Siyaset
Giriş Tarihi : 15-11-2021 17:52   Güncelleme : 15-11-2021 17:52

Kayısı Üzerine Siyaset Yapılmasın

CHP il Başkanı Enver Kiraz, şire pazarını gezerek incelemelerde bulundu. Esnaflarla görüşen Kiraz, esnafların yeni yapılacak olan alana taşınmaları konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. Yeni yapılacak yerdeki mekân fiyatlarının yüksek olduğunu dile getirerek, fiyat ayarlamasının yeniden yapılmasını istedi

Kayısı Üzerine Siyaset Yapılmasın

CHP il Başkanı Enver Kiraz, şire pazarındaki incelemesinin ardından yaptığı basın açıklamasında ise, şire pazarının Malatyalıların yakinen bildiği bir yer olduğunu ve kayısı üreticisi ile esnafın buluştuğu en önemli noktalardan birisi olduğunu kaydederek şöyle konuştu. “ Burada sadece kayısı değil pazara geldiğimizde görüyoruz ki burada, Malatya'da üretilen üzümünden cevizine, pestilinden pekmezine, başka ürünlerine kadar birçok ürün yer alıyor.  Burası bugüne kadar çiftçinin burada tüccarla ve esnafla buluştu önemli bir noktadayız.  Bu günlerde kayısı çiftçisinin veya kayısı  üreticilerinin çok problemleri gözükmüyor. Bir süredir Kayısı fiyatlarının normal seviyelerde olduğu gözüküyor. Ama buradaki esnaflarımızın uzun süredir önemli bir sıkıntıları var. Şire pazarının taşınması noktasında önemli problemleri var. Şire pazarının taşınması gerektiğini aslında buradaki esnaflar yıllardır dile getiriyor. Daha iyi, daha güzel bir alanın açılması noktasında talepleri var. Ama bu taleplerinde karşılaştıkları sorunlarla gerçekten bu talebi dile getirdiklerine bin pişman olmuş durumdalar. Niye bin pişman olmuştur. Çünkü şehir mezarlığının orada bir yer belirlendi. Sonra yerin fiyatlarına bakıldığında da gerçekten dudak uçuklatan, ağızları açık bırakan dükkân fiyatlarıyla buradaki esnaflar karşılaşmış durumdalar.”

BURASI BÜTÜN MALATYA’YA HİZMET EDİYOR

Kiraz Malatya’nın değişik semtlerindeki dükkan fiyatlarıyla kıyaslama yaparak açıklamasını; “Malatya'nın büyük semtleri var. O bölgeler de hepimizin bildiği Fahri Kayahan, Tecde bölgesinde, en gelişen bölgelerde bile piyasada bu fiyatlar yok. Şire pazarı aynı zamanda bir sosyal alan. Buraları inşa ederken çiftçiyle esnafın buluştuğu,  Çiftçi ile üreticinin bulmuşmuş olduğu sosyal mekânlar olarak değerlendirmek lazım buraları.  Burası bütün Malatya’ya hizmet ediyor. Sadece buradaki esnaflara hizmet etmiyor. Merkezdeki bir dükkân belki sadece sahibine hizmet ediyor ama buradaki dükkan çiftçiye hizmet ediyor, Kayısıya hizmet ediyor, ekonomiye hizmet ediyor. Sadece kendi cebine hizmet eden bir yer değil. Onun için oradaki yapılacak olan dükkânların maliyetlerini biliyoruz. Birçok müteahhit var. Orada tesisler yapıyorlar. 75 metrekarelik dükkânlar yapılıyor. 75 metrekarelik asma katlar yapılıyor. Bunu 150 metrekare sayıyorlar. Bu Dünyanın Türkiye'nin Malatya'nın hiçbir yerinde görülmemiştir.  Asma kata ayrı ruhsat, alt kata ayrı ruhsat, tapu için ayrı fiyatlama yapıldığı söyleniyor. Bu gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. Oradaki 75 metrekare dükkânın 75 metrekare olarak satılması lazım. O dükkânı maliyeti en fazla 200-300 bin lira. Buna belediyenin çağırdığı müteahhittin karını da koysan, belediyenin karını da koysan da bu dükkân fiyatı olayı 500 bin lirayı geçmez. Ama bu dükkâna sen 1 milyon istersen bu gerçekten büyük vicdansızlıktır. Dolayısıyla buradaki hiçbir esnafın da oraya taşıma şansı maalesef olmaz” şeklinde sürdürdü.

BU KONUDA KAYISICI ESNAFIN YANINDA OLACAĞIZ

Yeni yapılan şire pazarına taşınma noktasında bir karar alındığının altını çizen Kiraz, “Biz sizlerin bu konuda yanınızdayız. Bu konuda sizin her zaman destekçiniz ve her zaman yanınızdayız. Bugün de hem esnaflarımızı gezdik, hem de sorunları dinledik. Kendi sorunları kamuoyunda dile getiriyoruz. Buradan belediye başta olmak üzere, Milletvekillerini, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Gerçekten gelsinler, burada vatandaşlarımızla otursunlar. Bu iş yerlerine ne verecekler önce onu bir ortaya koysunlar.  Ayrıca yeni Şire Pazarı'nda bu insanlar kaç liraya dükkân alsınlar. Beraber oturup hesap çıkarsınlar makul çerçevede bu sorunu çözsünler istiyoruz. Çünkü ben yaptım oldu mantığıyla bu işler çözülmez. Bu işlerin tarafları var,  bu işlerinin en önemli tarafı şire pazarlarındaki esnaflarımızdır. Bu esnaflarımıza yetkililerin oturup maliyet hesapları yapması lazım ve çok cüzi bir fiyatlarla bu esnaflara bu dükkânların satılması lazım. Esnafın da rahat bir şekilde çiftçi ile buluşması lazım. Bu işlemlerini yapması lazım” diyerek yetkililere istişare çağrısında bulundu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz