Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
23 MAYIS Pazartesi 14:49
Advert

Advert

Kayısı Çekirdeğinde Gelir 2 Kat Arttı

Malatya Ticaret Odası Başkanı Ramazan Özcan, 2022 yılının ilk 4 ayında 1220 ton kayısı çekirdeğinin ihraç edildiğini belirtti. 2021 yılının aynı döneminde göre hem ihracat miktarında, hem de gelirde artışında yaşandığını kaydeden Başkan Özcan, en fazla ihracatın Almanya’ya yapıldığını söyledi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-05-2022 18:16
Kayısı Çekirdeğinde Gelir 2 Kat Arttı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, 1 Ocak – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kayısı Çekirdeği ihracat verilerini paylaştı. Tescilli kayısı çekirdeği ihracatından elde edilen gelir geçen yılın aynı dönemine göre 2 kattan fazla artış göstererek, 5 milyon 198 bin dolara ulaştı.

Kayısı Çekirdeğinde ihracat rakamlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre arttığını kaydeden Başkan Özcan,” Malatya’mızdan yurt dışına ihracatı gerçekleştirilen bir diğer ürün de kayısı çekirdeğidir. Kayısımız her ürünüyle pazarda yerini almaya devam ediyor. Öyle ki geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine nazaran bu yıl 1 Ocak – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında 1220 ton çekirdek ihraç ederek 5 milyon 198 bin dolar ülke ekonomisine gelir getirdik. Geçen yılın ilk çeyreğinde ton bazlı ihracat ortalamamız 2 bin 585 dolarken, bu yılın aynı döneminde ortalama ihracat rakamımız 4 bin 260 dolar. Bu çok önemli bir gelişme. Dolar bazında ihracatımız arttı. Kuru kayısıda olduğu gibi çekirdekte de geçen yılın aynı dönemine göre ihracattan elde edilen gelir 2 kattan fazla oldu.” dedi.

Kayısı çekirdeği içinin gıda olarak tüketilirken, kabuğu ise çeşitle sektörlerde farklı amaçlarla kullanılıyor. Kayısı çekirdek kabuğunun kısmen yakacak olarak, kozmetik sanayisinde ve tank yüzeylerinde kullanıldığını son dönemde ise İnönü Üniversitesinin çalışmasıyla çekirdekten aktif karbon üretimi yapıldığını anlatan Başkan Özcan, bu çalışmalarla kayısı çekirdeğinin hem içini hem de kabuğunu ekonomiye kazandırdıklarını vurguladı. Başkan Özcan, ”Kayısı Çekirdeğinin yüzde 98’i sanayi alanında kullanılıyor. Bunun dışında direkt tüketime gidiyor. Kuru yemiş ve Kuru meyve sektörüne entegre edilerek ambalajlanarak tüketime sunuluyor. Kayısı çekirdeği özellikle kozmetik sanayide önemli bir yere sahip. Özellikle iç piyasada tüketimi fazla olan bu besin şimdi de Kayısı Çekirdeği yağı üretimi yapılarak farklı sektörlerde kullanımı sağlatılacak.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR