Siyaset
Giriş Tarihi : 02-04-2012 11:40   Güncelleme : 02-04-2012 11:40

“Kayisi üreticisini magdur etmeyin”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Agbaba, “SGK tarafindan üreticilerin prim borçlarina mahsuben yapilacak kesintinin yüzden1’den yüzde 5’e çikarilmasi uygulamasina tepki gösterdi

“Kayisi üreticisini magdur etmeyin”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Agbaba, “SGK tarafindan üreticilerin prim borçlarina mahsuben yapilacak kesintinin yüzden1’den yüzde 5’e çikarilmasi uygulamasina tepki gösterdi.

Agbaba, “Kesintinin artmasi hem kayisi üreticilerini hem de Malatya ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Kesinti orani tekrar yüzde 1’e çekilmelidir” dedi.

Agbaba’nin, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Faruk Çelik tarafindan yanitlanmasi istegi ile TBMM Baskanligina sundugu soru önergesi su sekilde; “Sosyal Güvenlik Kurumu Baskanligi tarafindan kisa bir süre önce SGK Il Müdürlüklerine gönderilen iç yazisma ile tarimda kendi adina çalisan çiftçilerden ürün satisi sirasinda prim borçlarina mahsuben yapilacak kesintiyi yüzde 1’den yüzde 5 oranina çikardigi belirtilmektedir. Kesinti oraninin yüzde5 e çikarilmasi Malatya’da kayisi üreticileri tarafindan 15 Milyon liralik kesinti yapilmasi anlamina gelmektedir. Kesinti oraninin artirilmasinin, Malatya gibi tarimsal üretimi yogun olan sehirlerde, hem üreticileri hem de ekonomiyi büyük sikintiya sokacagi belirtilmektedir. Bu çerçeveden hareketle; SGK tarafindan bugüne kadar konuyla ilgili bir teblig yayinlanmis midir? Yayinlanmis ise tarih ve sayisi nedir? Yayinlanmamis ise yapilan islem hukuka aykiri degil midir?  Geçimini tarimsal üretim ile saglayan bölgelerde yüzde 5’lik  BAG-KUR kesintisinin ekonomik durumu iyi olmayan üreticileri ve piyasalari olumsuz etkileyecegi bir gerçektir. Üreticilerin magduriyetlerinin giderilmesi düsünülmekte midir? Yasada yer almamasina ragmen SGK Il Müdürlüklerine eposta ile duyurulan kesinti oranini yükselten yazinin sorumlulari hakkinda islem yapilmasi düsünülmekte midir? Yüzde 5’lik kesinti oraninin tekrar yüzde 1’e düsürülmesi için çalisma yapilmakta midir?