecek.

YÜZLER GÜLDÜ

Malatya Ticaret Borsasi Baskani Gürsel Özbey, Rusya ile iliskilerin normallesmesi kuru kayisi ihracatini artiracagini söyledi. Gürsel Özbey, Malatya Ticaret Borsasi'nin Haziran ayi Meclis kurulu toplantisinda yaptigi konusmada kayisi üreticileri ihracatçilarina yönelik önemli açiklamalarda bulundu. Malatya Ticaret Borsasi toplanti salonunda gerçeklestirilen toplantiya, Meclis Baskani M. Akif Bastürk, Yönetim Kurulu Baskani Gürsel Özbey, Meclis Baskan Vekili Idris Payza, ve Meclis üyeleri katildi. Toplantida, kayisidaki ve ekonomideki son durum hakkinda meclis üyelerine konusma yapan MTB Yönetim Kurulu Baskani Gürsel Özbey, yönetim kurulu faaliyetleri hakkinda da bilgiler verdi.

Konusmasinda Istanbul Atatürk Havalimani Dis Hatlar girisinde meydana gelen ve 43 kisinin yasamini yitirdigi bombali terör saldirisini kinayarak baslayan Özbey, “Terörün dini, imani, milliyeti asla olmaz. Terör nereden gelirse gelsin insanliga zarar verdigi için her zaman lanetlenmesi gerekir. Ben bu hain saldirida hayatini kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralilara da acil sifalar diliyorum” diye konustu.  Kayisida hasat döneminin basladigini hatirlatan Özbey, “Ben hasatta çalisan çiftçilerimize bol kazançlar ve hayirli hasatlar diliyorum. Üreticimiz insallah bu dönemde arz ve talebi dengeleyerek, piyasayi kontrol eder ve ortaya iyi bir fiyat çikar” diye konustu. Konusmasinda Türkiye ile Rusya arasinda baslayan normallesme sürecine de deginen Özbey, Türkiye’nin Rusya ile iliskilerini normallestirmesinin çok önemli oldugunu belirterek, iliskilerin düzelmesinin kuru kayisi ihracatini olumlu yönde etkileyecegini aktardi.

REKOLTENIN ÖNEMLI BÖLÜMÜ IHRAC EDILECEK

Kayisinin tüm dünya ülkelerine satildigini ancak kuru kayisi ihracati açisindan Malatya için önemli bir ülke olduguna deginen Özbey, özellikle Kuzey ülkesinin son yillarda kayisi ihraç eden ülkeler arasinda ilk siralarda yer aldigina dikkat çekti.

Uçak krizi öncesi Türkiye’nin kuru kayisi ihracinda ilk 5’te yer aldigina vurgu yapan Özbey, kriz sonrasi gerileme yasandiginin altini çizdi. Iliskilerde normallesme sonrasi yeniden eskisi gibi ihracatin artacagini düsündüklerini söyleyen Özbey, en azindan rekoltenin önemli bir bölümünü ihraç etme olanagini yakalayacaklarini ifade etti. Rekoltenin bu yil yüksek oldugunu anlatan Özbey, Rusya ile krizin asilmasinin ardindan pazar sorunu yasanmayacagini, fiyatlarin düsmeden ihracatçilarin satis yapabilecegini kaydetti.  Özbey, hatta kayisi fiyatlarinin artabilecegini sözlerine ekledi.

Meclis Baskan Vekili Idris Payza ise Istanbul’da yasanan terör saldirisini lanetleyerek, saldirida hayatini kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralilara ise acil sifalar diledi. Payza, konusmasinin sonunda Sire Pazari'nda yapilan düzenlemelerden dolayi Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan’a tesekkür etti.