Genel
Giriş Tarihi : 10-03-2021 17:10   Güncelleme : 10-03-2021 17:10

Kayısı Yetiştiricilerine Hastalık Uyarısı

Meteoroloji tahminlerine göre mart ayında sıcaklıkların düşeceğine ve yağışlı havanın hakim olacağına dikkati çeken Malatya Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek,  üreticileri ciddi verim kayıplarına sebebiyet veren monilya ve bit hastalığına karşı uyardı

Kayısı Yetiştiricilerine Hastalık Uyarısı

Kayısı bahçe sahipleri ilk etapta budama ve bakım çalışmalarını tamamlamalarının ardından çevre düzenlemelerini de tamamladı. Sulama sistemlerinin de bakımlarını yapan çiftçiler mevsimsel olarak ilaçlama ve bakım çalışmalarını da tamamlayarak çiçek açma dönemini beklemeye başladı. Meteorolojik verileri de dikkatle takip eden yetiştiricilerin en büyük korkusu ise önümüzdeki günlerde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi oluyor. Meteorolojik verilere göre önümüzdeki günlerde yüksek bölgelerde hava durumunun eksi 8 dereceye kadar düşmesi beklendiği bilgisinin paylaşılması ise kayısı yetiştiricilerini şimdiden endişelendiremeye başladı. 11 Mart Perşembe günü düşemeye başlanması beklenen -3 ile – 6, yüksek kesimlerde – 8 derecelere kadar düşmesi tahmini ise hava tahmin raporlarında yer buldu. Soğuk havanın Cumartesi gününden itibaren ise mevsim normallerine dönmesi bekleniyor.

ZARARLILARLA MÜCADELEYİ İHMAL ETMEYİN

Konuyla ilgili olarak yetiştiricilere uyarılarda bulunan Malatya Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek, ise  üreticilere;  “Önümüzdeki günlerde  sıcaklıkların düşmesi tedirginliği yanında yine meteoroloji tahminlerine göre Mart ayı yağışlı geçeceği belirtilmektedir. Bu ise özellikle geçen yıl yoğun şekilde görülen başta monilya olmak üzere yaprak delen ( çil) hastalığına ayrıca kabuklu bit başta olmak üzere diğer zararlılarla mücadele oldukça önemli olmaktadır.  Ciddi verim ve kalite kayıplarına neden olacak bu hastalık ve zararlılarla da mücadele bu dönemden itibaren çiftçilerimin üzerinde titizlikle duraması gereken bir faaliyettir” dedi.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)