Malatya
Giriş Tarihi : 30-07-2017 16:30   Güncelleme : 30-07-2017 16:30

Kayisi Ihracatina Start Verildi

Kayisi Ihracatinin baslamasi münasebetiyle Malatya Kayisi Borsasi Pazarinda Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci’nin katilimiyla bir tören düzenlendi. Protokol konusmalari sonrasi temsili kayisi satisi yapildi. Bakan Tüfenkci, “Kayisinin Avrupa’ya daha çok tanitilmasi için üreticilerden, ihracatçiya kadar herkesin elini tasin altina koymasi gerekiyor. Ihracatçilarimiza Findikta oldugu gibi Kayisiya da fon getirilmesi için girisimlerde bulunacagiz. Biz suan 111 ülkeye kayisi ihracat ediyoruz. Su andaki rakamlar Malatya’nin hak ettigi rakamlar degil.” dedi

Kayisi Ihracatina Start Verildi

M. ALI GÜNAYDIN

2017 Kuru Kayisi Ihracat Sezonu açilisi münasebetiyle Kayisi Borsa Pazarinda tören düzenlendi. Temsili satislarin yapildigi törene Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci’nin yani sira Vali Ali Kaban, Ak Parti Genel Baskan Yardimcisi Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Ak Parti Il Baskani Hakan Kâhtali, Ilçe Belediye Baskanlari, Ilçe Kaymakamlari, Oda Baskanlari, Ihracatçilar ve vatandaslar katildi. Kayisi üreticileri ve ihracatçilarina seslenen Bakan Tüfenkci, “kayisinin Avrupa’ya daha çok tanitilmasi için üreticilerden, ihracatçiya kadar herkesin elini tasin altina koymasi gerekiyor. Ihracatçilarimiza Findikta oldugu gibi Kayisiya da Fon getirilmesi için girisimlerde bulunacagiz. Biz suan 111 ülkeye kayisi ihracat ediyoruz. Su andaki rakamlar Malatya’nin ve Türkiye’nin hak ettigi rakamlar degil Tonu ne kadar fazla olursa olsun, üretim ne kadar fazla olursa olsun siz dünyaya bunu iyi pazarlarsaniz onu satarsaniz ve daha fazla gelir elde edersiniz. Ama siz kendi kayisinizin degerini bilmez, birbirinizin üzerinde fiyat kirarsaniz buradan disaridaki alicilar, elbette ki, onlar da ticaret yapiyorlar, kazançli çikarlar.” dedi.

“KAYISIYI MUHATAP ALACAK KURUM YOK”

Malatya’da Kayisiyi Muhatap alacak bir kurumun henüz olmadigindan yakinan Gümrük ve Ticaret Bakani Tüfenkci, "Kayisinin Malatya için ne kadar önemli oldugunu burada bulunan, bulunmayan herkes bilir. Ve herkes bilir ki, kayisinin Malatya’ya saglamis oldugu katma deger Malatya’da üretilen hiçbir üründe mevcut degil. Ama ne acidir ki, Malatya’da kayisi dendiginde muhatap alacagimiz sadece kayisiyla istigal eden bir kurumumuz da maalesef yok, bugüne kadar da olusturamadik. Ben buradan sizlere sesleniyorum. Geçmiste biz Kayisi Birlikle aci bir tecrübe yasadik. Ama maalesef Kayisi Birligin bu kötü tecrübesi bize olumsuz ve aci bir miras birakti. Hükümet olarak, devlet baktigimizda kayisida hangi kurumu muhatap alip para verdigimizde de, destek verdigimizde de hangi kurum üzerinden yapmaliyiz. Veya hangi kurumun önerilerini dikkate almaliyiz. Bu da sordugumuz zaman kayisiyla ilgili herkesin bir fikri var. Ve geçmiste de biz siyasetçiler buralara geldigimizde bize hep sunu söylediniz: ‘Pazara çiftçimiz erken ürün getirmesin diye düsük faizli kredi verin’ dediniz. Biz Ziraat Bankasi araciligiyla bunu da gerçeklestirdik. Bugün de veririz. Ama dediniz ki, ‘Uçaklarda reklam olarak dagitilsa bu kayisiya büyük bir fayda sagla.’ Onu da yaptik. Ama degisen bir sey olamadi. Bunun için konusmaktan çok is yapmamiz lazim, elimizi tasin altina koymamiz lazim. Allah’a hamd olsun, Türkiye 2016 yilinda gerçekten hain bir darbe girisimiyle karsi karsiya kaldi. Bu darbe girisimi milletin iradesine, hükümete, seçilmis Cumhurbaskani Sayin Recep Tayyip Erdogan’a karsi yapildi, esasinda da millete karsi yapildi. Bunun bütün zararlarini 2016 yilinda bu millet çekti. Ve Allah’a hamd olsun ki, dirayetli bir Cumhurbaskani, dirayetli bir Basbakan ve bir hükümet vardi. O zararlari 2016 yilinda aldigimiz tedbirlerle, tesviklerle en aza indirdik. Ve 2,9 oraninda bir büyümeyi yakaladik. Daha dün açiklandi. Temmuz ayi Güven Endeksine baktigimizda bir ay öncesine göre yükselerek 2013’ten bu yana yüzde 3,4 degerini aldi. Yani 2013’ten bu yana en yüksek degerine ulasti. 2017’de ekonomiyi toparladik. Allah’a hamd olsun yolumuza devam edecegiz. Ama biz bu dönem Malatya olarak Allah Cumhurbaskanimizdan razi olsun hem hükümette hem siyasette hem AK Parti siyasetinde çok güçlü bir sekildeyiz. Bundan istifade etmemiz lazim” seklinde konustu.

“ÜRETICILER KAYISIYA SAHIP ÇIKMALI”

Malatyalilar olarak kendi ürünümüze kendimiz sahip çikmaliyiz diyen Bakan Tüfenkci söyle konustu, “Biz ilk ihracat ürünlerinin açilisini yapiyoruz. Ve siz etrafiniza bakin burada kaç ihracatçi var? Biz Malatyalilar olarak kendi ürünümüze kendimiz sahip çikmaliyiz. Bu ortak akilla olmasi lazim! biz hükümet olarak Cografi Tescili gerçeklestirdik. Tarim ürünlerinde Türkiye’de 2’nci. Aydin incirinden sonra Malatya kayisisi cografi isarette tescil yapti. Bu yeterli mi, degil. Bundan sonra Cografi Isaretin Tescili için adimlar atmamiz lazim. Kimler adimlar atmaliyiz? Bunu tanitmamamiz lazim. Avrupa’ya, dünyaya tanitmamiz lazim. Ben Ticaret Bakaniyim. Bu isler bizim isimiz. Ama kiminle yapacagiz? Gelin yapalim. Lisansli Depoculugu, kimin kurmasi gerekiyor? Bakan olarak ben uzun süre gündeme getirdim. Lisansli Depoculugu kimin kurmasi lazim, kayisicilarin, üreticilerin kurmasi gerekiyor. Bütün Türkiye’de gidin üreticiler, borsalar ortak olarak hep birlikte bunu kurarlar. Malatya’da bu olmuyor. Malatya’da Belediye Baskanimizi, Borsa Baskanimizi, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanimizi bir araya getirip Lisansli Depoculugun Malatya’da olmasi gerektigini söyledik, Parasi da hazir.”

TÜFENKCI, ÜRETICILERE BRIFING VERDI

Lisansli Depoculukla ilgili henüz bilgi edinmeyen Üreticilere ve ihracatçilara bilgiler veren Bakan Tüfenkci, “Simdi arkadaslar depo ne ise yarar der. Zannederler ki depo Orduzu’da bir depo. Öyle degil. Lisansli Depo, köylü ürününü depoya getirdiginde ürün siniflandiriliyor. Önce laboratuvarda bu kayisi hangi cins kayisi, birinci sinif mi, ikinci sinif mi, üçüncü sinif mi? Ondan sonra o kayisi kendi standardina göre dizayn edilmis depolara konuluyor. Sonra size bir senet veriliyor. Ve ürünü depoya koyarken de üreticiden, köylüden kira almiyor. Tarlasindan kayisiyi depoya getirirken de ton basina 25 lira da destek veriyoruz. laboratuvarda analiz ettirecek, onun parasi da köylüden çikmasin bu para da devlet olarak biz verelim dedik. Burada bizim kazancimiz ne olacak diyeceksiniz? Paraya ihtiyacin oldu. O senetle bankaya gittin, ‘benim depoda 5 ton kayisim var’ dediginizde 5 tok kayisi karsiliginda kredi kullandiginda faizinin yüzde 50’sini devlet karsiliyor. Ben faizle ugrasmak istemiyorum dediniz, mali bu meydanlara koymayacaksiniz, birinci sinif kayisim var diyeceksiniz. Ürün Ihtisas Borsasini kurduk. Yakinda yönetmeligi de yayinlanacak. Böylelikle çok çesitli yatirimcinin yatirim yapmasina, alip satmasina imkân vermis oluyoruz ve bu müthis bir sey. Bu siradan bir depoculuk degil. Bunun için de Lisansli Depoculugu herkes yapamiyor” diye konustu.

IHRACATTA KAYISIYA FON

Ihracatta findikta oldugu gibi kayisida da fon verilmesi için girisimlerde bulunacagini ifade eden Tüfenkci sunlari dile getirdi, “Ben yine diyorum ve iddiali konusuyorum. Önümüzdeki hafta içerisinde veya 10 gün sonra Ekonomi Bakanligi’ndaki arkadaslarima da talimat verecegim. Gelecekler, ihracata fonu kiminle çalisacaklar? Ihracata fon konmasi lazim, kayisida da, Ben bunu Bakanlar Kurulu’nda dile getirdim ve gerçekten de destek gördü. Biz findiga veriyorsak, diger ürünlere de veriyorsak ihracatta en önemli stratejik ürünlerden birisi olan kayisi da vermemiz lazim. Kiminle çalisacagiz? Bunu da halledecegiz insallah. Insallah bu fonu da getirmis olacagiz. Kayisinin sadece pazarlama sorunu yok. Ayni zamanda kayisinin üretim ve sulama problemleri de var. Biz üretimi planlamak zorundayiz. Biz sulamayi halletmek zorundayiz. Bunun için hem Boztepe Barajini bu yil sulamaya açtik, Mayis ayindan itibaren su veriliyor ayni zamanda hem de Turgut Özal Barajini da devreye soktuk. Bu yeterli mi, yeterli degil. Çat Baraji’yla ilgili Serefhan Deresi’ndeki problemi de insallah 2017 yili sonu itibariyle çözmüs olacagiz. Bunun da talimatini verdik. Bu da yetmez. Bizim özellikle Battalgazi ve Orduzu tarafinda kapali sulamaya geçmemiz gerekiyor. Çünkü Malatya’nin sulari bilinenin aksine kaynaklari kit, Kapali sulamaya geçmemiz gerekiyor bununla ilgi planlamayi bitirdik. Insallah bunu da devreye alacagiz.”

“TÜRKIYE’NIN HAK ETTIGI RAKAMLAR DEGIL…”

Kayisi ihracatindaki rakamlarin Malatya’nin ve Türkiye’nin hak etmedigi rakamlar oldugunu belirten Tüfenkci son olarak su hususlara dikkat çekti, “Malatya’nin birinci ürünü kayisiya, kayisicilara su mekân yakisiyor mu? Bunun ticaretini yapanlara yakisiyor mu? Hangi depoda bu ürünü saglikli bir sekilde depolayabiliyoruz? Eksimesinden tutun baska sikintilarina kadar, dar alan. Ben size buradan açik çek veriyorum. Yer bulun, bir araya gelin ben size krediyi çikartacagim. Çok düsük faizle, Tipki küçük sanayicilere yaptigimiz gibi. Varsaniz biz variz. Hükümet olarak variz, AK Parti olarak variz. Gelin bu mekâni düzenleyelim. Biz 111 ülkeye kayisi ihracat ediyoruz. Su andaki rakamlar Malatya’nin ve Türkiye’nin hak ettigi rakamlar degil. Tonu ne kadar fazla olursa olsun, üretim ne kadar fazla olursa olsun siz dünyaya bunu iyi pazarlarsaniz onu satarsaniz ve daha fazla gelir elde edersiniz. Ama siz kendi kayisinizin degerini bilmez, birbirinizin üzerinde fiyat kirarsaniz buradan disaridaki alicilar, elbette ki, onlar da ticaret yapiyorlar, kazançli çikarlar. Ne acidir ki, burasi kayisinin kalbi sayilir, ama biz kayisinin fiyatini biz bu borsada belirleyemiyoruz. Kayisinin, findigin fiyatini biz belirleyemiyoruz. Gelin fiyati biz belirleyelim. Biz bu noktada elimizi tasin altina koymaya haziriz, sizler de elinizi tasin altina koyarsaniz Malatya’nin gelecegi insallah çok daha parlak olacak.”