Malatya
Giriş Tarihi : 13-07-2021 14:48   Güncelleme : 13-07-2021 14:48

Kayısı Festivali'nin Detayları Belli Oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan 24. Malatya Kayısı Festivali tanıtım toplantısında festival ile ilgili detayları paylaştı. Başkan Gürkan, 16-17 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Festival etkinliklerinin yöresel anlamdaki değerlerin kamuoyuna tanıtılması ve varlığının devam ettirilmesi noktasında şenlik niteliğinde olduğunu söyledi

Kayısı Festivali'nin Detayları Belli Oldu

Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 16- 17 Temmuz'da Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali'nin 24'üncüsü gerçekleştirilecek. Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Festival ile ilgili detayları paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatyalı ve Malatyalıyım diyen herkesin şenliklere katılması gerektiğini vurguladı. 1973 yılından bu yana devam eden ve Malatya ile özdeşleşmiş sosyal, kültürel, sanatsal etkinlikler, kayısının tanıtılması, pazarlanması, daha değerli addedilmesi noktasında sürdürülen bu etkinliklerin şehir için önemli olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Biz göreve geldiğimizde 6 yıldır yapılmayan Kayısı Festivali'ni gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Pandemi kısıtlamalarından dolayı yapamadık. Bu yıl da yine festivalimizi buruk da olsa 2 gün kutlayacak vaziyette tertipledik. Kayısımız Avrupa coğrafi işaret almış ürünlerden biridir. Buna rağmen kayısımızın tanıtımı noktasında, Malatya'ya sağlamış olduğu katma değer noktasında ve üreticinin cebine giren parasal anlamdaki değer noktasında baktığımız zaman kayısı hak ettiği yerde değildir. Dolayısıyla biz festivalleri değerlendirirken; festivalin anlamı, karşılığı şenlik anlamındadır. Biz kayısı şenlikleri yapacağız. Festivalin diğer tarifine gelince; yöresel anlamdaki değerlerin kamuoyuna tanıtılması ve varlığının devam ettirilmesi noktasında o yörenin insanlarının zamanı gelince coşku ve sevinç içerisinde idrak ettikleri günlere biz festival diyoruz. Dolayısıyla Malatya Kayısı Festivali de bu değerli günlerden bir tanesidir.” dedi.

Coğrafi işaret alan kayısının bölgesel bir ürün haline geldiğini ve bu değerin tanıtımı için festivalin elzem durumda olduğunu aktaran Başkan Gürkan, ”Malatya hepimizin ortak paydasıdır, hepimizin ortak geleceğidir. Geçmişte yapılan kayısı şenlikleri şehre bir hareketlilik getirirdi. Bu dönem yetiştiremedik ama önümüzdeki dönem şenliklerin bir aile bütünlüğü içerisinde değerlendirilmesi lazım. Biz bunu Malatya adına yapıyorsak ve coğrafi işaret bazında değerlendirdiğimizde Baskil'i, Gölbaşı'nı ve Elbistan'ı coğrafi işaret kapsamı içerisinde değerlendiriyorsak bu coğrafi bölge içerisinde kayısı etkinliklerini ve şenliklerini yapmak gibi bir sorumluluğumuz var. Önümüzdeki süreçte Malatya'nın bütün ilçelerinin ve dediğim hinterland içerisindeki Elbistan, Gölbaşı ve Baskil bölgeleri dahil olmak üzere Malatya'nın bu kayısı şenliklerine iştirak etmesi noktasında onların katılımı noktasında gerekli çalışmalar yapılmalıdır.” diye konuştu.

Şehrin kültür, medeniyet ve geçmişinin; tarih, kültür ve değerleriyle hafızasının yansıtılacağı çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Başkan Gürkan,” 24. Malatya Kayısı Festivali'nin temel amacı toplumsal barışın; toplumsal paylaşmanın, dayanışmanın ve birlik beraberliğin bir payda altında toplanıp ileri hedefe kilitlenmesi amacına matuftur. Bu, Malatya ailesinin şenliğidir. Malatya ailesine mensup olan, sadece bu coğrafya sınırları içerisinde değil başka coğrafyalarda olup Malatyalı olanlar ve başka coğrafyalarda olup Malatya'ya gönül veren herkes de Malatya kimliğine haizdir. Dolayısıyla bu kimlikte herkesi bu şenliklere davet etme noktasında, etkinliklere katılımının sağlanması noktasında üzerine düşen sorumluluk ve yükümlülüğü bir Malatyalı olarak yapmak gibi bir mecburiyetimiz vardır. Bizim yapacağımız çalışmalar da bu şehrin kültür-medeniyet ve geçmişinin; tarih, kültür ve değerleriyle hafızasının yansıtılacağı çalışmalar olacak. Festivalin, sadece kayısı ile ilgili bir ürün formatı içerisinde değil de Malatya'yı bütüncül olarak değerlendirebilecek bir kimlik formatı içerisinde olmasından yanayız. Kayısının tabi ki yaş kayısı, ambalaj gibi çeşitli yarışma etkinlikleri yapılacak ancak onun da ötesinde kültür ve sanat anlamında; sempozyum, konferans, panel gibi kayısının tanıtılması noktasında bütün arkadaşlarımız ellerinden gelen gayreti ve çabayı gösterecek. Bu düşüncelerle gerçekleştireceğimiz 24. Kayısı Festivalimizin şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor, tüm hemşehrilerimize festival etkinliklerimize coşkulu bir katılım gerçekleştirecek şekilde bekliyorum." ifadelerine yer verdi.

FESTİVAL PROGRAMI

16 Temmuz Cuma günü saat 13:30’da PTT önü Şemsiye Sokak’ta Festivalin açılışı programı gerçekleştirilecek. 17.00’da  Millet Bahçesi’nde Fotoğraf Sergisi ile başlayacak etkinlikler yine 17.30’da çocukların Boyama Etkinliği ile devam edecek. Akşam 20.30’da ise Sümer Park’ta Malatya Türküleri gecesi düzenlenecek.

Programın ikinci gününde yani 17 Temmuz’da sabah saat 09.30’da Arslantepe Unesco Yolunda Bisiklet Yarışına start verilecek. Saat 11.30’da Büyükşehir Belediyesi önünde Bisiklet Yarışı Ödül Töreni ile yarışta dereceye girenler ödüllerini alacak. Saat 14.00’da Sanat Merkezinde Kayısı yarışması düzenlenecek. Saat 19.00’da Doğa Caddesi AVM önünde başlayacak Kortej’in ardından saat 20.30’da Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası arkasındaki alanda Konser düzenlenecek.

>> Ebubekir Atilla