Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-06-2021 13:22   Güncelleme : 14-06-2021 13:22

Kayısı Üreticilerinden Prim Desteği ve Borç Ertelemesi Talebi

​​​​​​​Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenecek. Kuraklıktan etkilenen üreticilere verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak. Desteklerde Malatyalı Çiftçilerin ve Kayısının yer bulamadığını söyleyen STK temsilcileri, yaşanan zirai don nedeniyle Malatyalı çiftçilerin prim desteği kapsamına alınmasını istiyor

Kayısı Üreticilerinden Prim Desteği ve Borç Ertelemesi Talebi

Malatya İlçe Ziraat Odaları Koordinasyon Toplantısı Hekimhan’da gerçekleştirildi.  Ak Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık’ın da katıldığı toplantıda, üreticilein yaşadığı sıkıntılar dile getirildi. İlçe Ziraat Odası Başkanları Milletvekili Çalık’tan taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmeleri talebinde bulundu. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç toplantının açılışında yaptığı konuşmada İlimizdeki yaşanan sıkıntıları şu ifadelerle dile getirdi; “Tarım Bakanlığımızın yetkilileri çiftçimizin durumu bildikleri için çiftçi borçlarının 1 yıl erteleneceğini söylediler. Yaşanan kuraklıktan dolayı dekar başına 100 TL yardım yapılacağı söylendi. Ancak, Malatya’mızda kayısımız dondan hasar gördü. Bununla ilgili ne borç ertelemesinde neden 100 TL destekten kayısı üreticisi olarak yararlanamıyoruz. Kuraklıktan dolayı Arpa ve buğday a verilecek 100 TL kayısı prim desteği üreticimize verilmeyecek. Dolayısıyla kayısı üreticimiz bu destekten yararlanamayacak. Bizim talebimiz, Fındıkta, üzümde olduğu gibi Malatya kayısısı ile ilgili de Malatya’da bir farklılığın oluşması gerekiyor. En azından borç ertelemesinde kayısı üreticilerinin de bu kapsama alınmasını istiyoruz.

ALAN BAZLI DESTEĞİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ

Devletimiz tarım üreticisine yönelik olarak elinden geleni yapıyor. Kayısı üreticisi için TARSİM’den çiçek donmalarına da kapsam alın talebimiz oldu ve çok şükür alındı. Daha sonraki talebimiz de stratejik ürün olarak kayısının da, üzüm gibi, incir gibi, fındık gibi ürünleri Toprak Mahsulleri Ofisi alıyor. Kayısımızın da TMO tarafından da alınmasını istedik. Bu da oldu, Kayısımız 2019 yılında 10 lira iken 2021 yılında 21 liradan satıldı. Bugün Toprak Mahsulleri Ofisinin alım desteği olmasa 4 tane ihracatçı yine fiyatları düşürecekti ve üreticiden alınan kayısı yok pahasına alınacaktı. Bu anlamda da yapılan destekten dolayı Hükûmetimize ve bu konuda emek sarf eden sayın milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Mart ayı içinde ilimiz genelinde meydana gelen dondan dolayı kayısı üreticisi çiftçimizin 1 yıllık emeği yandı. 2021 yılına afet ile girdik. Dekar başına fındığa verilen 225 TL alan bazlı desteği verildiği gibi bu senede Malatya'da kayısı yanan yetiştiricilerimize destek verilecek. Burada bu desteğinden dolayı başta Sayın Öznur Çalık olmak üzere tüm Malatya milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.

SORUNLARIMIZ YUKARIYA DOĞRU BİR ŞEKİLDE İLETİLMİYOR

 Barajlarımız yapılıyor, köprülerimiz, yollarımız yapılıyor bunları inkar etmemiz mümkün değil. Ama şunu da ifade edeyim ki her zaman çiftçiye hükümetin verdiği desteği ticaretçiler, sanayiciler elimizden alıyor. Bu verilen destek çiftçiye üreticiye yetişmiyor. Hükümet bize yüzde 50 alan bazlı destek veriyor ama geri dönüp tarım ürünlerine yüzde 100 zam yapıyor. Sanayici elimizden alıyor.  Diğer taraftan hükümet tarafından mazotta gübreye önemli destekler verildi.  Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza Tekrardan teşekkür ediyoruz. Çünkü çiftçiye yönelik uygulamalarda Sayın Cumhurbaşkanımızın lügatinde yok diye bir kelime yer almıyor. Bir Ziraat Odası Başkanı olarak şunu ifade ediyorum. Meseleler yukarıya doğru bir şekilde iletilmiyor. Çiftçinin borcu yüzünden traktörü haczedilir. Ama Sayın Cumhurbaşkanımıza rapor yüzde 99 tahsilat yapılacak diye rapor ediliyor.  Bizim talebimiz Malatya çiftçisi olarak incirde, üzümde olduğu gibi kayısıda da, alan bazlı destek uygulanmalıdır.  Bu konuda Sayın vekillerimizden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan destek bekliyoruz.

ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 Diğer yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu borçların ertelenmesi ile alakalı da 100 lira kulaklık desteği bir an önce verilmesi çiftçinin gerekiyor. Çiftçi Ziraat Bankası'na gidiyor öyle bir şey yok deniliyor. Tarım müdürlüğüne gidiyor öyle bir şey yok deniliyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı açıklanmış niye yok. Çiftçinin yakasına yapışıyor sana yüzde 19 faizle kredi vereyim diye.  Çiftçiyi sıkboğaz etmenin anlamı yoktur. Zaten faiz çalışıyor. Çiftçimizin zor durumda kalmaması için bu konuda Sayın vekillerimiz den destek bekliyoruz. Malatya olarak talebimiz budur. Biz çiftçiler üretmezsek memleket aç kalır. Sizler bizlere destek vereceksiniz. Bu konuda çiftçimize bugüne kadar destek veren vekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Biz Ziraat Odaları üreticilerimizin her zaman yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla